Üçüncü Yol

İhanetin Sesi Bingöl Dağlarında Duyuldu

24 Mayıs 1993 Bingöl katliamı: 33 şehit, katliamın yapıldığı yer: Elazığ-Bingöl Karayolu, Bilaloğlu Mevkii…

Başlarında “Parmaksız Zeki” kod adlı Şemdin Sakık’ın bulunduğu yüzlerce vatan haini katillerden oluşan bir terörist grubu silahsız askerlerimizin bulunduğu otobüslerin önünü pusu kurarak kestiler. Silahsız askerlerimizi rehin alıp, gece geç saatlerde bir dağ yolu kenarında kol kola girip dizilmelerini söylediler. Vatan evlatlarının üstüne otomatik silahlarla binlerce mermi yağdırdılar.

Askerlerimiz, kol kola girdikleri silah arkadaşlarıyla birlikte şehit oldular. Bedenleri param parça… Hayatının baharındaki 33 vatan evladı haince katledildi, al kanları gecenin karanlığında Bingöl’ün toprağına düştü.

Katliam emrini veren ve bizzat terörist grubun başında bulunan Şemdin Sakık; 13 Nisan 1998’de Kuzey Irak’ın Duhok kentinde düzenlenen bir askeri operasyonda kardeşi Arif Sakık ile birlikte yakalanarak Türkiye’ye getirildi.

Aradan yıllar geçti, 33 silahsız askerimizi katleden ve PKK terör örgütünde birçok terör saldırısına katılan katil Şemdin Sakık, 25 Temmuz 2008’de yıllarca terörle mücadele etmiş askerlerimize yönelik açılan Ergenekon kumpas davalarında askerlerimize karşı gizli tanık olarak “Deniz” kod adı ile kullanıldı.

24 Mayıs 1993 gecesi Bingöl’ün dağlarında ihanetin, hainliğin sesi kurşun olup yankılanırken, 2008’de başlayan davalarda da mahkeme salonlarında askerlerimize karşı kurulan bu kumpasta aynı katilin sesi yankılandı. İhanetin sesi ta Bingöl dağlarında duyuldu. O sese daha önce 24 Mayıs gecesi tanık olan dağlar, taşlar, çiçekler, vatan toprağı kan oldu ağladı…

Türk Milleti olarak, katledilen 33 vatan evladını unutmayacağız ama askerlerimizi katleden katilin, teröristin yıllar sonra askerlerimize karşı kurulan, “pusuya” benzeyen kumpas davalarında gizli tanık olarak kullanılmasını da unutmayacağız, affetmeyeceğiz.

24 Mayıs 1993’de hain bir pusuda katledilen 33 Şehidimizin ruhu şad olsun.

33 ASKER

Mustafa BOZTEPE
24 Mayıs 2016

Not: Yazarın bu yazısı ilk kez 24 Mayıs 2015 tarihinde yine Üçüncü Yol‘dan yayımlanmıştır.

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Siteye e-posta ile abone ol

Bu siteye abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için kayıt olmalısınız.

Diğer 57 aboneye katılın

Takip Et

Bizimle iletişim kurun. İnsanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.