Üçüncü Yol 1919

MÜCAHİT MÜTEAHHİTLERE SORUYORUM!

Türk bayrağının yanına o paçavrayı kaç milyar dolar için astınız?

Barzani ile kaç milyar dolarlık ticaret için Musul ve Kerkük satıldı?

Sınır güvenliğine, ülke bekasına, yüzyıllık devlet politikalarımıza ne kadar fiyat biçtiniz?

Özellikle vatansever bölgelerimizin müteahhit ve iş adamlarına soruyorum Kuzey Irak’ı inşa ederken ne kadar kâr ettiniz?

2015 yılı itibarıyla 1500 Türk firması, Türk müteahhitlik firmalarınca üstlenilen üst düzey 824 projenin toplam değeri 19.5 milyar dolar.

Kuzey Irak’ta ticaret ve yatırım faaliyetlerinde bulunan firmaların yüzde yüz Türk sermayeli 700 milyon dolar değerinde yatırımı bulunuyor. (Tabii bunlar bilinen rakamlar)

Sözde IŞİD tehdidi olan bölgede Türk iş dünyası 1 milyar dolarlık Kuzey Irak’a aralıksız ve artarak yatırım yapıyor.

Gerçi yerle bir olan Suriye’de “Kobani” -yani Ayn-El Arap’ta- “IŞİD bizi doğruyor.” diye feryad edilirken ekranlarda; Diyarbakır’da 200 yabancı firma, AB Parlamentosunun gözlemcileri ve onlarca Karadenizli, İç Anadolulu iş adamlarının da katılımı ile “Kobani inşa ediliyor.” adı altında inşaat ve yapı çalıştayı düzenlendi.

Güneydoğu’da durumlar ortada. Kapınıza kadar gelecekler.
Ticari kâr hanesine artı katanlara da bir dipnot geçtiğimiz ekim ayında uluslararası iki dev firma Türkiye’den yatırımlarını güvensizlik kararı ile çektiler.
Ancak Kuzey Irak’ı güvenli buldular ve oradaki faaliyetlerine devam kararı aldılar…

Küçük bir kısmını yazdığım bu ticari zihniyetin savunması ise akla zarar “Kuzey Irak bize ilhak edilecek.”

Eğer bu zihniyete göre Kuzey Irak’ın bir bedeli varsa, Kuzey Irak Kürt Bölgesi’nin ekonomik kontrolü İsrail’in eline geçmiştir. Bu da yetmemiş yıllardır Siyonizm politikası, İsrail düşmanlığı ile oy alanlar ve oy verenlere bir not: Artık Kuzey Irak sadece ekonomik olarak değil etnik olarak da İsrail’in olduğu tezleri ile lobi yapmaktadır.

Alman, Hint ve İsrailli uzmanlardan oluşan bir ekip tarafından sözde genetik analiz çalışması yapılmıştır. Kürtler ve Yahudilerin uzak etnik akraba oldukları tezini ortaya atmışlardır. Çalışmaya göre “Yahudiler ve Kürtler, Türkiye’deki Kürt bölgesi ile Irak Kürdistanı arasındaki bölgede yerleşen ortak atalara sahipler.”[1]

Yine, 1982 yılında Yale Üniversitesinden Prof. Yona Sabar, “The Folk Literature of the Kurdistani Jews: An Anthology” adlı çalışmasında Barzani ailesinin 16. ve 17. yüzyılda Kürt coğrafyasında çok sayıda Yahudi okulu açan Haham Samuel Barzani ve onun kızı olan Asenath Barzani ailesine kadar dayanan kökleri olduğunu açıklamıştır.

Peki bunca destek alan Erbil neden maaşları bile ödeyemeyip Türkiye’nin kapısına geldi?

Çünkü Türkiye olmadan asla Barzanistan kurulamazdı.

Türkiye’nin mutlaka ablukaya alınıp kırmızı çizgilerinin kırılması gerekiyordu… 2. kez federasyon masalı ve birkaç milyon dolarlık ticari kâr bu sorunu çözmeye yetti…

Şimdi tekrar soruyorum:

Sahi Türkiye’nin bekası üzerinden sözde Müslüman, sözde vatansever iş adamları ne kadar kârlı çıktınız? Küresel sermayenin yerel saadet zinciri üyeleri her seçimde ekranlarda ekonomik istikrar masalını neden anlatıyorlar sanıyordunuz?

Şimdi siz gerçekten milli bir politika ya da milli bir hükümeti desteklemelerini mi bekliyorsunuz bunlardan?

Ülkü SİNCAR
26 Şubat 2017

DİPÇE:

[1] http://www.noravank.am/file/article/256_en.pdf

Üçüncü Yol 1919

Yorum Ekle

Bir Cevap Yazın

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed