18 MART: ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ

272

Çanakkale…
Birinci Cihan Harbi’nin seyrini değiştiren cephe…

*

Barbaros Hayrettin Paşa ile en güçlü dönemini yaşamış ve daha sonra yıllar yılı çürümeye terk edilmiş Türk Donanması, 18 Mart 1915’te İngiliz Donanması’nı Çanakkale Boğazı’na adeta çakmıştı. En güçsüz haliyle bile Nusret Mayın Gemisi’nin deniz altına yerleştirdiği mayınlarla İngilizlerin boğazdan geçip İstanbul’u işgal etmesine ve İtilaf müttefiği olan Çarlık Rusya’sına yardım götürmesine izin vermeyerek hem savaşın kaderini değiştirmiş hem de dünyadaki dengeleri yerinden oynatmıştı.

Denizden Türk donanmasını geçemeyen İngiliz ve Fransız orduları, 25 Nisan 1915’te karadan taarruza başlayarak ilerlemek istemiş fakat bu kez de karşılarına, dünya harp sahnesine bu cephede adını altın harflerle yazdıracak olan Miralay Mustafa Kemal çıkmıştı. 7-8 ay süren kara savaşları sonunda Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal, Türk milletinin yıllardır cephede yitirdiği umudu yeşertmiş ve bağrından çıktığı yüce Türk milletine kendini ilk kez burada ispat etmişti.

Çanakkale ile birlikte başlayan inanç, azim ve direniş ta ki İstiklal Savaşı’na kadar uzanacak ve kıvılcım burada kazanılan zafer sayesinde çakacaktı.

Çanakkale adeta yeni kurulacak olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin önsözü olacaktı.

*

Bu topraklarda yaşadıkça görüyoruz ki, denizlerdeki hakimiyet ve donanmadaki kuvvet tarihte olduğu gibi bugün de Türk jeopolitiğinin olmazsa olmazı.

Bugün Türkiye (sadece) kara gücünü sürdürebilmek için dahi olsa mutlaka “Denizcileşmek” zorundadır.

105 yıl önce Çanakkale’de kulağımıza fısıldanan mesaj tam olarak budur.

Bu bilinçle, Üçüncü Yol olarak, Çanakkale’de bir devri kapayıp yeni bir devir açan tüm Çanakkale şehitlerine, Çanakkale Deniz Zaferi’nin baş mimarı Müstahkem Mevki Komutanı Cevat Paşa’ya ve Anafartalar Kahramanı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e şükranlarımızı ve minnetlerimizi sunuyor, aziz ruhları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Mehmet Anıl Parlak
18.03.2020

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.