Üçüncü Yol 1919

Üçüncü Yol Soruyor: 17 Şubat Ankara Patlaması

Soru 1:
Türkiye’nin başkentinde, meclisin ve askeri kurumların tam ortasında gerçekleşen bu patlamada istihbarat açığı var mıdır? Bu zaafiyetin sorumluları cezalandırılacak mıdır? Reyhanlı, Diyarbakır, Suruç, Ankara Garı, Sultanahmet olaylarından sonra güvenlik birimlerinin başındakiler, önleyemedikleri bu katliamdan sonra da görevlerine devam edecekler midir? “İntihar eylemcilerinin listesi var ama eylem yapılana kadar müdahale edemiyoruz.” politikası sürecek midir?

Soru 2:
Çözüm süreci adı altında terörü meşrulaştıran, Oslo’da terör örgütü ile masaya oturan, Dolmabahçe’de terörist başı ile mutabakat imzalayan, en önemlisi terör örgütlerine hoşgörü ile yaklaşarak süreç içinde güçlenmelerine ve mevzi kazanmalarına neden olan hükümet mensupları kendilerini bu patlamadan ne kadar sorumlu tutmaktadırlar?

Soru 3:
Bilindiği üzere saldırıyı TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) üstlendi ve patlama sonrasında PYD’li olduğu başbakan tarafından açıklanan teröristin PYD’li olmadığı ortaya çıktı. Öyleyse hükümet böyle acı bir olayda Suriye’ye müdahaleye neden oluşturulması için kamuoyunu aydınlatma görevini kötüye mi kullanmaktadır yoksa devletin güvenlik ve istihbarat birimleri bu derece zafiyet içinde midir?

Soru 4:
PKK ve saldırıyı üstlenen TAK arasındaki ayrım nedir? Sözde barış isteğinin altını çizmeye çalışan Kandil “barışçıl PKK” algısını zedeleyecek eylemleri TAK gibi bir oluşuma yaptırmış olabilir mi?

Soru 5:
Toplu sivil ölümlerini “katliam” olarak isimlendiren kimi sol, sosyalist, özgürlükçü yayınlar, toplu asker ölümlerini neden “saldırı” olarak isimlendirmektedir?

Soru 6:
Bu saldırının temelinde Mesud Barzani ile Salih Müslim arasındaki çıkar çatışmasının doğrudan bir etkisi var mıdır?

Soru 7:
Cumhuriyetin kalbinde yapılan bu saldırıda yabancı devletlerin istihbarat örgütlerinin etkisi var mıdır? Bu konu araştırılıp somut deliller bulunursa gereken diplomatik işlemler yapılacak mıdır?

Soru 8:
Yaşanan bu olaylarda muhalefet partilerinin iktidarı denetleme görevini sadece sözde tutup; aksine iktidar partisini rahatlatıcı siyasi söylemlerde bulunmasının etkisi nedir?

Barış Ozan ÖZDEMİR
Üçüncü Yol Yazı İşleri Sorumlusu

Üçüncü Yol 1919

Yorum Ekle

Bir Cevap Yazın

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed