#BenimİçinUğurMumcu

24 Ocak 1993…

Tam 23 yıl oldu. Neredeyse çeyrek asır… Hala suikastın üzerindeki sis perdesi aralanabilmiş değil. Bu ülkenin acı bir gerçeğidir; gerçeklerle ne kadar kol kola gezersen ölüm de o kadar yoldaşın olur.

*

Çocukluğumdan beri en sevdiğim koku kitap kokusu olmuştur. O zamandan bu zamana kütüphanelerde büyüdüm, kitaplarla iç içe oldum. İlk önce yine bir ölüm yıldönümünde izlediğim ana haber bülteninde hafızama nakşetmiştim gerçek yüzlü yiğit adamı. Ardından lise yıllarında, vefatına da neden olarak gösterilen, yarım kalan son çalışması, son kitabı; ‘Kürt Dosyası’ ile tam anlamıyla tanıma fırsatı bulmuş, tanışmış olmuştum hakikat denizindeki yiğitlikle.

*

Okumaya, sorgulamaya ve anlamaya başladığım andan itibaren bir hedefim, bir hayalim, bir davam oldu. Türk ulusuna Atatürk olmak, Atatürk’ü anlatmak. Uğur Mumcu, işte bu ortamda, bu hedef doğrultusunda karşıma dikilivermiş ve koluma girivermişti. Türk ulusu demek, hiçbir ayrım gözetmeksizin Cumhuriyette, Atatürk’te buluşmak demekti. Bunu anlayarak hareket etmek ve bu bağlamda Türkiye’nin en büyük yarasını, terörü çözümlemeye çalışmak, Uğur Mumcu’nun yarım kalan bu çalışmasının devamı için omuzlarıma yüklediği bir sorumluluk hissettirmişti bana. Ve şimdi baktığımda, 5 yıl önce okuduğum bu kitabın, tanıştığım bu yiğit adamın, edindiğim dava da mihenk taşı olması, yol gösterici olması, gerçeğin bağrından kesitler sunması, çözümde buram buram Atatürk’ü ve düşünce sistemini koyması, daha nicesi…

*

Uğur Mumcu benim için; ülkemizin birçok sorununda hala geçerliliğini koruyan, çözümlerinde Atatürk’ü ve gerçeğin bizatihi kendisini barındıran, bundan sonra da yolu ülke sorunlarına, gönlü vatan sevdasına düşecek herkesi, kendisinin de ifadesiyle; “her bir parçasıyla” karşılamaya hazır bekleyen, fani vücudunu sonsuzlukla harmanlayan bir insandır.

*

Bu yiğit adamı daha fazla bekletmeyin. Hemen tanıyın ve “her bir parçamdan beni aşacaklar doğacaktır.” sözünü, emanetini yerine getirin.

*

Rahmet ve minnetle yad ediyoruz güzel insanı.

Burak Ketmen
25 Ocak 2016

#KürtDosyası