Üçüncü Yol 1919

Cem Aziz Çakmak, Deniz Müzesi’nde Anıldı

Kumpas şehidimiz Tuğamiral Cem Aziz Çakmak, ölüm yıl dönümünün bayrama denk gelmesi sebebiyle 25 Haziran akşamı, “Donanmanın Kutup Yıldızı”na layık bir şekilde anıldı. Devre arkadaşları tarafından hazırlanan anma töreni, İstanbul Deniz Müzesi Süleyman Nutki Salonu‘nda gerçekleştirildi.

20. Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı’ndan istifa eden Atilla Kezek, dava arkadaşı Cem Gürdeniz, sınıf arkadaşı İbrahim Sütçü ve eşi Sevgi Çakmak anma töreninde birer konuşma yaptı.

Törende yapılan konuşmaların yanı sıra Gazeteci-Yazar Mustafa Mutlu, Cem Aziz Çakmak için yazdığı “Şerefine Komutan” isimli şiirini okudu. Aynı zamanda Televizyoncu-Gazeteci Gülgün Feyman ve Tiyatro Sanatçısı Gülsen Tuncer de Cem Aziz Çakmak‘ın kendi yazdığı şiirlerinden okudu.

Şiir dinletileri sırasında salonda zaman zaman duygusal anlar yaşandı. Sınıf arkadaşı İbrahim Sütçü kürsüye çıkarak Cem Aziz Çakmak‘ın Beşiktaşlı yönünü anlatarak duygusal bir havaya bürünen salonun havasını değiştirdi. İbrahim Sütçü, konuşmasının sonunda Cem Amiral ve torunu Cem Poyraz adına birer Beşiktaş forması hediye etti. Daha sonra tiyatro sanatçısı Utku Erişik, Nazım Hikmet‘in Kuvay-ı Milliye Destanı adlı şiirini okudu. Ardından da Prof. Dr. Cemalettin Göbelez‘in keman dinletisi, salon tarafından alkışlandı.

Merhum Amiral Cem Aziz Çakmak‘ın eşi Sevgi Çakmak kürsüye çıkarak konuşmasını yaptı ve törende konuşma yapan diğer kişilere birer şilt armağan etti. Ardından tören sona erdi.


Fotoğrafları büyültmek için tıklayınız…

 

Haber: Hasan Deniz YILMAZ

Üçüncü Yol 1919

Yorum Ekle

Bir Cevap Yazın

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed