Üçüncü Yol

SORULARI CEVAPLANMAYI BEKLEYEN CİNAYET

Yapılan alçak saldırının yıl dönümünde, şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ı rahmetle anıyor, ailesine bir kez daha sabır diliyor ve saldırının sorumlularını lanetliyoruz…

31 Mart 2015.

5 yıl önce bugün İstanbul Adalet Sarayı saldırısında yitirdik Savcı Mehmet Selim Kiraz’ı. DHKP-C terör örgütü militanlarınca rehin alındı ve katledildi tüm Türkiye’nin gözü önünde.

Teröristlerin avukat kimliğini kullanarak sızdıkları adliyede gerçekleştirdikleri saldırı, teröristlerin iddialarına göre Berkin Elvan davasına hizmet içindi. Oysa Berkin Elvan’ın babası Sami Elvan, Savcı’nın rehin tutulduğu sırada yan odadaki sabit hattan teröristlerle telefonda görüştürüldüğünde Savcı’nın serbest bırakılmasını istemiş, hatta “Beni rehin alın, yeter ki savcıyı bırakın.” bile demişti.

Üstelik Savcı Mehmet Selim Kiraz davaya henüz atanalı çok olmamasına rağmen, Gezi olaylarındaki polis hukuksuzluklarını incelemiş ve bu kapsamda girişimlerde bulunmuştu. Ayrıca Gezi Parkı eylemleri sırasında yaralananlar hakkındaki soruşturma dosyalarını yürütmekle birlikte yürüttüğü bu soruşturmalarda şüpheli kamu görevlilerinin tespiti aşamasına gelinmişti.

İstanbul Adalet Sarayı’nda gerçekleştirilen ve Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın katledilmesiyle sonuçlanan bu rehin alma hadisesi 9 saat sürdü, tüm Türkiye’nin ve de en acısı Savcı’nın ailesinin gözü önünde 9 saat…

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin savcısını teröristlerin elinden ne yazık ki sağ salim alamadığı bu saldırıdan, DHKP-C’li teröristlerin yanı sıra, meydanlarda Berkin Elvan’ın annesini yuhalatan, Berkin Elvan’ı terörist ilan eden ve de güvenlik ve istihbarat zafiyeti gösteren AKP iktidarı da mesuldür.

Savcı’nın sağ salim kurtarılamamasının üzerindeki sır perdesi de ne yazık ki ortadan kalkmış değildir. Özellikle şu sorular hâlâ güncelliğini korumaktadır.

Rehin alma olayı 9 saat sürmüştür, operasyon için o kadar beklenmeli miydi?

Erken davranılsa Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz sağ kurtarılabilir miydi?

Operasyon sıradan polis memurları tarafından yönetilip gerçekleştirilmediğine göre Özel Harekâtçılar saldırının faili teröristleri sağ ele geçirip konuşturamaz mıydı?

O teröristler Türk yargısının karşısına çıkarılıp meselenin karanlık noktaları ve saldırının iç-dış bağlantıları gün yüzüne çıkartılamaz mıydı?

*

Yapılan alçak saldırının yıl dönümünde, şehit edilen Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ı rahmetle anıyor, ailesine bir kez daha sabır diliyor ve saldırının sorumlularını lanetliyoruz…

Türk milletinin başı sağ olsun.

Ali KARAKÜÇÜK

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Siteye e-posta ile abone ol

Bu siteye abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için kayıt olmalısınız.

Diğer 56 aboneye katılın

Takip Et

Bizimle iletişim kurun. İnsanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.