Üçüncü Yol

MEHMETÇİK ZEHİRLENİYOR – 2

Üç gün önce Manisa’da yaşanan, askerlerimizin zehirlenmesi olayı ile ilgili yazmıştık. Yazıyı sitemizden paylaşırken yeni bir zehirlenme vakasının yaşandığını öğrendik. Çok sinirlendik, öfkelendik.
Terör örgütlerinin yapamadığını, yandaş yemek şirketi yapıyordu…
Askerlerimiz göz göre göre zehirleniyordu…
Ortada artık bir ihmal olmadığı kesin.

Son 1 ayda 4 kez tekrar eden olay ihmal değil, kasıttır.

Usta birliğini tamamlamak için Manisa’dan Kıbrıs’a giden askerlerimiz “gribal enfeksiyon, halsizlik, baş ağrısı” gibi şikayetler sebebiyle hastaneye kaldırıldı. Kıbrıs’ta hastaneye kaldırılan asker sayısı 35. Konu ile ilgili teşhis raporunda “bulaşıcı enfeksiyon” ibaresi yer alıyor.[1]

Mehmetçik zehirleniyor…
Mehmetçik zehirlendiği gibi sayı git gide artıyor…
Raporlarda bulaşıcı olduğuna dair ibareler yer alıyor.
Türk askeri göz göre göre salgın hastalığa yakalanıyor…

Türkiye kamuoyu gündemine oturan bu olayın perde arkasında kalmış bazı gerçekler de açığa çıkmaya başladı. Olayın baş aktörünün Rota Yemek Şirketi olduğu aşikar.

Rota Yemekçilik Tic. A.Ş.’nin 15 Temmuz darbe girişimi sonrası başlatılan sözde demokrasi nöbetlerinde sokaklarda bekleyen vatandaşlar için 4500 kişilik yemek ikramında bulunduğu ortaya çıktı. [2]

Şirket alenen “yandaş”.
Yandaş olduğu için de 12 büyük askeri birliğin yemek ihalesini alabilmiş.
Daha önce Rota isimli yemek firmasının 6 kere isim değişikliği yaptığı söyleniyor. 2015 Şubat’ında Manisa’daki kışlanın yemek ihalesini 3 yıllığına almış. Aynı zamanda firmanın 2015’te Maliye Bakanlığı personelinin yemek ihalesini de aldığı ancak Ekim 2016’da yaşanan gıda zehirlenmesinden dolayı ihalenin bakanlık tarafından iptal edildiği ortaya çıktı.[3]

2016’da gıda zehirlenmesinden dolayı ihalesi iptal edilen yemek şirketine kışlanın yemek ihalesini nasıl verdiniz?

En önemlisi, kışlada pişmesi gerekirken yemeğin rant uğruna ihaleye çıkartılmasının bir izahı olabilir mi?

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık tarafından yapılan açıklamaya göre Rota Yemekçilik Tic. A.Ş. ile yapılan sözleşme feshedilmiş. Aynı zamanda yemek şirketinin Manisa birimi bünyesinde çalışan ve aralarında yöneticilerin de olduğu 21 kişi gözaltına alınmış.

Zehirlenme vakası ilk kez yaşandığında yapılması gerekenler neden dördüncü kez tekrar edildiğinde yapılıyor?

Yaşanan bu skandal olayın kamuoyu gündemine oturmasından sonra Rota Yemekçilik Tic. A.Ş. bir açıklama yayınladı:

“Öncelikle bu durumu yaşayan tüm askerlere ve ailelerine geçmiş olsun diliyoruz. Babalar gününde böyle hadisenin yaşanmış olması bizi derinden üzmüştür. Rota Yemekçilik 2005 yılından bu yana sektörde faaliyet gösteriyor. Şirketin yaklaşık iki bin 500 çalışanı bulunuyor. Birçok kuruma sunulan tüm yemekler, sağlık koşullarına uygun büyük bir titizlikle hazırlanıyor. Ortada henüz, herhangi bir tarafın sorumluluğunu ortaya koyan bilimsel bir rapor yok. Laboratuvar sonuçları gelmediği halde şirketin bu kadar baskıya ve ithama maruz kalması üzüntü verici.
Sayın Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın açıklamasını önemli görüyoruz. Sayın Bakan Işık, yemediği halde etkilenenlerin olduğunu açıkladı. Yine Sayın Bakan açıklamasında ‘Sadece yemekten zehirlenenler vakası olarak değerlendirmiyoruz, tüm ihtimalleri hesaba katan bir çalışmayı yürütüyoruz’ diyor. Ortaya çıkacak laboratuvar sonuçları durumu tüm açıklığı ile ortaya koyacaktır. Ayrıca, geçen Mayıs ayında Kredi Yurtlar Kurumu ve Kırkağaç Kışlası’nda da zehirlenme vakaları yaşanmıştır. Ki bu kurumlara şirketimiz yemek vermiyor.”
[4]

Yapılan tahliller sonrası “Salmonella” isimli bakterinin ürediği saptanmış. Aynı zamanda raporlarda bulaşıcı enfeksiyon ibaresine de yer verilmiş. Gıda zehirlenmesinin son 1 ayda 4 kez gerçekleştiğini de tekrardan hatırlatalım. Neyin savunmasını yapıyorsunuz?

Yapılan açıklama da dikkat çeken bir diğer nokta ise, geçtiğimiz ay KYK ve Kırkağaç Kışlası’nda da zehirlenme vakalarının yaşandığını ancak bu kurumlara yemek hizmeti vermediklerini not düşmüşler.
Bu ne pişkinlik?
Şirket, kendi kötü örneğini başka bir kötü örnek ile örtbas etme çabasında…

İktidar, çocuklara tecavüz eden Ensar Vakfını koruduğu, kolladığı gibi askerlerimizi zehirleyen Rota Yemek Şirketine de pek dokunmuyor.
Çıkarlarınız, alışverişiniz nedir de bu skandala son veremiyorsunuz?

Bu yemek şirketine ihale verilmesinin tek bir açıklaması olabilir. İktidara göre siyasi çıkarlar devlet bekasının üzerinde tutuluyor.

Bitmek tükenmek bilmeyen çıkarlarınız yüzünden olan Mehmetçiğe oluyor.

***

Türkiye Cumhuriyeti’nin en saygın kurumu olan, halkın en çok güvendiği TSK’nin bu noktaya getirilmesini kabullenemiyoruz.

Manisa’da yaşanan ve Manisa’dan Kıbrıs’a giden askerlerde de ortaya çıkan bu zehirlenme/hastalık haberlerinden sonra hangi ana-baba evladını gönül rahatlığıyla askere gönderebilecek?

Yoksa bu haberler üzerinden bedelli askerlik konusuna yeni bir yol mu açılmaya çalışılıyor?

TSK’nin Türk halkı nezdindeki saygınlığıyla oynamaya hakkınız yok. Yaşanan bu skandalda her kimler sorumlu ise çıkıp Türk ulusuna hesap vermek zorunda.

Balyoz, Ergenekon, Casusluk gibi kumpas davalarıyla subayları tasfiye ettiniz, şimdi de sıra kışladaki erlere mi geldi? Kirli siyasetiniz ve kirli siyasetinizin doğurdukları size zarar vermiyor olabilir ancak Türk ulusuna zarar veriyor. Türk ordusu artık kumpaslara ve siyasi çıkarlara alet edilemez.

Hasan Deniz YILMAZ
19.06.2017

DİPÇE
[1] http://odatv.com/kibristaki-onca-mehmetcik-de-hastaneye-kal…
[2] http://odatv.com/yine-manisa-yine-zehirlenme-1706171200.html
[3] https://www.aydinlik.com.tr/…/manisa-daki-o-yemek-firmasi-6…
[4] http://www.cnnturk.com/tu…/rota-yemekcilikten-aciklama-geldi

Hasan Deniz Yılmaz

H. Deniz Yılmaz, 17 Ağustos 1994 tarihinde Niğde'de doğdu.İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da gördü. Niğde Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünden mezun oldu. Aynı zamanda Niğde Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü'nde Denetleme Kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı yaptı. İlgi alanları futbol, tenis, sinema ve fotoğrafçılıktır. Kocaeli Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde eğitimine devam etmektedir.

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Siteye e-posta ile abone ol

Bu siteye abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için kayıt olmalısınız.

Diğer 50 aboneye katılın

Takip Et

Bizimle iletişim kurun. İnsanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.