Üçüncü Yol

SÜRÜKLENİŞİMİZİN FARKINDA MISINIZ?

31 Ekim 2016.

Cumhuriyet gazetesine yapılan operasyonu öğreniyorum.
Başta Can Dündar olmak üzere gazetenin şu anki Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ve 12 kişi hakkında gözaltı kararı var.

Suçlamalar nedir?

Vakıf seçiminde usulsüzlük
ve
PKK-FETÖ ilişkisi.

Suçlamalar doğru mu?
Sapına kadar doğru.

Peki bu operasyon, suçlulara bu suçlarından ötürü mü yapıldı özünde?

Süreci yakından takip eden hiç kimse buna dolu dolu evet diyemez!

Bugün, Cumhuriyet gazetesinde gözaltına alınanlar ve yazarlar, normalde Cumhuriyet gazetesinin önünden bile geçemeyecekken gazetede baş tacı yapılanlar.

Musa Kart hariç.

Siyasi iradenin “demokrat” görülmesinde aslan payına sahip olup, sonra uzay aracının aparatı gibi atmosferde plansızca ortaya bırakılan yetmez ama evetçiler, AKP’nin “demokrat”, “özgürlükçü”, “adalet” hıyarına tuzlukla koşanlar.

Kemalizme, Cumhuriyet kazanımlarına bizzat Cumhuriyet gazetesindeki kiralık köşelerinden vuranlar!

Sahi, Aslı Aydıntaşbaş ve Nuray Mert bu soruşturmanın neresinde?

Can Dündar üstüne düşeni yaptı.
Ve kendisi, emperyalizm için riske edilemeyecek, harcanamayacak kadar değerli olduğundan perşembenin gelişi çarşambadan kulağına çalındı, hemencecik güvenli bölgeye alındı.
Buna rağmen yine, vardır ona inanacak; yaptıklarına ve yapmadıklarına başka manalar katacak.

Türkiye’de siyaset, ülkeyi yönetenlerce nasıl yıkıcı, gayri etik, baskıcı, adaletsiz biçimde yapılıyorsa, muhalefet de en az o kadar popülist, yüzeysel ve karşıtlık ekseninde yapılıyor.
Sırf Erdoğan’a vuruyor diye birilerini -tanımadan etmeden- linç edecek insanlar olduğu gibi, sırf Erdoğan vuruyor diye birilerinden kahraman, mağdur, Atatürkçü yaratacak insanlar da var.
AKP kanadına sorsan herkes Fethullah Gülen’den nefret ediyor. Fakat iç dünyalarında çok büyük bir çoğunluğu, FETÖ operasyonları derinleşsin istemiyor.
Çünkü daha düne kadar “Hepsi oradaydı be.”
Bu kapsamda operasyon, yalnızca AKP kanadından olmayan insanlar üzerine rahatça gidebiliyor. Üstelik kurunun yanındaki yaşların gözünün yaşına bakmadan tutuklanmaları da ihtimal dahilinde!
İşte bu kapsamda değerlendirmeli Cumhuriyet gazetesinde olan biteni.

Kemalizmi İlhan Selçuk‘tan, Ahmet Taner Kışlalı‘dan, Uğur Mumcu‘dan öğrenmiş ve hayali Cumhuriyet gazetesinde yazmak, izinden gittiği aydınların bayrağını yerde bırakmamak olan birisi olarak operasyonun yanlış olduğunu düşünmüyorum.
Ama bu operasyonun sırf FETÖ-PKK kapsamı ve niyetiyle de yapıldığına inanmıyorum.

Cumhuriyet gazetesini 2. Cumhuriyet haline getirenler yüzünden ve üzerinden, hem onlarla hem de Cumhuriyet’in kurucu değerleriyle hesaplaşılıyor.

Yaralı bir fil gibi siyasi irade.
Ve ne tesadüftür ki girdiği mağazalar da hep bizim mahallede!

Kötülerin kavgasında taraf olmaya zorlanıyoruz.
Kavga bizim evimizde, evimizi işgal eden kiracılar arasında.
Fakat en büyük bedeli yine ev sahibi olarak bizler ödüyoruz.

Bu “sadece” izleme alışkanlığımız devam ederse,
Seyirci bile kalamayacağız, yer de kalmayacak tribünde.

Umarım bu olan biteni Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Nadir Nadi görmüyordur.
Vakit hızla azalıyor.
Tarih, Kemalistlere “Ya bir taraf olun, oluşturun;
Ya da bertaraf olun.” diyor.

Kurşun gibi ağır havada
Bağır bağır bağıran tarihin bu çığlığına
Sağır olan kulakların yeniden duyma zamanıdır,
Çok geç olmadan.

ÇAĞDAŞ BAYRAKTAR
31 Ekim 2016

Çağdaş Bayraktar

Çağdaş Bayraktar 1986 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini memleketi Mersin'de tamamladı. Çukurova Üniversitesi Ziraat Mühendisliği bölümünü bitirdi. Lisans eğitimi süresince üyelikten başkanlığına kadar Çukurova Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü'nün her kademesinde görev aldı.

Bu dönem içerisinde "Kemalizm"in yerel ve ulusal ölçekte ADK/T'ler nezdinde kurumsallaşması, yaygınlaşması ve bağımsız kalması adına yoğun çaba gösterdi.
Bunun dışında, aynı dönem taraftar topluluğu koordinatörlüğü, Çukurova Üniversitesi Kulüpler Birliği Başkanlığı yaptı. Çukurova Üniversitesi Türk Sanat Müziği Korosunda görev aldı.

2013 yılında kendisi gibi öğrenci olan arkadaşlarıyla birlikte "Vardiya Bizde Adana"nın kurulmasına öncülük etti. Haftalarca süren Sessiz Çığlık eylemlerinde kumpaslara karşı hukuku savundu. Konunun kamuoyunda hak ettiği yeri bulması kapsamında yazılar yazdı.

O dönem birçok yerel gazetede, internet sitelerinde ve Milli Mücadele döneminde kurulan, "Kemalizmin İleri Karakolu" unvanıyla onurlandırılan Yeni Adana gazetesinde yazıları yayınlandı. Ayrıca aynı gazetenin Genç Yeni Adana ekinin kurucu genel yayın yönetmenliği ve başyazarlığını yaptı. 27 sayı yayınlanan Genç Yeni Adana'daki yazarların birçoğunun yazarlığa adım atmasında ve gelişmesinde öncülük etti.

Genç Yeni Adana'daki yazar kadrosunun büyük bölümüyle beraber Üçüncü Yol'u kurdu. Üçüncü Yol tarafından çıkarılan "Türk Ulusunun Egemenliği İçin HAYIR" ve "Yeniden Muasır Medeniyet Seviyesine Ulaşmak İçin TÜRKİYE DENİZCİLEŞMELİDİR" kitap/dergi projelerinin Genel Yayın Yönetmenliğini ve Başyazarlığını yaptı.

Çeşitli dergilerde ve internet haber sitelerinde yazıları yayımlandı. Alibi ve Galeati Yayınevlerinde editörlük yaptı. Halen Deniz Mecmuası dergisinde yazıları yayınlanmaktadır.

Gazetecilik hayatına Eylül 2018’den bu yana Cumhuriyet'te devam eden Bayraktar, yayın kurulu üyesi olduğu Cumhuriyet Kitaplarında Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütmekte. Olaylar ve Görüşler sayfasının koordinatörlüğünü ve sayfa editörlüğünü yapmakta, gazetenin Kitap ekinde de kitap tanıtım yazıları ve söyleşileri yayımlanmakta.

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Siteye e-posta ile abone ol

Bu siteye abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için kayıt olmalısınız.

Diğer 58 aboneye katılın

Takip Et

Bizimle iletişim kurun. İnsanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.