Üçüncü Yol

“Liberal Çiftlik”

#BenimİçinUğurMumcu

Bir hafta sonu radyoda “Uğurlar Olsun” diye bir parça çalıyordu. Çok hoşuma gitmişti. Küçüktüm. Hikayesini bilmiyordum. Ancak dilime dolanmıştı. Ne için kimin için yazıldığını babamdan öğrenmiştim. Öyle tanımıştım Mumcu‘yu.

Ve bir gün taşınırken kitaplıkta babamın rafından Mumcu’nun kitapları çıktı. Tanıdığım Mumcu’yu şimdi anlamaya sıra gelmişti. Gazi Paşa’ya Suikast, Rabıta, Kürt-İslam Ayaklanması ve yarım kalan Kürt Dosyası’nı okumuştum. Korkusuz olduğu, satırlarından belliydi. Rabıta ve Kürt Dosyası’nda bunu sevenlerine göstermişti. Uğur Mumcu benim için meslektaştan ziyade idoldü artık.

Bugün ise, onun yazdığı ve özdeşleştiği Cumhuriyet bir grup ‘liboş’un eline geçti. O’nun döneminde gerçekler yazılırken, “Can Dündar Cumhuriyeti”nde ihanetler yazılıp çizilir oldu.

‘Gazetecilik’ adına onun adını kullanan da oldu. Ama onun adını kullanan zatın unuttuğu birçok şey vardı.

Mumcu anti-emperyalistti, devrimciydi, milliyetçiydi, kimsenin uşağı değildi ve en önemlisi de terörün her türlüsüne karşı olup terörü bir “insanlık suçu” olarak görüyordu. Birileri gibi gidip ülkesini Avrupa basınına şikayet etmemişti.

Bugün Cumhuriyet’i ele geçiren kadronun başındaki zat, hem Mumcu’nun adını kullanıp hem de emperyalizmden yana olup emperyalizme uşaklık edip ve en önemlisi de bölücü terör örgütünün fiilen yayın organlığını üstlenmişti. Bunları da ‘gazetecilik’ adına yaptığını iddia etmişti.

Uğur Mumcu’nun araştırmacı-gazeteciliği “Bir Uzun Yürüyüş”tür. Rüzgarın estiği yöne değil, gerçeğin ve gerçeklerin peşinden gider. Bizler de onun bu uzun yürüyüşüne daima ortak olacağız.

Unutmayacağız, unutturmak isteyenlerin ve onun adını kullanmak isteyenlerin daima karşısında olacağız!

Hasan Deniz Yılmaz
25 Ocak 2016

#LiberalÇiftlik

Hasan Deniz Yılmaz

H. Deniz Yılmaz, 17 Ağustos 1994 tarihinde Niğde'de doğdu.İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da gördü. Niğde Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden mezun oldu. Aynı zamanda Niğde Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü'nde Denetleme Kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı yaptı. İlgi alanları futbol, tenis, sinema ve fotoğrafçılıktır. Kocaeli Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde eğitimine devam etmektedir.

Yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Takip Et

Bizimle iletişim kurun. İnsanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.