BİRGÜN HABERİ: ‘ODTÜ’de PÖH Tehdidi’

Bir üniversiteyi, sözde AKP-PKK kavgasının bir tarafı olarak görmek ve göstermek, ya da bu sebeple o üniversiteye baskı uygulamak yanlış bir tutum, üniversiteler siyasetin elinde oyuncak olmamalı.

Ancak biliyoruz ki AKP Hükümeti fırsatını bulduğu an ODTÜ‘yü karalamak için elinden geleni yapıyor, yapacak da. Şunu da biliyoruz, okulda bulunan PKK sempatizanları buna meşru zemin hazırlıyor, aynı şekilde hazırlayacak da.

Unutulmaması gereken şey, 7 Haziran seçimleri öncesi çözüm süreci devam ederken bu iki tarafın da aynı masaya oturup iş birliği yaptığıdır. Hatırlarsanız o dönem verilen tavizlerle teröriste ‘terörist’ bile denmiyordu. AKP görmezden geliyor, PKK silah gömüyordu, sonuç olarak bugüne geldik.
Olayları bütün bunları da hesaba katarak değerlendirmek gerek.

O yüzden okulda yazılan yazı üzerine bir şey söylemeden önce belirtilmeli: ODTÜ’de PÖH tehdidi yoktur; ODTÜ’de, çıkarlarında ortak AK-P-KK dışında hiçbir tehdit yoktur.

Okulda yazılan bu yazının provokasyon amaçlı yazılıp yazılmadığını bilemiyoruz, bu sebeple yazıyı kimlerin yazdığı da son derece şüpheli aslında.

Tüm bunları zihinde sıraladıktan sonra düşünmeli:
Son zamanlarda artan terör olaylarından sonra başkentte, Ankara’da dahi bombalar patlıyor ve masum insanlar hayatını kaybediyorsa; TERÖR ÖRGÜTÜ tüm ülkede sivil vatandaşların hayatını tehdit ediyorsa; Güneydoğu’da Türk askeri her gün şehit düşüyorsa, belirli bir kesim olaylara karşı sesini çıkarmayıp aksine bunları destekliyorsa, ki okulda poşuyla ağzını yüzünü kapatıp elinde gerçek olup olmadığı belli olmayan bir silahla ve bebek katili posterleriyle Devrim Stadı’nda tur atıldığını gördü bu gözler, hele ki bunların yaşandığı yer bir üniversiteyse; bütün bu yapılanları normal görüp de yerdeki ‘PÖH burada’
yazısına tepki veremezsiniz.

Uzun zamandan beri okulda herkesi ‘faşist’ ilan ederek sürdürdüğünüz faşizm, farklı düşünenleri sindirme politikası belki de bu şekilde patlak vermiştir.
Etki-tepki olayı yani, bilmem anlatabildim mi?

Unuttuğunuz bir şey var: Burası Türkiye.
ODTÜ de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir üniversitesi.
Başkentte, Türkiye’nin en iyi okullarından birinde okuyorsunuz ve ‘sözde solcu’ söylemleriyle teröre destek veriyorsunuz, şiddet ortamı yaratıyorsunuz.
Arkadaşlar; bir dağ, bir mağara değil burası.
Önce okuduğunuz ve oturduğunuz yeri bilin, yaşadığınız hayata bakın, ondan sonra konuşun, aksi takdirde son derece komik oluyor.
Eyleminiz ve söyleminiz bir olsun, oynamayın.

Zeynep Nur Gözütok
20.02.2016

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.