Üçüncü Yol

KKTC’DE NEVRUZ REZALETİ

Her yıl 21 Mart tarihinde, baharın gelişini ve doğanın uyanışını simgeleyen Nevruz kutlanır. Nevruz kutlamaları özellikle Türkiye’de, farklı etnik kökenler tarafından bir nevi ırkçılıkla sahiplenilmeye çalışılır ve her sene halkı birbirine düşman etmeyi amaçlayanlar yüzünden provokasyona gayet açık ve tedirgin bir şekilde kutlanılmaya devam edilir. Bahsettiğim provokasyon dün KKTC’de gerçekleşti ve bizzat Cumhurbaşkanı desteğiyle.

***

Kıbrıs Pir Sultan Abdal Derneği ile Doğu ve Güneydoğu Anadolulular Derneği tarafından düzenlenen, Birleşik Kıbrıs Partisi tarafından desteklenen Nevruz etkinliği İskele Kasabası’nda bulunan, belediyeye ait piknik alanında kutlandı. 700 polisin yoğun güvenlik önlemleri altında geçen kutlamalarda 4 şüpheli gözaltına alındı. Etkinliğe KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC Başbakanı Ömer Kalyoncu, İçişleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Asım Akansoy, Tarım Bakanı Erkut Şahali’nin yanı sıra birçok milletvekili ve belediye başkanı da katıldı, halaylara eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Nevruz’un hem doğanın uyanışı hem de barış, kardeşlik ve dostluk anlamında çok önemli bir bayram olduğunu ifade etti ve Kıbrıs’ta farklılıkları barış içinde bir araya getirmeyi amaçladıklarını belirtti.
Başbakan Kalyoncu da KKTC’nin bir hukuk devleti olduğunun altını çizdi ve hukuk çerçevesinde herkesin bayramını dilediğince kutlayabileceğini belirtti.

***

Her şey oldukça normal.
KKTC basınının çoğu için de.
Ancak buraya kadar.

***

Etkinlikte atılan sloganlardan birkaçı;
“Barışın elçisi İmralı’dadır.”
“Her biji Apo”
Mikrofon başında bir terörist, yüzlerce kişiye hitaben,
“İmralı’da tutuklu bulunan önderimize binlerce kez selam olsun.”
Her yanı terör örgütü PKK’nın sembolleriyle dolu bir meydan…
Halay çeken devlet yöneticileri…
16 Kasım 2013’de Diyarbakır’da, Başbakan Erdoğan ve Şivan Perver’in katıldığı törene ne kadar da benziyor değil mi?
Geçen senelerde yapılan Nevruz kutlamalarında KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu, üzerinde “Kürdistan” yazılı ve PKK sembolleriyle giyinmiş çocuklarla aynı karede poz vermişti.
Dün yaşanan rezalet ilk değildi ama umarım son olur. Zira Türkiye yıllar önce aynı söylemlerle başlattığı “the süreç”in zararlarını bugün misliyle ödüyor maalesef.

***

Sorularım KKTC Devleti yöneticilerine,

– “Barış, kardeşlik ve dostluk” kavramları terör örgütlerinin kucağında aranır mı?
– Farklılıkları barış içerisinde bir araya getirmekten kastınız nedir? Kürt kökenli insanlar ile PKK’yı bir mi tutuyorsunuz?
– KKTC’de İngiliz hukuku geçerlidir. Sizin hukuk çerçeveniz emperyalist ürünü kanunlar mı bu rezaleti meşrulaştırıyor?
– KKTC’yi teröristlerin yeni sığınma yeri olarak mı belirlediniz? Malum, Yakın Doğu Üniversitesi’nde yaşananları da yabana atmamak gerek.
– Anavatan Türkiye’de peş peşe bombalar patlarken halay çekecek yüzü nereden buldunuz?
– Milli değerlerine bağlı Kıbrıs Türklerini mi temsil ediyorsunuz yoksa Rum’u ve PKK’yı mı?
– KKTC’de “the süreç” mi başladı?

***

KKTC’de Güney Kıbrıs ile birleşme yanlılarının yaratmaya çalıştığı bir algı var. Son zamanlarda dillerde dolaşmaya başlayan “Bu bahar Kıbrıs’a bahar gelebilir.” algısı.

Baharın gelişini müjdeleyen Nevruz’da yaşanan rezillikler de göz önüne alındığında, anlaşılan bu baharda Kıbrıs Türkü’nü zor günler bekliyor.

Miraç Özpolat
20 Mart 2016

Miraç Özpolat

Miraç Özpolat , 3 Temmuz 1996’da Malatya’da doğdu. Liseyi 2014 yılında Kerem Aydınlar Anadolu Öğretmen Lisesi’nde tamamladı. 2014-2015 döneminde Atatürkçü Düşünce Derneği Malatya Şubesi’nde Gençlik Kolları Başkanlığı yaptı. Şu an Ortadoğu Teknik Üniversitesi Kuzey Kıbrıs Yerleşkesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi ve Atatürkçü Düşünce Topluluğu üyesi.

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Siteye e-posta ile abone ol

Bu siteye abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için kayıt olmalısınız.

Diğer 52 aboneye katılın

Takip Et

Bizimle iletişim kurun. İnsanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.