Üçüncü Yol 1919

Kıbrıs’ta Neler Oluyor? (2)

28 Mayıs’ta Birleşmiş Milletler Kıbrıs Özel Danışmanı Eide, Akıncı ile Anastasiadis’in 5 farklı “Güven Artırıcı Önlem” konusunda anlaşmaya vardığını açıklayacaktı.

Güven Artırıcı Önlemler şöyle sıralanacaktı: 1-Lefke Aplıçbarikatı ile Gazimağusa Derinya Barikatının açılması. 2-Kıbrıs’ın kuzey ve güneyindeki elektrik şebekelerinin birleştirilmesi. 3-Kıbrıs’ın kuzey ve güneyinde mobil hatlarının birleştirilmesi. 4-Kıbrıs’ın kuzey ve güneyinde yayın yapan Radyo ve TV frekanslarında yaşanan çakışmanın ortadan kaldırılması. 5-Cinsiyet Eşitliği Komitesi kurulması.(1)

Nedense Rumlar’ın;

Genç nesilleri, Türklere düşman olarak eğiten öğretim sistemi;

Meclislerinde, “Enosis”, “Sözde Küçük Asya Soykırımı”, “Sözde Pontus Soykırımı”, “Sözde Ermeni Soykırımı” gibi ırkçı yasaları;(2)

Rum Milli Muhafız Ordusu’nun askerliğini tamamlamış her erkeğe evlerinde muhafaza etmek üzere G3 marka tüfeklerin zimmetlenmesi(3) gibi büyük güvensizlik sorunu oluşturan unsurların uzağından yakınından geçilmeyecekti.

14 Haziran’da Fileleftheros gazetesi, EDEK partisi ile Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası’nın görüşmesine “Tek Bir Kıbrıs Cumhuriyeti Var ve Onu Göz Bebeğimiz Gibi Korumalıyız” başlıklı bir haberde yer verecekti. Daha sonrasında ise EDEK Başkanı Marinos Sizopulos (KTÖS ile) görüşmelerini sürdürmeye, “eğitim ve kültürle” ilgili ortak etkinlikler düzenlemeye karar verdiklerini açıklayacaktı.(4)

BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide’nin liderlerle ayrı ayrı gerçekleştirdiği temasların ardından, Güney Lefkoşa’daki iki toplumlu düzenlenen bir etkinlikte KKTC Cumhurbaşkanlığı’na, Mustafa Akıncı’ nın seçilmesinden sonraki dönemi “böyle bir ortamın uzun yıllardır olmadığını” dile getirirken, Güven Yaratıcı Önlemler (GYÖ) konusundaki bir soruya karşılık, “Sabırlı olun. Görecekleriniz karşısında hayretler içerisinde kalacaksınız.” diyecekti.(5)

(ABD kongresine sunulan bir raporda; Anastasiadis’in ekibi karşısında Akıncı ve ekibinin çok yetersiz ve tecrübesiz olduğunu, bu yapısıyla Türk Halkının haklarını savunamayacakları ve Anastasiadis’in iyi bir zafer kazanabileceği belirtiliyordu …)(6)

Güven yaratıcı önlemler peşi sıra hayata geçirilirken, Rum Yönetimi Ercan havaalanındaki uçuşların güvenli olmadığı iddiasını AB ve Eurocontrol’a taşıyacaktı.(7)

Son zamanlardaki en trajikomik olay ise, Slovakya Büyükelçiliği’nin Gazimağusa’da düzenlediği etkinlik idi. Sözde amaç Kıbrıs adasındaki Türk ve Rum siyasetçilerin, birlikte tarihi yerleri gezmesi imiş! Buraya kadar her şey normal diyebilirsiniz. Peki, siyasetçileri kim karşıladı dersiniz?

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter ve sözde Mağusa Belediye Başkanı Alexis Galanos!(8)

Gözünüzde canlandırdığınızda daha da tuhaf bir şekil çıkıyor:

İ.A.: Gazimağusa’ ya hoş geldiniz, ben belediye başkanıyım, burası da benim beldem.

A.G.: Hayır! O sahte. Gerçek belediye başkanı benim, şu anda içinde bulunduğumuz beldem işgal altında! (Tanışma faslından sonra da kol kola misafirlere tarihi yerleri gezdirdiklerini de düşünecek olursak… )

Son günlerde yaşanan bir diğer olay yine Gazimağusa’da gerçekleşiyor.

2 yıl önce işyeri önüne Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağı açarak “Sahte devletin sahte bayrağını tanımıyorum. Benim bayrağım budur.” diyen ve Radyo Mayıs’a bağlanarak KKTC devletine karşı aşağılayıcı ve küçük düşürücü sözler sarf ettiği için mahkemelik olan çift hakkında verilen karar bu ay belli oldu.(9)

Dava nasıl mı sonuçlandı? -Düşünce “özgürlüğü”!..

Görüşmelerdeki gelişmelere tekrar dönecek olursak;

En son 17 Haziran’da Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ve müzakere heyetleri bir araya geldi. Görüşülen konuları Rum basınından takip etmeye devam edelim… (Yetkililerimiz, görüşmeler hakkındaki bilgileri halkla paylaşma konusunda nedense pek tutucular!)

Politis gazetesi görüşme ertesini, “Hedef 100 Bin Göçmenin Geri Dönmesi – Yönetim, mülkiyet ve toprak konularıyla öze indiler. – Mülkiyet Komitesi Kurulacak” başlıkları altında gelişmelere geniş yer vererek aktardı.

Kıbrıs Rum tarafının taleplerinin ana unsurlarının, “Günümüzde hayatta olan mümkün olduğunca çok göçmene geri dönme seçeneği tanınması için, mümkün olduğu kadar çok Kıbrıslı Rum göçmen nüfusunun geri dönüşü olduğunu” öne süren gazete ayrıca, “çözümün uygulanmasıyla birlikte savaş öncesi mülkiyet rejiminin sağlanmasının ve hemen ardından, iadeyi, tazminatları ve mülklerin yasal ve şimdiki sahipleri arasında takası denetleyecek bir mülkiyet komitesinin kurulmasının da görüşülmekte olduğunu” iddia etti. Görüşülen bir diğer konunun ise, “Federal Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’nın yanı sıra, şu anda hukuki açıdan kontrolü yapılan federal devletin işleyişine ilişkin olan 60 yasanın da referandumda halkın onayına sunulması olduğunu” yazdı.(10)

Kıbrıs adasını tarif etmek için “Yeşil ada” yahut “Cennet ada” tabirleri çok sık kullanılır. Bu aralar memleketim birkaç kelimeyle tarif edilecek olursa “hayal pazarlanan ada” olarak özetlenebilir.

Burada gerçeklerden saptırılmış envai çeşidinden hayal ürünü mevcut.

Herkesin dilinde, düşünde farklı bir ürün…

Oysa her şey o kadar açık ve net!

Düşüncelerimizi hayal satıcılarına teslim etmek yerine, özgür bırakmalıyız sadece…

Dillerde sakız olmuş bir “barış” sözcüğü.

Bu kadar güzel bir kelime ne kadar manipüle edilebilirse, o kadar içi boşaltılıp, o kadar anlamından saptırılıp, o kadar manipüle edilmiş…

Arkamızda deli bir rüzgâr; “var” olmak uğruna adeta “yok” olmaya sürüklüyor bizi.

Güzel memleketimin güzel insanları…

Gövdemiz olan ilkelerimizi, bir ağaç gibi dik ve sağlam tutmak gerek.

Ne kadar kaygan bir zeminin üzerinde olduğumuzun bilincine varmak ve buna bağlı kalarak çok daha dikkatli olmak gerek…

Gelişmelerin devamını serinin bir sonraki yazısında takip edebilirsiniz…

 

Sıdıka ERÇİKA

 

Dipçe:
(1) 
http://www.gazeddakibris.com/liderler-gorusmesinden-5-farkli-guven-artirici-onlem-karari-cikti
(2) 
http://forum.turksestudent.nl/topic/14513-4-irkci-yasasi/
(3) 
http://haberkibris.com/guney-kibrista-korkutan-rapor-2014-0…
(4)
http://www.kibrisgenctv.com/…/ktos-edek-ortak-tespit-ve-kar…
(5) 
http://www.gundemkibris.com/eide-cozum-icin-hazirlanin-1208…
(6) Cyprus: Reunification Proving Elusive_VincentL.Morelli_Section Research Manager _ April 29,2015_ Congressional Research Service 7-5700 R41139 
http://www.crs.gov/
(7)
http://www.kibrispostasi.com/…/news/1…/PageName/GUNEY_KIBRIS
(8) 
http://www.brtk.net/turk-ve-rum-siyasi-parti-magusada-ziya…/
(9) 
http://www.kibrisadahaber.com/bayrak-davasinda-beraat.html
(10) 
http://www.haberalkibrisli.net/…/100-bin-rum-kuzeye-h24616.…

 

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed