Üçüncü Yol

SİNAN MEYDAN YALNIZ DEĞİLDİR!

İkili ilişkiler için şöyle bir söz söylenir: “İnsanların gerçek yüzlerini onlardan ayrılırken tanırsın.”

Bu benzetme ülkemizdeki siyasi iktidar için de geçerli. Ülkeyi yönetenlerin ne kadar demokratik ve yenilgiye ne kadar tahammüllü olduklarını “taht”ları sallanmaya başlayınca anlıyoruz.

Referandum süreciyle beraber bu durum daha da fazla ayyuka çıkmış durumda.

“Herkesin Cumhurbaşkanı” ile başlayan süreç, referandumda hayır oyu verecek insanları önce terörist sonra yeniden vatandaş sonra tekrar terörist yaparak başladı. Ve bugün, iktidara muhalif kişilere salon dahi verilmediği, salonun ise ancak “saldırı yapılması garantisiyle” verildiği, saldırıların da giderek marjinalleştiği ve ölümcül tehdit içermeye başladığı, birilerinin de gönüllere su serpmek için “Yahudilere, Hristiyanlara yaşam hakkı tanındı, ‘Hayır’cılara da tanınacak.” denebildiği bir noktaya evrildik. Allah razı olsun(!)

Bu saldırıları iki aşamada değerlendirmek lazım:

Birincisi, gündelik ve tamamen iktidarın seçimlerde “kazanması” üzerine yapılan saldırılar.

İkincisi, gündelik gibi gözükse de gündelik bu saldırılar üzerinden meşruluk kazanan “ideolojik” temelli gerici saldırılar.

Birinci türden saldırılar, nesli tükenmekte olan muhalif yayın organları üzerinden halkın bir kesimine ulaşabiliyor. Fakat ikinci türden saldırılar, bazı muhalif yayın organlarının da kurucu değerlerle en az gericiler kadar sorunu olduğundan yeterince gündeme gelmiyor.

Oysa birinci türden saldırıların beslendiği kaynaktır “ideolojik” merkezli gerici saldırılar…

Bunun en somut örneğini yaklaşık 10 gün önce yaşadık.

Hayır, Rasim Ozan Kütahyalı’nın Hayırlı Konvoy ekibindeki vatansever subaylara saldırısından bahsetmiyorum. Onunla ilgili kapsamlı bir yazı yine bu satırların sahibi tarafından yazılacak.

Bahsettiğim türden saldırının yapıldığı “kişiler” bu subaylar değil, başka birisi, evet sadece bir kişi.

Karşı devrimcilerin; alternatif ve Türk’ü, Atatürk’ü tarihten silmeye yönelik tarih yazıcılarının emperyalizmin yerli-yabancı her türlü unsuru tarafından desteklendiği, dışarıdan finanse edilip içeriden saraylarda baş tacı yapıldığı bir dönemde bir kişi bu tipleri rahatsız etmiş.

Neden?
Çünkü Kemalist.

Neden?
Çünkü partilerüstü.

Neden?
“Ben tarihçiyim, gündelik konular benim ilgi alanım değil” paravanına sığınmak yerine, gündelik olaylardaki “tarihsel” kökleri anlatıp hem “dün” ile ilgili çarpıtmaları ortaya koyup “yarın”ın aydınlanmasını sağlayıp hem de “bugün”e sessiz, tepkisiz kalmadığı için.

Evet, bu kişi Sinan Meydan.

Birisi(tabi ki bu sadece birisi değil), Sinan Meydan’ın sosyal medyadaki hesapları üzerinden Sinan Meydan’la ilgili suç duyurusunda bulunuyor. Suçlama ise şaka gibi: “Cumhurbaşkanı’na, Başbakan’a, siyasi iktidara hakaret”.

Tamam, “Yeni” Türkiye’de bunlar da olabiliyor. Tamam, içerisinde hiçbir hakaret olmayan iletilere rağmen bir “Cumhuriyet Savcısı” bu suçlamayı kabul edip Sinan Meydan’ı ifade vermeye de çağırabilir.

Ama durum bu kadarla da sınırlı değil. Ne tesadüf ki Sinan Meydan’ı ifadeye çağıranlar, Sinan Meydan’a sözde suç unsurlarını gösterirlerken bir görseli daha dosyaya koyuveriyorlar, tabi “sehven” (ya da yersen): “Çocuklarının fotoğrafı“!

Kimse kimseyi kandırmasın, bu alenen bir tehdit ve gözdağıdır!

Bu, kumpas davaları sürecinde vatanseverlere yapılmak istenendir, her fırsatta yapılandır!

Bu bir “F” tipi, “AKP” tarafından da desteklenmişliği olan aşağılık bir saldırı yöntemidir.

İlk kriz anında canlarının tatlılığı ve kaygısıyla çil yavrusu gibi savrulacak olanlar, herkesi kendileri gibi sanmakta, bulundukları ideolojik zeminin de etkisiyle hiçbir zaman “adil” şartlarda ve insanca mücadele edememektedirler.

Düştükleri hata ise herkesi kendileri gibi sanmaları, bu tarz yöntemlerle vatanseverleri ürkütebileceklerini sanmalarıdır.

Gericiliğe ve “Cumhuriyet Tarihi Yalanları”na karşı tek kişilik bir ordu gibi savaşan Sinan Meydan da bu tarz bir mücadele yüzünden hedef olacak hiç kimse de yalnız değildir!

Başta Üçüncü Yol ekibi olmak üzere hiçbir Kemalist, vatansever, bu duruma seyirci kalmayacak, geçmişte aydınlarına karşı yaptığı hataya düşmeyecektir!

Herkes bilsin ki Kemalistlerin, Atatürkçülerin, Milliyetçilerin; Cumhuriyet kazanımlarını savunanların feda edebileceği, sahipsiz bırakabileceği tek bir aydın yoktur artık!

ÇAĞDAŞ BAYRAKTAR
29 MART 2017

Çağdaş Bayraktar

Çağdaş Bayraktar 1986 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini memleketi Mersin'de tamamladı. Çukurova Üniversitesi Ziraat Mühendisliği bölümünü bitirdi. Lisans eğitimi süresince üyelikten başkanlığına kadar Çukurova Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü'nün her kademesinde görev aldı.

Bu dönem içerisinde "Kemalizm"in yerel ve ulusal ölçekte ADK/T'ler nezdinde kurumsallaşması, yaygınlaşması ve bağımsız kalması adına yoğun çaba gösterdi.
Bunun dışında, aynı dönem taraftar topluluğu koordinatörlüğü, Çukurova Üniversitesi Kulüpler Birliği Başkanlığı yaptı. Çukurova Üniversitesi Türk Sanat Müziği Korosunda görev aldı.

2013 yılında kendisi gibi öğrenci olan arkadaşlarıyla birlikte "Vardiya Bizde Adana"nın kurulmasına öncülük etti. Haftalarca süren Sessiz Çığlık eylemlerinde kumpaslara karşı hukuku savundu. Konunun kamuoyunda hak ettiği yeri bulması kapsamında yazılar yazdı.

O dönem birçok yerel gazetede, internet sitelerinde ve Milli Mücadele döneminde kurulan, "Kemalizmin İleri Karakolu" unvanıyla onurlandırılan Yeni Adana gazetesinde yazıları yayınlandı. Ayrıca aynı gazetenin Genç Yeni Adana ekinin kurucu genel yayın yönetmenliği ve başyazarlığını yaptı. 27 sayı yayınlanan Genç Yeni Adana'daki yazarların birçoğunun yazarlığa adım atmasında ve gelişmesinde öncülük etti.

Genç Yeni Adana'daki yazar kadrosunun büyük bölümüyle beraber Üçüncü Yol'u kurdu. Üçüncü Yol tarafından çıkarılan "Türk Ulusunun Egemenliği İçin HAYIR" ve "Yeniden Muasır Medeniyet Seviyesine Ulaşmak İçin TÜRKİYE DENİZCİLEŞMELİDİR" kitap/dergi projelerinin Genel Yayın Yönetmenliğini ve Başyazarlığını yaptı.

Çeşitli dergilerde ve internet haber sitelerinde yazıları yayımlandı. Alibi ve Galeati Yayınevlerinde editörlük yaptı. Halen Deniz Mecmuası dergisinde yazıları yayınlanmaktadır.

Gazetecilik hayatına Eylül 2018’den bu yana Cumhuriyet'te devam eden Bayraktar, yayın kurulu üyesi olduğu Cumhuriyet Kitaplarında Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütmekte. Olaylar ve Görüşler sayfasının koordinatörlüğünü ve sayfa editörlüğünü yapmakta, gazetenin Kitap ekinde de kitap tanıtım yazıları ve söyleşileri yayımlanmakta.

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Siteye e-posta ile abone ol

Bu siteye abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için kayıt olmalısınız.

Diğer 57 aboneye katılın

Takip Et

Bizimle iletişim kurun. İnsanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.