Üçüncü Yol

“Sistem”

#BenimİçinUğurMumcu

Uğur Mumcu’yla bilinçli olarak ilk tanışmam lise yıllarımda okul kütüphanesinde bir söyleşi kitabına rastlamamla oldu. Yazarı merak edip araştırdığımda mücadelesinin ne kadar değerli olduğunu gördüm. İnternet üzerinden ulaşabildiğim gazetelerde vs. yayımlanmış yazılarını okudum. Onun yaşamının memleket hassasiyeti taşıyan herkese örnek olacağına inanıyorum. Memleket meseleleri için ortaya koyduğu değerli eserleri bugün bizlere mücadele edecek mevziler kazandırmıştır, gelecek nesillere de kazandırmaya devam edecektir.

***

“Biraz okuyup yazması olanlar, yaşanan toplumsal olayların bir sistemin, yani adıyla sanıyla kapitalist düzenin kaçınılmaz sonuçları olduğunu görüyor, anlıyor.’’

Seneler önce yazdı Uğur Mumcu bu satırları… “Sistem” konusundaki eleştirileri incelendiğinde görülecektir ki, Uğur Mumcu bugün de geçerliliğini, güncelliğini korumaktadır. Ve bizler de bu geçerlilikten, güncellikten mücadelemiz doğrultusunda istifade ediyoruz. Gerek anti emperyalist, gerek anti kapitalist bilinciyle Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Bizi mahvetmek isteyen emperyalizme ve bizi yok etmek isteyen kapitalizme karşı savaşmayı meslek edinmiş’’ bir aydın olduğunu göstermiş ve bizlere örnek olmuştur.

Uğur Mumcu hayatını memleketine, milletine vakfetmiş bir adamdı. Hayatı boyunca uğraştı, didindi ve üretmekten, birbirinden değerli eserler ortaya koymaktan geri durmadı. Araştırmacılığıyla, gazeteciliğiyle meslektaşlarına öncülük ettiği gibi kendisiyle aynı kaygıları taşıyan toplumun bütün kesimlerine de öncülük etti. Ve günümüzün sözde aydınları gibi bir sağa bir sola yalpalamadı. Doğrusu kendi doğrusu, yanlışı kendi yanlışı olan bağımsız bir kaleme yakışır bir hayat sürdü.

Gerek iktidar partisiyle gerek muhalefet partileriyle, sendikalarıyla, sivil toplum kuruluşlarıyla “yabancı çıkarların’’ adamı olanların arasında gözler onu her zamankinden daha fazla arıyor. Öyleyse bize de düşen “Uğur Mumcu bugün yaşasaydı ne yapardı, ne yazardı?’’ diye sormak ve bu doğrultuda hareket edip üretmektir.

Sanattan siyasete ve hatta sosyal yaşantımıza kadar kurulu bu çarpık sistem her ne kadar bireyler üzerinde yılgınlığa sebep olsa da bir görev ve sorumluluk bilinciyle hareket eden biz vatansever, Kemalist Türk gençleri, Mumcu gibi dik durmanın ve onurlu bir yaşamın mücadelesini verecek; Türk milletine, Türk devrimine olan inancımızı kaybetmeyeceğiz… Ve bu uğurda bağımsızlık için bedel ödemekten geri durmayacağız.

Ali Karaküçük
25.01.2016

#Sistem

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Siteye e-posta ile abone ol

Bu siteye abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için kayıt olmalısınız.

Diğer 56 aboneye katılın

Takip Et

Bizimle iletişim kurun. İnsanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.