Üçüncü Yol

“Milliyetçilik Bu Mu?”

Ankara Üniversitesi, Hukuk Fakültesinin yetiştirdiği en yiğit insan… Yiğitliğinin kurbanı olmuş, Uğur Mumcu… İsmini ilk duyduğum zamanı hatırlayamıyorum ancak 1993’de nefretle zikredenleri tanıyorum.

Benim için Uğur Mumcu’nun en ilgimi çeken yazıları; Atatürkçülük, milliyetçilik ve PKK sorunu hakkında yazdığı yazılardır.

Mumcu, Atatürk’ü anlayamayan Atatürkçülere karşı, Atatürkçülüğün en güzel tanımlarından birini yapmıştır:

“Atatürkçülük kısaca ulusal bağımsızlık ve ulusal onur demektir. Atatürkçülük, özetle antiemperyalist bir Kurtuluş Savaşı’nı başlatan ve sürdüren bir eylem ve öğretidir.”(1)

“Ben her şeyden önce Türk Milliyetçisiyim. Böyle doğdum, böyle öleceğim!” Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bu sözünü -özellikle Türk milliyetçiliği geçtiği için- çıkarlarlarına göre kullanan, milliyetçiliği ırkçılıkla karıştıran ve Mustafa Kemal Atatürk’ü böyle göstermeye çalışan kesimlere karşı yaşadığı dönemde tam anlamıyla milliyetçilik dersi vermiş bir aydındır Uğur Mumcu.

“Türk milliyetçiliği, Türk halkının alın terini yabancı çıkarlara karşı korumak demektir.” (2)

Mumcu, bir gazetecinin örnek alabileceği ender gazetecilerden, yolundan gidilmesi gereken nadir fikir adamlarındandır. Başta PKK sorunu ile ilgili kimsenin ulaşamadığı bilgilere ulaşmış önemli bir araştırmacıdır:

“Kürtler sömürgeciliğe karşı bağımsızlık savaşı yapıyorlarsa ne işi var CIA ve MOSSAD’ın Kürtler arasında? Yoksa CIA ve MOSSAD, antiemperyalist bir savaş veriyorlar da dünya bu savaşın farkında değil mi?” (3)

İngilizler’in Kürtleri çıkarları için nasıl kullandıklarını gösteren, kendilerine ait iki gizli rapora ulaşmıştır:

“Kürt sorununa verdiğimiz önem Mezopotamya’ya verdiğimiz önemdendir. Yoksa Kürtlerin ve Ermenilerin durumu bizi hiç ilgilendirmez.” (27 Ağustos 1919, Elçilik Müsteşarı, Hohler) (4)

“Kürtlere ne kadar inanmasak da onları kullanmamız çıkarımız gereğidir.” (28 Kasım 1919, İngiliz Ajanı, Kinston ) (5)

İleri görüşlü, gerçek bir aydındı Uğur Mumcu, yıllar önce uyarmıştı bizleri:

“Günün birinde emniyet müdürü, savcı, yargıç imam hatip mezunlarından oluşabilir.” (6)

Yaşasaydı, yine başını dosyalardan kaldıramazdı Mumcu… Yine günümüz sahte Atatürkçü, sahte milliyetçi , sahte dindar ve sahte solculara dersler vermeye devam ederdi… Yine emperyalistlerin gizli belgelerine ulaşır, halkla paylaşırdı… Yazının başında da belirttiğim gibi, 1993’de Mumcu’yu nefretle zikredenleri şimdi bilmeyenler de tanımıştır, Mumcu ile ne alıp veremediklerini anlamışlardır.

Bugün, Türkiye’deki pek çok evde hala 25 kitaplık Mumcu’nun yazıları serisi mevcuttur. Adına besteler yapılmıştır. 1993’de toprağa gömülen sadece Mumcu’nun bedeniydi; fikirleri, kitapları, dersleri değil… 23 yıl da geçse 230 yıl da, asla toprağa gömülmeyecek, sonsuza dek yaşayacak, yaşatılacaktır.

“Milliyetçilik Bu Mu?” yazısının son paragrafı günümüzle hala birebir eşleşmektedir ve bu paragraf “Üçüncü Yol” platformunun amaçlarından birini de yansıtmaktadır :

“Böyle bir düzende yaşıyoruz işte. Millet düşmanlarının milliyetçi, Atatürk düşmanlarının Atatürkçü, halk düşmanlarının halkçı sayıldığı bir ülkede gerçek milliyetçilere düşen görev, korkmadan, yılmadan, usanmadan Türk halkının çıkarlarını savunmaktır. Bu memleket yabancı sermaye uşaklarının, din sömürücülerinin, siyaset demirbaşlarının değil, tüm Türk halkınındır. Milliyetçilik ise sömürücülerin değil, Mustafa Kemal devrimcilerinin bayrağıdır.” (7)

Saygı ve özlemle…

Miraç ÖZPOLAT
27.01.2016

DİPÇE

(1) Uğur Mumcu, Devrim, 16 Şubat 1971
(2) Uğur Mumcu, Yeter Artık Beyler, Kim, 1 Mart 1968
(3) Uğur Mumcu, MOSSAD ve Barzani, Cumhuriyet, 7 Ocak 1993
(4) Uğur Mumcu, “Kürt-İslam Ayaklanması”, Tekin Yayınları, 19.Basım,1995, sf.24
(5) Uğur Mumcu, “Kürt-İslam Ayaklanması”, Tekin Yayınları, 19.Basım,1995, sf.24
(6) https://www.youtube.com/watch?v=wKfO9smhUGI
(7) Uğur Mumcu, Ortam, Haftalık Dergi, 20-27 Eylül 1971

Miraç Özpolat

Miraç Özpolat , 3 Temmuz 1996’da Malatya’da doğdu. Liseyi 2014 yılında Kerem Aydınlar Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. 2014-2015 döneminde Atatürkçü Düşünce Derneği Malatya Şubesi’nde Gençlik Kolları Başkanlığı yaptı. Şu an Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi ve Atatürkçü Düşünce Topluluğu üyesi.

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Siteye e-posta ile abone ol

Bu siteye abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için kayıt olmalısınız.

Diğer 52 aboneye katılın

Takip Et

Bizimle iletişim kurun. İnsanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.