23 Ağustos 2015’te Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde PKK’lı teröristlerin düzenlediği karakol saldırısında şehit olan Jandarma Yüzbaşı Ali Alkan’ın cenazesinde, ağabeyi Yarbay Mehmet Alkan’ın “Burada(ki) vatan evladı (daha) 32 yaşında. Daha vatanına, sevdiklerine doyamadı. Bunun katili kim? Bunun sebebi kim? Düne kadar çözüm diyenler ne oldu da sonradan savaş diyor.” feryadı gündeme bomba gibi düşmüştü. Yarbay Mehmet Alkan hakkında Genelkurmay tarafından soruşturma açılmış ve uyarı cezası verilmişti.

Yarbay Mehmet Alkan, 11 Mayıs’ta iki kardeşiyle birlikte Osmaniye’deki Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği’ni ziyaret etmiş ve bir konuşma yapmıştı. Konuşmada Şehit Ali Alkan adının yaşayacağı bir vakıfın kurulacağının haberini veren Alkan, doğaçlama ilerleyen sohbette iktidarın terör politikalarını da eleştirmişti. Alkan, “Asker olarak biz canımızla kanımızla bedel ödedik. Bedel ödemeye de devam ediyoruz. Bunun şahidi de mezarlıklardır, şehitliklerdir. Bu ülkeyi yönetenler ne bedel ödedi? Ülkeyi yönetenler bedel ödemeden bu mesele çözülmez. Şimdi yine konuşuyor diyecekler.” sözleri nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ihraç istemiyle disipline sevk edildi.

Yarbay Mehmet Alkan 29 Haziran Çarşamba günü Jandarma Genel Komutanlığı Yüksek Disiplin Kurulu karşısında “siyasi faaliyette bulunmak” suçlamasına karşı kendisini savunacak.

Yarbay’ı bu haklı davasında yalnız bırakmıyor, davasının takipçisi olacağımızı bildiriyoruz.

‪#‎YarbayMehmetAlkanYalnızDeğildir‬

Bir Cevap Yazın