Üçüncü Yol 1919

Bayram Gelmiş Neyimize, Kan Damlar Yüreğimize

Dün yaşanan acı olayla ilgili TSK’den yapılan açıklama şöyle:

“05 Temmuz 2016 Salı günü, zor şartlarda görev yapmakta olan karakol personeli ve aileleri ile bayramlaşmak ve onlarla birlikte olmak maksadıyla, Giresun-Alucra ve Gümüşhane-Kozağaç Jandarma Karakollarını ziyareti müteakip, Giresun’a dönerken saat 17.15 sularında bir adet Sikorsky helikopteri, Giresun-Alucra ilçesi Tohumluk Köyü mülki sınırları içerisinde henüz tespit edilemeyen bir nedenle düşmüştür.

Söz konusu elim olay neticesinde; saat 22.00 itibariyle helikopterde bulunan silah arkadaşlarımız ile eşleri ve çocuklarından yedi kişi maalesef hayatını kaybetmiş, yaralanan sekiz kişi ise derhal bölgedeki hastanelere sevk edilmişlerdir.

Konuyla ilgili gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

Elbette yaşanan acı olayla ilgili sorulması gereken çok soru var.

Türk ulusu olarak tedirginiz, kafamızda soru işaretleri var. Çünkü TSK’nin bu tür olaylardan sonra yaptığı açıklamaların bazıları tatmin edici değildi ve yapılan açıklamalarla uyuşmayan sonuçlar ortaya çıktı.

Şimdi olayın yaşandığı yere gelecek olursak;

Alucra, Giresun’un 150 km içerisinde kalan en dağlık, en yüksek ilçelerinden biri. Aynı zamanda Erzincan’a ve Gümüşhane iline neredeyse Giresun ile aynı uzaklıkta. Yani üç ilin ortasında kalan, dağlık, rakımı yüksek bir yayla ilçesi.

Aklımıza gelen ilk soru:

Bu olay bir terör saldırısı mı?

Alucra’da daha önce de bazı terör eylemleri ve terör örgütüne yönelik operasyonlar oldu. Bu operasyonlarda terör örgütüne yardım ve yataklıktan yakalananlar da olmuştu.
Bu olayı aynı zamanda, son aylarda Karadeniz bölgesinde özellikle Doğu Karadeniz’de artan terör olayları ile birlikte düşününce olayın terör saldırısı olma ihtimali de ortaya çıkıyor.
Hatta bundan yaklaşık bir ay önce Giresun’un Çaldağ Jandarma Karakolu‘na teröristler tarafından roketatarlı saldırı düzenlenmiş ve ne yazık ki Astsubay Kıdemli Başçavuş Zafer Çalışkan şehit düşmüştü.

Burada çok net bir gerçek var: Karadeniz’e sızan teröristlerin elinde roketatar var ve bunu yaptıkları terör eylemlerinde kullanıyorlar.

İkinci bir soru:

Bu acı olayın meydana gelmesinde olumsuz hava şartlarının etkisi var mı?

Olaydan önceki gece bölgede çok kuvvetli yağış gerçekleşiyor. Yani hava koşulları gündüz iyiye gitse de genel olarak olumsuz. Aynı zamanda olayın gerçekleştiği yer Giresun-Alucra ilçesi Tohumluk Köyü 1.500 m yükseklikte bir yayla. Yani Karadeniz’in çoğu yerinde olduğu gibi anlık sis çökmesiyle görüş mesafesinin çok aza düştüğü bir yer. Hava şartları olumsuz olduğundan sis çökme ihtimali ve helikopterin bu nedenden dolayı düşmesi ihtimaller arasında.

Akıllara gelen bir diğer soru da şu:

Olayda pilot hatası veya helikopterde bir teknik arıza var mı?

Henüz incelemeler tamamlanmadı. Teknik bir arızanın veya pilot hatasının olup olmadığı kaza kırım raporunda ortaya çıkacaktır ve tabi ki ihtimaller arasındadır.

Türk ulusu olarak yüreğimiz yanıyor günlerdir, aylardır, yıllardır.

Dün bayramın ilk günüydü; Mehmetçiğe ve şehit ailesine yalnız olmadıklarını göstermek amacıyla yola çıkılmıştı.

Geri dönüşte zaten acıyla yoğrulmuş ve yoğrulmaya devam eden yüreklere yine acı bir olayla hançer saplandı, artık hiç durmayan gözyaşları yoğunlaştı. Karadeniz’in o güzel yaylaları acı bir olayla evlatlarını bağrına bastı ve bir kez daha “vatan sağ olsun” dedi.

Şehitlerimize ve yaralılarımıza ve tüm kamuoyuna saygısızlık yapılmaması için artık konu ile ilgilenenler sorumluluklarının bilincine varmalı. En azından bu bilinçle toplumu doğru bilgiye ulaştırmalı.

Yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Şehitlerimizin ruhu şad olsun.

Mustafa BOZTEPE
6 Temmuz 2016

Yorum Ekle

Bir Cevap Yazın

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed