“Eğilmeden Bükülmeden”

1575

‪#‎BenimİçinUğurMumcu‬

Uğur Mumcu gazeteciliği şöyle tanımlıyordu: “Sır saklayan, haber ve bilgi kaynağını gizlemesini bilen, gerektiğinde hükümete ve güç odaklarına karşı savaşmayı göze alan insan.”

Ve o bu sözünün daima arkasında duran, gazetecilik mesleğinin sonuna kadar hakkını veren, gazeteciliğin ne demek olduğunu bilen, Türkiye’nin değerli aydınlarındandı. Zaten bu yüzden ondan korkuluyordu, tehlikeli bulunuyordu, susturulmaya çalışıyordu ama o “Cesur bir kez korkak bin kez ölür.” diyerek bildiği yolda yürümeye devam etmişti. Atatürk’ün devrimlerini savunan, vatanı milleti için savaşmayı göze alan bir Kemalistti.


Cesur insanlar hep susturulmak istenir. Çünkü onların attığı “DEVRİM” çığlıkları birilerinin kulaklarını rahatsız eder. Çünkü cesur insan her şeyi yapabilecek güçtedir. Bu dünyada birileri korkusuz insanların fikirlerinden her zaman korkmuştur.


Keşke geçmiş zaman ekleri kullanmadan yazabilsek bu cümleleri. Keşke aramızda olsa o güzel insan.


Evet, bugün Uğur Mumcu ne yazık ki aramızda değil ama düşünceleri, fikirleri bizimle! O fikirler ve düşünceler hiçbir zaman solmayacak. SÖZ!


Uğur Mumcu’nun “Her parçamdan benim gibiler beni aşacaklar doğacaktır.” sözünü ben kendime vasiyeti kabul ediyorum.


Kitapları, yazıları, düşünceleri şimdi bize miras kalan. Ve bizim görevimiz o mirası layıkıyla taşımak ve yüceltmek.


Onun ışığından doğacak kıvılcımlar bıraktığı yerden vazifeye devam edecek.

Beyza ÇALDIR
24 Ocak 2016

2 YORUM

  1. Bugün yaşasaydı Uğur Mumcu sizin gibi gençlerle ne kadar onur ve gurur duyardı, tahmin edemiyorum. Edilmeden, bükülmeden Uğur Mumcuların yolundan devam edin dostlar.. Kalemine sağlık Beyza arkadaş..

  2. Eğilmeden bükülmeden Uğur Mumcuların yolunda devam edeceğiz. Yorumunuz için teşekkür ederim.

Comments are closed.