Üçüncü Yol

“Katiller Demokrasisi Hırsızlar Düzeni”

#BenimİçinUğurMumcu

İlkokula giderken haberleri izlediğimde Uğur Mumcu’nun haberleri çıkardı bazen. Ben de babama “Bu adam kim?” diye sormuştum. Babam da “Düşünceleri yüzünden suikaste uğramış bir gazeteci.” demişti. İşte onun hakkındaki ilk öğrendiğim bilgi buydu.

Kitaplarını okumaya başlamamsa biraz geç oldu maalesef. Lisede başladım okumaya. Yazılarını bir ders gibi, ciddi biçimde, bilmediğim bilgileri araştırarak, çoğu zaman okuduğum satırların altını çizerek okumaya başladım ve öyle de devam ediyorum.
Bütün yazılarını dönemin sıkı ve olağanüstü haline rağmen nasıl cesaretle yazmış olduğunu gördükçe benim de bu kavgadaki cesaretim arttı. Onun sayesinde bilgilendim. Cahil bir eylem insanı olmaktansa okuyup, araştırarak düşüncelerimi daha iyi savunabileceğimi öğrendim. Karşıt düşüncelere karşı nasıl hareket etmem gerektiğini anladım.

“Gözlerin açıksa göreceksin! Kulağın sağır değilse duyacaksın! Ellerin kesik değilse uzanacaksın!” işte Uğur Mumcunun her Kemalist’e öğüdü… Ve benim de hayatımdaki mücadele yöntemim.

Bu kadar genç yaşta aramızdan ayrılmış olması bizim için çok büyük bir kayıp. Ondan öğreneceğimiz kim bilir daha neler vardı. Aslında yazıları bugünü o kadar çok anlatıyor ki… Demirel’in yolsuzlukları, sağ ve sol kavgaları, cinayetler, muhalefetin durumu… Sanki o gün yaşananlar tekrar yaşanıyor ama farklı şekillerde. Yazılarını her okuduğumda onun cesaretine hayran kalıyorum. Dönemin başbakanı, Amerika bakanları umrunda bile değildi. Cesaretine bu kadar vurgu yapıyorum çünkü günümüzde onun kadar cesur gazeteci yok ne yazık ki.

Onu her ölüm yıldönümünde anıyorlar ama ondan öğrendikleri ne kadar şey var tartışılır en önemlisi biz Kemalistler bu önemli düşünce adamı Uğur Mumcu’yu ne kadar tanıyoruz?

Fikirlerini gerçekten anlıyor muyuz?

Anladığımız kısımları ne kadar uygulayabiliyoruz hayatımızda?
Oturup düşünmek gerek…

Hatta bugünden, saygı ve özlemle anıyoruz klişelerine sığınmak yerine onu ne kadar anlıyoruz onu düşünelim.

Yüzleşelim.

Simge Emlik
25 Ocak 2016#KatillerDemokrasisiHırsızlarDüzeni

Üçüncü Yol Arşiv

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Siteye e-posta ile abone ol

Bu siteye abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için kayıt olmalısınız.

Diğer 57 aboneye katılın

Takip Et

Bizimle iletişim kurun. İnsanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.