Üçüncü Yol

Enteresan İşler

Tarih 20.03.2016
Bir derbi günü.

Ülke olarak zor günler geçirdiğimiz son günlerde Galatasaray-Fenerbahçe maçının olması bile bir heyecan yaratıyor elbette. Hatta Ankara’daki terör saldırısından sonra sosyal medyada #‎DerbideOmuzOmuza‬ kampanyası başlatılmıştı. Bu kampanya amacına ulaşamamıştı ancak “kısa süreli” bir farkındalık yarattığı aşikar.

Neyse, derbi gününe geri dönelim. İnsanlar evlerinden çıkmış stadın yolunu tutarken ‘güvenlik gerekçesi’ ile maçın seyircisiz oynanmasına karar veriliyor. İlk kaos böyle başlıyor. Kısa bir süre sonra iki kulübün de mutabakata varması ile dünya derbisi diye adlandırılan Galatasaray-Fenerbahçe derbisi ‘güvenlik gerekçesi’ ile ileri bir tarihe erteleniyor.

Sosyal medyada ise çeşitli spekülasyonlar doğuyor. Aziz Yıldırım‘ın talimatı ile derbinin ileri bir tarihe ertelendiği ileri sürülüyor.

Akşam Mahmut Uslu TRT Spor‘a bağlanıp Ersin Düzen‘e konu ile ilgili bilgiler veriyor. Yaptığı konuşmada konu ile ilgili gündeme gelen spekülasyonları da açıklamaya çalışıyor.

Ancak iki gün önce… Yani 21.03.2016;

Sosyal medyada FB TV‘den bir kesit paylaşılarak etiket oluşturuluyor.

Görüntülerde Fenerbahçe Spor Kulübü başkanı Aziz Yıldırım, teknik direktör Vitor Pereira‘ya ertelenen derbinin Galatasaray-Beşiktaş maçından sonra oynanacağını söylüyor, jest ve mimikleri ise bu söylediklerini destekliyor.

Aziz Yıldırım, Vitor Pereira ile bunları konuşurken yanındaki kişi kameraya doğru yaklaşıyor, muhabir ve kameramandan oradan uzaklaşmasını istiyor ve öyle de oluyor.

Bu gelişme sosyal medyada büyük yankı uyandırıyor. Derbinin Aziz Yıldırım’ın talimatı ile başka bir tarihe ertelendiği ileri sürülüyor.

Yine sosyal medyada olaya ilişkin çeşitli iddialar ortaya atılıyor. Görüntüleri kayda alan FB TV kameramanının işten atıldığı bile söyleniyor. (Bu iddia yalanlandı)

Bildiğiniz gibi bu sezon Beşiktaş‘ın 2 maçı olumsuz hava koşulları nedeniyle oynanamamış ve maçlar ertelenmişti. Konu ile ilgili Beşiktaş Basın Sözcüsü Metin Albayrak “Ertelenen maçlarımız için kendimize uygun tarihleri belirleyip TFF’ye başvuracağız.” açıklamasında bulunmuştu. Ancak TFF, ertelenen maçların Beşiktaş’ın belirlediği tarihlerde değil kendi belirlediği tarihlerde oynanmasına karar verdi.

Sosyal medyada Aziz Yıldırım ile Vitor Pereira arasında geçen diyalog gündem olunca Fenerbahçe Spor Kulübü de bir açıklama yayınladı.

İşte o açıklamadan kısa bir alıntı.

“Yeri gelmişken, Başkanımızın bahsi geçen yayın sırasında teknik direktörümüz Vitor Pereira ile, bambaşka bir konu ile ilgili konuştuğunu belirtmekle birlikte, daha önce erteleme maçı bulunan rakip takım yöneticilerinin fikstür ile ilgili taleplerini içeren konuşmalarda da olduğu gibi, tarafımızın ve Galatasaray’ın maç tarihiyle ilgili görüş beyan etmesi hususunda bir beis görmemekteyiz.”

“Beis görmemekteyiz” derken?

Öncelikle bir futbolsever olarak bu diyalogda ben bir sakınca görüyorum.

Erteleme daha sıcağı sıcağına iken, gündemde bir tarih yok iken Aziz Yıldırım neye ve kime güvenerek ertelenen derbiyi “Galatasaray-Beşiktaş maçından sonra oynayacağız.” diyor?

Bütün bu diyaloglar gerçekleşirken kameraman ve muhabir o bölgeden neden uzaklaştırılıyor?

Spor kamuoyu bu görüntülerle çalkalanırken yapılan açıklamada futbolseverlerin içini rahatlatmak yerine ezeli rakip Galatasaray‘ın TV kanalı hesabının paylaşımına dikkat çekilmesi ne kadar doğru?

En önemlisi, Türkiye Futbol Federasyonu bu konu hakkında nasıl bir açıklama yaparak gerilen ortamın tansiyonunu azaltmayı düşünüyor?

Yetkililerden ve olayın başrollerinden bu konu ile ilgili spor kamuoyunu rahatlatacak, olayı aydınlatacak “gerçek” bir açıklama bekliyoruz.

H. Deniz YILMAZ
21.03.2016

Hasan Deniz Yılmaz

H. Deniz Yılmaz, 17 Ağustos 1994 tarihinde Niğde'de doğdu.İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da gördü. Niğde Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden mezun oldu. Aynı zamanda Niğde Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü'nde Denetleme Kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı yaptı. İlgi alanları futbol, tenis, sinema ve fotoğrafçılıktır. Kocaeli Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde eğitimine devam etmektedir.

Yorum ekle

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Takip Et

Bizimle iletişim kurun. İnsanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.