Üçüncü Yol

Gidenin Ardından Üç Nokta

Türkiye’nin 26. Başbakanı 617 günlük ‘görev’ süresini değerlendirirken ‘Geçmiş tecrübeleri bilenler bugün bu noktada elde ettiğimiz başarıyı da herhalde görürler’ dedi ve AKP’nin 22 Mayıs’ta toplanılacak olağanüstü kurultayında aday olmayacağını ekledi. Demokrasi şovalyeleri ne kadar saygılılar milli iradeye değil mi? Başarı belirlenen hedefte aldığımız maddi ve manevi kazanımlardır. Davutoğlunun ‘başarı’ diye tanımladığı bir buçuk yıllık dönemde 719 şehit verdik. Bu başarı onların kutsal davalarının(!) başarısı- istikrarı…

DAVUTOĞLU’NUN BAŞARI TABLOSUNU HATIRLATMAKTA FAYDA VAR:

15 Eylül 2014

IŞİD’in saldırdığı Suriye’nin Ayn el-Arab bölgesinden kaçan çoğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan yaklaşık Suriyeli 150 bin Kürt, Türkiye sınırına akın etti. Esad’dan kaçan kişilerle birlikte o dönem 1 milyondan fazla Suriyeli mülteciden sınırımızda mini bir Suriye kuruldu.

2 Ekim 2014

TSK’ya Suriye ve Irak’ta sınır ötesi operasyon ve müdahale yetkisi veren tezkere meclisten geçti.

25 Ekim 2014

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde düzenlenen hain saldırıda 3 askerimiz şehit oldu. Hükümet ‘Gereği yapılacaktır’ diye açıklama yaptı fakat çözüm süreci bahane edilerek ne polis ne de asker operasyon yapamadı.

28 Ekim 2014

Soma faciasının yaraları sarılmamışken yeni bir maden kazası Ermenek’te meydana geldi.Yine ihmaller söz konusuydu. Madeni su basmıştı… Madende mahsur kalan işçilerden Tezcan Gökçe’nin annesi Ayşe teyzenin ‘Oğlum yüzme de bilmezdi, suyun içinde ne yaptı’ sözleri ve Recep amcanın oğlunun cenazesine yırtık plastik ayakkabılarla katılması, valiliğin Recep amcaya 2 çift plastik ayakkabı göndermesi vicdanımıza atılan şamardı…

29 Ekim 2014

Atatürk Orman Çiftliği tahrip edilerek yapılan Kaç-Ak Saray açıldı. Yapımında harcanan 2 milyon lira, altın kaplamalı kadehler, 1150 odalı olması, şatafatlı mobilyalar ve Çankaya yerine Beştepe isminin o tarihten sonra anılacak olması bazılarına göre Yeni Türkiye’nin(!) ilk adımlarındandı.

6 Ocak 2015

İstanbul Sultanahmet’teki Emniyet Turizm Şube Müdürlüğü’ne intihar saldırısı düzenlenmiş, fizik öğretmeni olarak atanamayınca polis olan Kenan Kumaş’ın şehit düşmeden iki ay önce Elif Yaren adlı kızı dünyaya gelmişti.

20 Ocak 2015

Meclis Genel Kurulu’nda yapılan rüşvet ve yolsuzluk soruşturmasında adı geçen Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Eğemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar için oylama yapıldı ve Yüce Divan kararı çıkmadı.Oylama sırasında Egemen Bağış’ın laçka ifadesi ise bir diğer ayrıntı oldu.

20 Şubat 2015

Ege Üniversitesi’nde iki öğrenci grubu arasında çıkan tartışmada Ülkü Ocakları sorumlusu Fırat Çakıroğlu hayatını kaybetti. Fırat’ın ölümünden sonra hümanistler salyangoz gibi kabuğuna çekilmişti…

22 Şubat 2015

Türkiye’nin kendi sınırları dışında tek toprağı olan Süleyman Şah IŞİD tehdidi altındaydı, Saygı Karakoluna ‘Fırat Operasyonu’ düzenledi ‘oradaki askerler kurtarıldı.’ Türk askerinin egemenlik hakkına sahip olduğu topraklara gece operasyon düzenlendi…Operasyon sırasında kaza sonucu bir asker şehit olmuş, Süleyman Şah’ın naaşı ise Suriye sınırındaki Eşme Köyü civarında bir tepeye taşınmıştı.

28 Şubat 2015

Hükümet yetkilileri ile İmralı-Kandil arasında görüşmeleri yürüten HDPKK heyeti Dolmabahçe’deki çalışma ofisinde, çözülme sürecine ilişkin bir araya geldi. Terörist başı Öcalan’ın hazırlamış olduğu 10 maddelik mutabakatı ‘barış’ pıtırcıkları açıklamıştı.

31 Mart 2015

Berkin Elvan davasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz İstanbul Çağlayan Adliyesi’ne avukat kimliğiyle giren iki DHKP-C’li terörist tarafından odasında rehin alındı. Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan ‘Oğlum öldü ama başka biri ölmesin.Savcıyı serbest bırakın’ çağrısında bulundu ancak bu çağrılar karşılıksız kaldı. 8 saat süren rehine krizi akşam saatlerinde düzenlenen operasyonda son buldu. Kurtarma operasyonu demek zordu çünkü 2 eylemci burada öldürülürken, ağır yaralanan Savcımız hastahanede hayatını kaybetti…

5 Haziran 2015

7 Haziran seçimlerine iki gün kala Diyarbakır’da HDP mitinginde, Selahattin Demirtaş kürsüye çıkmadan önce art arda iki patlama meydana geldi. 2 sivil hayatını kaybederken 100 kişi yaralandı.

20 Temmuz 2015

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesindeki Kültür merkezinde çeşitli illerden Ayn el-Arab bölgesine destek için gitmeye hazırlanan Sosyalist Gençlik Derneği Federasyonu üyesi gençlerin basın açıklaması sırasında intihar saldırısı düzenlendi.

10 Ağustos 2015

17 Aralık’ta başlatılan yolsuzluk ve rüşvet davasının savcıları Zekeriya Öz ve Celal Kara haklarında çıkarılan yakalama kararı bilgisini önceden alarak yurt dışına kaçtı.Aynı zamanda Ergenekon davasının savcısı olan Zekeriya Öz’ü Cumhurbaşkanı Erdoğan başbakanlığı döneminde Ben o davanın savcısıyım diyerek savunmuştu.

22 Ağustos 2015

Kardeşi Şırnak’ta şehit olan Yüzbaşı Ali Alkan’ı toprağa veren Yarbay Mehmet Alkan her gün şehit haberleri aldığımız o günlerde hepimizin haklı çığlığı oldu. Yarbay, ‘Şehit olmak istiyorum’ diyen Bakan Taner Yıldız’a şöyle yanıt vermişti: ‘Bunun katili kim? Bunun sebebi kim? Düne kadar ‘çözüm’ diyenler ne oldu da ‘sonuna kadar savaş’ diyor. Sırça saraylarda 30 tane korumayla gezip zırhlı arabalara binip de ‘Şehit olmak istiyorum’ diye bir şey yok’ demişti.

2 Eylül 2015

Ailesiyle birlikte Türkiye üzerinden Yunanistan’a gitmeye çalışırken şişme botlarının batması sonucu ölen 12 Suriyeli mülteciden biri olan üç yaşındaki Aylan bebeğin cesedi insanlığımız gibi kıyıya vurdu…

6 Eylül 2015

Terör örgütü PKK, Hakkâri’nin Dağlıca bölgesinde günler öncesinden hazırladığı ağır silahlar ve mayınlarla planladığı saldırıyı gerçekleştirdi. Genelkurmay’dan ancak bir gün sonra operasyona ilişkin bilgiler gelmişti. 16 askerimiz şehit olmuş, 6 askerimiz de yaralanmıştı.

10 Ekim 2015

Ankara’da ‘Emek, Barış, Demokrasi’ mitingi ülke tarihinin en kanlı terör eylemi olarak kayıtlara geçti. Tren Garında toplanan göstericilerin arasında patlayan iki bomba 103 kişinin hayatını kaybetmesine,yüzlerce kişinin yaralanmasına neden oldu.Yayın yasağı getirildi…Katliamı gerçekleştiren canlı bombalardan Suruç bombacısının kardeşi Yunus Emre Alagöz olduğu ortaya çıktı. ‘Zafiyet yok’ diyen İçişleri Bakanı Selami Altınok’un istifa etmesi gerektiği siyasiler tarafından dillendirilirken, bir gazetecinin İçişleri Bakanı’na ‘İstifa edecek misiniz?’ sorusu üzerine Adalet Bakanı Kenan İpek gülmüştü…

20 Ekim 2015

Başbakan Davutoğlu Van mitingindeki ‘AK Parti iktidardan indirilirse ya terör çeteleri ya da eskiden olduğu gibi ‘Beyaz Toroslor’ dolaşacak.Biz bu memleketi terör çetelerine bırakmayacağız’ dedi.[1] Faili meçhul cinayetlerinin simgesi olan ‘Beyaz Toros’ benzetmesi birçok kesimi oldukça rahatsız etmişti.

24 Kasım 2015

Suriye’nin Bayırbucak bölgesinde, Türkiye sınırı yakınında bir savaş uçağı, Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle ‘angajman kuralları’ çerçevesinde vurularak düşürüldü. Düşürülen uçaktan paraşütle atlayan iki pilottan biri hayatını kaybetti. Putin, ‘Sırtımızdan bıçaklandık’ demişti.

12 Ocak 2016

İstanbul Sultanahmet’te sabah saatlerinde canlı bomba saldırısı meydana geldi. Canlı bomba hariç tamamı yabancı turist 10 kişi yaşamını yitirirken, 12’si yabancı uyruklu 15 kişi de yaralandı. Canlı bombanın Alman Çeşmesi ile Dikilitaş arasında bulunan turist kafilesine yöneldiği ancak polisleri görünce pimini çektiği öğrenildi.

12 Şubat 2016

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, atanamayan öğretmenler ile TEOG’dan düşük puan aldığı için intihar eden öğrencilerin bunu ‘gösteriş’ için yaptığını söyledi.[2] Öğrencilerine kavuşacağı gün için umut biriktirenleri o korkunç eşiğe getirenler ile eğitim sistemini at yarışına çevirip çocukların geleceğini karartanlar ölümlerin baş sorumlularıdır.

17 Şubat 2016

Ankara’nın Çankaya ilçesinde, Genelkurmay Başkanlığının, askeri lojmanların ve Kara Kuvvetleri Komutanlığının bulunduğu yani Ankara’nın kilit noktası diyeceğimiz bölgede Türk Silahlı Kuvvetlerine ait askeri servis aracın geçişi sırasında meydana gelen saldırıda 29 kişi hayatını kaybetmiş ,61 kişi yaralanmıştı. Cumhurbaşkanı ‘mücadelemizi her gün daha kararlı bir şekilde sürdüreceğiz’ diye açıklama yaparken, bakanlarımız saldırıyı kınadı, Kılıçdaroğlu ve Demirtaş başsağlığı diledi ve tabi yaralılara şifa…

5 Mart 2016

54 yaşındaki Muharrem Büyüktürk iktidara yakınlığı ile bilinen vakıf ve derneklerde görev yapmış gönüllü öğretmen yurtlarda barınan 8 erkek çocuğa cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı.

8 Mart 2016

Türkiye-Yunanistan Yüksek Düzeyli İş Birliği için Türkiye’ye gelen Çipras başkente gelme zahmetinde bulunmadı.Başbakanlık İzmir Ofisindeki görüşmenin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Çipras Konak meydanında yürüyüş yaptı, İzmir Saat Kule’si önünde fotoğraf çektirip birlikte gevrek yediler.[3]

13 Mart 2016

Son 5 ayda Ankara 3. Kez saldırıya uğramıştı. Bu kez yine merkezi bir yer olan Kızılay’da akşam saatlerinde bomba yüklü bir araçla düzenlenen saldırıda 38 kişi hayatını kaybetmiş, 125 kişi de yaralanmıştı. (Kınadılar)

19 Mart 2016

Ankara Kızılay saldırısından 5 gün sonra İstanbul Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde bir canlı bombanın gerçekleştirdiği intihar saldırısı sonucu meydana gelen patlamada 5 kişi hayatını kaybederken, 3 kişi yaralandı.(Kınadılar)

22 Nisan 2016

ABD, Suriye’nin kuzeydoğusundaki terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin kontrolündeki Ayn El-Arab’da kurduğu ikinci üssün arazisini, örgüt aracılığıyla 2 milyon 100 bin yerine 750 bin dolara mal etti.[4]

27 Nisan 2016

Bursa kent merkezindeki Ulu Camii girişinde gerçekleştirilen intihar saldırısında saldırgan hayatını kaybederken, 13 kişi yaralanmıştı.

***

Davutoğlu kendisine verilen görevi layıkıyla yerine getirmiş ve yukarıdaki tablo ortaya çıkmıştır. Bu kanlı-karanlık-son tablonun ardında ‘istikrar-demokrasi-barış’ deyip ‘analar ağlamasın’ diye ‘aynı yolda beraber yürüyenler-yürütenler’ sorumludur ve bir o kadar da içinde vatan kaygısı olduğu halde milli bir hafızaya sahip olamayanlar. Bizler dahili ve harici düşmanlara karşı Ulusal Kurtuluş Mücadelesi vermiş ve kazanmış neslin torunları olarak bize bırakılan sancağı sonsuza kadar taşıyacağız. Elbet bir gün geldikleri gibi gideceklerdir!

Büşra TOKCAN
14 Mayıs 2016

DİPÇE:
[1] http://www.hurriyet.com.tr/basbakan-ahmet-davutoglundan-beyaz-toros-cikisi-40003756
[2]http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/egitim/479739/Milli_Egitim_Bakani_ndan_vicdansiz_aciklama__Gosteris_icin_oluyorlarmis_.html
[3] http://www.egedesonsoz.com/haber/davutoglu-ile-cipras-tan-izmir-zirvesi-saat-saat-program/921805
[4] http://www.tgrthaber.com.tr/dunya/pyd-den-abd-ye-arazi-kiyagi-120031

Üçüncü Yol Arşiv

Siteye e-posta ile abone ol

Bu siteye abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için kayıt olmalısınız.

Diğer 57 aboneye katılın

Takip Et

Bizimle iletişim kurun. İnsanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.