Üçüncü Yol 1919

CANIMIZDAN CAN ALDINIZ

Günlerdir tek bir fotoğraf canından can alıyor hepimizin.
Cümleler bazen kurulamıyor; öznesiz, yüklemsiz kalıyor. Bir babanın, şehit oğlunun tabutuna koşuşundaki çaresizliğin içinde kocaman bir ailenin yıkılışı, mahvoluşu saklanıyor.
“Analar ağlamasın” diye başlatılan süreçlerin sonunda sadece analar değil babalar, evlatlar, eşler, hatta tüm Türkiye ağlatıldı. Çünkü yitip giden evladın ardından en büyük acılardan birini analar çekerdi ama geride o fotoğrafta yüreğimizi parçalayan şehit babası gibi babalar da kalırdı, evlatlar da eşler de…
Peki, bu süreci başlatanlar tüm Türkiye ağlarken şehit cenazelerine gelip acılı aileye taziye mesajları iletmekten başka ne yaptı?

(S)açılım sürecinde canlı yayınlara çıkıldı, İmralı’ya “Analar ağlamasın” diyerek heyetler yollandı. [1] Yanlış politikalar böyle başladı ve süreç öyle bir ilerledi ki tüm terör örgütleri anaların ağlamasına neden oldu.
Siyasiler, öyle bir politika yürüttüler ve ülkeyi öyle bir yönettiler ki “Analar ağlamasın.” dediler “babaları, eşleri, çocukları, 80 milyon insanı ve anaları” yine ağlattılar, yaraladılar…
PKK, IŞİD vb. terör örgütlerine karşı mücadelede nice canlarımızı yitirdik. Onlar, bu terör örgütlerinden bazılarına “birkaç öfkeli genç” dedi bazılarıyla da Dolmabahçe’de mutabakat yaptı.
Onların kirli emelleri sonucunda ise bizler 80 milyon olarak “Vatan sağ olsun.” diyebildik sadece. Yeri geldi “Ne uğruna şehit verdik evladımızı?” diye düşünmedik. Çünkü vatanımız için can vermişti kahramanlarımız.

***

Peki ya bugün ne oldu?

TSK’den yapılan açıklama şöyle:
“Rus uçakları kazaen El Bab’da Türk askerlerini vurdu. 3 şehit, 11 yaralı.”
Yaşanan olayın ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak üzüntülerini dile getirdi ve başsağlığında bulundu. Gencecik fidanlar yanlışlık sonucu can verdi ve bir devlet yetkilisi başsağlığı diledi!
Vatan evlatlarının “yanlışlıkla” şehit olduğu bir “Yeni Türkiye”
Bir de Rus yetkilisinin açıklamaları var tabii.
Rus yetkilisinin açıklamaları da Türk milletinin aklıyla alay eder türden:
“Maalesef bu tür trajediler bazen yaşanıyor.” [2] Bu tür trajedilerden kasıt Rus uçağının düşürülmesi mi yoksa Rus Büyükelçi’nin vurulması mı bilmiyoruz ama Mehmetçiklerimizin kazaen can vermesi bizim için “Bu tür trajediler bazen yaşanıyor.” denecek kadar basit bir olay değil.
Daha trajik olan ise Rus uçağı düşürüldüğünde zafer naraları atanların Rus yetkilisinin açıklamasını derin suskunlukla okuyup sindirmesi…

***

3 aileye birden ateş düştü, gencecik fidanlar can verdi.
Peki ya ne için?
Bir yanlışlık sonucu mu? Yoksa birilerinin birilerine gözdağı vermesi sonucu mu?
Ne diyecekler o acılı ailelere?
Bir kaza yaşandı ve Rus uçakları evlatlarınızı şehit etti mi diyecekler?
Akıllara şairin; “…Ahmed’i ne için harcadığımızı bir söyleyebilsek, onunla ne kazandığımızı bir anaya anlatabilsek, onu övündürecek bir haber verebilsek…” mısraları geliyor.
Türk milleti vatanının selameti için 14 yaşında evlatlarını dersliklerden cepheye göndermiş bir millettir. Fakat evlatlarının bir yanlışlık sonucu(!) şehit edilmesine susmayacak ve bu olayların başını yanlış politikaların çekmesini de kabul etmeyecektir.
Türk milleti bunun için gereken hesabı da soracaktır…

Hasan Raşit İnan 

10.02.2017

DİPÇE:

[1] http://www.akparti.org.tr/…/7…/ak-parti-analar-alamasn-diyor
[2] http://www.sozcu.com.tr/…/kosacev-rus-ucaginin-turk-askerl…/

Üçüncü Yol 1919

Yorum Ekle

Bir Cevap Yazın

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed