Üçüncü Yol 1919

KAMUOYUNA

“Kuşkusuz ki Türkiye’de hiç kimse Kemalist olmak zorunda değildir. Ama CHP de, Kemalizme karşı olanları kendi içinde kabul etmek zorunda hiç değildir!”

Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı
(E. CHP Milletvekili)
(E. Kültür Bakanı)

***

CHP’ye yakınlığı ile bilinen Halkçı Liseliler (Halk-Lis) gençlik oluşumunun ve aynı zamanda CHP Genel Merkez Lise Komisyonunun da başkanlığını yapan Doğukan Kurnaz’ın 7 Şubat 2016 tarihinde gerçekleşen CHP Gençlik Kurultayında yaptığı konuşmada geçen “CHP, Seyit Rızaların, Şeyh Saitlerin, İskilipli Atıfların değil; Hasan Tahsinlerin, Nene Hatunların, Mustafa Kemallerin partisidir. “ sözleri üzerine belli kesimler tarafından hedef haline getirilmeye çalışılmaktadır.

Bu saldırıların, Atatürk’ün kurduğu ve “Atatürk’ün Partisi” algısı ile kitleleri kendine bağlamaya devam eden CHP’li üye ve yetkililerden gelmesi; Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran partinin getirildiği durumu ve partideki dönüşümü acı bir şekilde göstermektedir. Bu saldırıyı yapanlardan daha önemli ve tehlikeli olan bu saldırıyı yapan insanlara kimlerin destek verdiği ve onları belli noktalara kimlerin getirdiğidir.

Çünkü bir mücadele ancak düşmanın doğru tespit edilmesi ile başarıya ulaşabilir.

Üçüncü Yol olarak amaçlarımızın başında, Atatürk’ün adını kullanarak Atatürk’ün pozisyonunu gasp edenlerin ifşası, rahatsız edilmesi ve denetlenmesi gelir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran, birinci kurultayı olarak Sivas Kongresi‘ni kabul eden Cumhuriyet Halk Partisi hakkında kaygı duymak her yurttaşın doğal hakkıdır.

Kavgamız, Kemalizmi -bulunduğu yer neresi olursa olsun- savunan kişilerle aynı kavgadır. “O gün” geldiğinde tüm siperler tek bir cepheye çıkacak, Mustafa Kemal’in askerleri yine omuz omuza çarpışacaktır.

CHP içinde bu duruşu ortaya koyan Doğukan Kurnaz yalnız değildir. Bulundukları konumlara “atanan” kişiler, o yerlerin doğal sahiplerinin uyanması ile başlarına geleceklerin farkında oldukları için rahatsız olmaktadırlar.

Rahatsız olmalarında da fayda vardır.

Çünkü
Kemalist devrim de
Türkiye Cumhuriyeti de sahipsiz değildir.

“…Bulunur kurtaracak bahtı kara mâderini.”

Çağdaş BAYRAKTAR
Üçüncü Yol Genel Yayın Yönetmeni

10 Şubat 2016

Üçüncü Yol 1919

Yorum Ekle

Bir Cevap Yazın

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed