Üçüncü Yol

DÜŞMANLARI BELLİ: ULUSAL KİMLİK!

Türkiye’de yandaş medya, sürekli bir algı operasyonu peşinde. Fakat bunun dışında bir kesim haber siteleri ise ya aynı algıya hizmet etme kaygısıyla ya da araştırma, bilgiyi teyit etme gereği duymadan sitelerinde “kopyala-yapıştır” gazeteciliği ile aynı algıya hizmet ediyor.

Bu durum bazen bizleri bile hataya düşürebiliyor.

Nasıl mı?

Erdoğan’ın algısal olarak “ulus-devlet”e neşter vurduğu açıklamaları ile aynı günde Bahçeli’nin de Sakarya’da mitingi vardı.

Ve o mitinginde şu cümleyi kurduğu iddia edildi:

“Türkiye milleti Kürdistan’a izin vermeyecektir.”

Bu o kadar yoğun biçimde paylaşılmıştı ki, A Haber’in sitesinde bu cümlenin “Türk milleti Kürdistan’a izin vermeyecektir.” şeklinde yayımlanması bizlerde “A Haber neyi saklamaya çalışıyor” sorusunu yarattı.

Oysa durum bunun tam tersiydi.

Bahçeli mitinginde Türkiye milleti değil de “Türk milleti” demiş, fakat saat 15:26’da yandaş Haberler sitesi bunu “Türkiye Milleti” olarak yayımlamıştı.

Haberler sitesi bu “yanlışı” hem manşetten vermiş, hem haber açıklamasına eklemiş, bununla da yetinmeyip Bahçeli’nin söylemediği bu sözü 7 dakika 42 saniyelik videosunda sürekli alt yazı olarak geçirmişti. Ve de sadece bu cümleyi.[1]


Aynı “yanlış” söylemle aynı habere ilişkin video, 15:48’de izlesene.com sitesine yüklendi. [2] Yine saati belli olmamakla beraber aynı günde de dailymotion.com sitesine…[3]

Sonrasında da bu haberin videosu, mynet.com gibi çok fazla takipçisi olan siteden paylaşıldı, aynı “yönlendirme” ile. [4]

Üstelik Mynet sitesine haberi yükleyen profil de “İhlas Haber Ajansı”.

***

Burada amaç Bahçeli aklaması değil. Bahçeli zaten kendi siyasi ölüm tarihini kendi eliyle kendi mezar taşına yazmış birisi.

Burada mesele şu ki, referandum tarihi yaklaştıkça birileri eteklerindeki taşları döküyor, kavgalarının da kim ve hangi değerlerle olduğunu saklama gereği duymadan.

“Türk Milleti”ni “Türkiye milleti yapmak isteyenler için Kürdistan bir sorun teşkil etmez.

Zaten Türk Milleti, ancak Türkiye milleti olursa, olmayı kabul ederse Kürdistan’ın yaşam alanından bahsedilebilir.

O yüzden bu yönlendirmeleri, Türk milletinden Türkiye milleti yaratma(daha doğrusu dağıtma, ayrıştırma) çabaları…

Birileri bunun çok iyi farkında.

Tabi bizler de onların…

Ulus devletin ne olduğunu, neden bu coğrafya için hayati önemli olduğunu, “ulusal kimlik”in nasıl bir birleştirici özelliği olduğunu anlamak ve anlatmak, belki de Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmemesi için en önemli, öncelikli konulardan birisi…

Kendi adımıza dilimiz döndüğünce anladığımız kadarını anlatmaya çalışacağız…

ÇAĞDAŞ BAYRAKTAR
2 NİSAN 2017

DİPÇE

[1] http://www.haberler.com/mhp-lideri-bahceli-turkiye-milleti-kurdistan-a-9446567-haberi/
[2] https://www.izlesene.com/video/mhp-lideri-bahceli-turkiye-milleti-kurdistana-izin-vermeyecektir/9795887
[3] http://www.dailymotion.com/video/x5gyalv
[4] http://www.mynet.com/tv/mhp-lideri-bahceliturkiye-milleti-kurdistana-izin-vermeyecektir-kurdistan-hayali-kuranlar-bolunme-ruyasi-kuranlar-perisan-olacaklar-bundan-kacis-yok-vid-4224171/

Çağdaş Bayraktar

Çağdaş Bayraktar 1986 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini memleketi Mersin'de tamamladı. Çukurova Üniversitesi Ziraat Mühendisliği bölümünü bitirdi. Lisans eğitimi süresince üyelikten başkanlığına kadar Çukurova Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü'nün her kademesinde görev aldı.

Bu dönem içerisinde "Kemalizm"in yerel ve ulusal ölçekte ADK/T'ler nezdinde kurumsallaşması, yaygınlaşması ve bağımsız kalması adına yoğun çaba gösterdi.
Bunun dışında, aynı dönem taraftar topluluğu koordinatörlüğü, Çukurova Üniversitesi Kulüpler Birliği Başkanlığı yaptı. Çukurova Üniversitesi Türk Sanat Müziği Korosunda görev aldı.

2013 yılında kendisi gibi öğrenci olan arkadaşlarıyla birlikte "Vardiya Bizde Adana"nın kurulmasına öncülük etti. Haftalarca süren Sessiz Çığlık eylemlerinde kumpaslara karşı hukuku savundu. Konunun kamuoyunda hak ettiği yeri bulması kapsamında yazılar yazdı.

O dönem birçok yerel gazetede, internet sitelerinde ve Milli Mücadele döneminde kurulan, "Kemalizmin İleri Karakolu" unvanıyla onurlandırılan Yeni Adana gazetesinde yazıları yayınlandı. Ayrıca aynı gazetenin Genç Yeni Adana ekinin kurucu genel yayın yönetmenliği ve başyazarlığını yaptı. 27 sayı yayınlanan Genç Yeni Adana'daki yazarların birçoğunun yazarlığa adım atmasında ve gelişmesinde öncülük etti.

Genç Yeni Adana'daki yazar kadrosunun büyük bölümüyle beraber Üçüncü Yol'u kurdu. Üçüncü Yol tarafından çıkarılan "Türk Ulusunun Egemenliği İçin HAYIR" ve "Yeniden Muasır Medeniyet Seviyesine Ulaşmak İçin TÜRKİYE DENİZCİLEŞMELİDİR" kitap/dergi projelerinin Genel Yayın Yönetmenliğini ve Başyazarlığını yaptı.

Çeşitli dergilerde ve internet haber sitelerinde yazıları yayımlandı. Alibi ve Galeati Yayınevlerinde editörlük yaptı. Halen Deniz Mecmuası dergisinde yazıları yayınlanmaktadır.

Gazetecilik hayatına Eylül 2018’den bu yana Cumhuriyet'te devam eden Bayraktar, yayın kurulu üyesi olduğu Cumhuriyet Kitaplarında Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütmekte. Olaylar ve Görüşler sayfasının koordinatörlüğünü ve sayfa editörlüğünü yapmakta, gazetenin Kitap ekinde de kitap tanıtım yazıları ve söyleşileri yayımlanmakta.

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Siteye e-posta ile abone ol

Bu siteye abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için kayıt olmalısınız.

Diğer 57 aboneye katılın

Takip Et

Bizimle iletişim kurun. İnsanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.