Üçüncü Yol 1919

“SİZ BİZDEN NE İSTİYORSUNUZ KARDEŞİM?”

“Siz bizden ne istiyorsunuz kardeşim?”

Son yılların en çok kafa yoran sorusu. Sürekli düşündüren, sürekli akılla kavga haline düşüren soru. İktidara sorulan, cevabı çok basit soru. Aslında cevabını da bildiğimiz soru bu. Dedim ya çok basit, cevabı şu: “Tapuyu yırtıp, kira kontratı imzalamak istiyoruz.” 

Bu cevabı net alamıyoruz. Alamadığımız için kemiriyor bu soru beynimizi.

Neden kardeşim?

Lozan tapudur. Sevr kira sözleşmesi. Hem de ev sahibi öyle bir ay kirayı geciktirdiğinde “Olur, insanlık halidir.” diyenlerden değil. Kirayı bir ay geciktirdiğinde, bir çivi çaktığında, çocuklar  çok ses yaptığında kapının önüne koyacak cinsten… Gözünün yaşına bakmayan cinsten.

Neden?

“Lozan” gibi bir tapu varken elimizde, neden “Sevr” gibi bir kira sözleşmesini önümüze getirmek istiyorsun?

Hüsnü Bozkurt’un isyanı bunadır.

*

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, Halk TV’de yayınlanan Halk Arenası programında yaptığı konuşmasında, Türk ulusunun egemenliğinin oylanacağı 16 Nisan Halkoylamasında “Evet” çıkarsa, “Evet” oyu verecekleri değil “Evet”i dayatanları ve onların akıl hocalarını yani emperyalistleri ve onların yerli işbirlikçilerinin yeniden Kuvayi Milliye’yi rehber alarak “denize döküleceklerini” belirtti.

_

 

Var mı bir itiraz. Olmamalı.

Mütareke basınının iz düşümü “havuz medyası” marifetiyle bu sözler inanılmaz çarpıtıldı. Soruşturma açıldı. “Kontrollü muhalif” Kılıçdaroğlu “Milli iradenin üzerinde hiçbir güç yoktur. Öyle ‘Asarım, keserim, denize dökerim’ bunlarla olmaz. Her arkadaşımın, her siyasetçinin diline hakim olması lazım. Üç tane alkış geldi, diye diline hakim olamamak doğru değildir. Doğru bulmuyoruz.” buyurdu.

Kemal Kılıçdaroğlu hakkında uzun uza yazmaya gerek yok. Çağdaş Bayraktar tek bir soruyla açığa çıkarıyor her şeyi:

Hüsnü Bozkurt’un bu sözlerinin arkasında durmamak için her halde “Sorosçu” olmak gerek.

Yeri ve zamanı tartışmasını açmak ne kadar doğru bilmiyorum ama yeri ve zamanı geldi de geçiyor…

*

Hüsnü Bozkurt’un bu sözleri tartışıladursun, bir haber düşüyor önüme. Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberi: “Yunanistan, Ege’de işgal ettiği adalarımıza milislerini yerleştirdi”

İşgalci Yunan komutan ve milisleri

Haberin ayrıntıları şöyle: “Aydın-Hurşit Adası’nda egemenlik ve bayrak gösterisi yapan Yunan Milis Askerleri, Türkiye’ye meydan okudu. İleri karakola dönüştürüldü.

Yunan Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Alkiviadis Stefanis, 30 Mart 2017’de Aydın Hurşit Adası’nı ziyaret etti. Korgeneral Stefanis’in Hurşit Adası’na yaptığı ziyaret Yunan Kara Kuvvetleri Komutanlığı resmi internet sitesinde yayımlandı. Korgeneral Stefanis, hiçbir engelle karşılaşmadan Aydın Hurşit Adası’na geldi. Yunan bayrağının altında işgalci Yunan askerleri ile birlikte poz verdi. Aydın Hurşit Adası, Yunan Ahikerya Adası’na bağlanarak ileri karakol haline dönüştürüldü. Aydın Hurşit Adası’nda, Yunan 79. Milli Muhafız Taburuna bağlı 4.Piyade Bölüğü görev yapıyor.”[1]

Can yakıcı, sinir bozucu, kan dondurucu bu haberi okuduktan sonra yine aklıma Hüsnü Bozkurt’un katıldığı programda söylediği şu sözler geliyor:

“Bu ülkenin 18 adasındaki Yunan bayrağını indirmekten aciz zavallılar gidip Hollanda’da mahalle bekçileriyle kahramanlık taslıyorlar.”

Ve soruyor: “Siz bizden ne istiyorsunuz kardeşim? Sizi hangi öğretmenler yetiştirdi? Hangi okullarda okudunuz siz? Ne okudunuz ya?” 

Peki buna var mı bir itirazı olan?

Peki yok mu işgale ses çıkaracak olan?!

Mehmet AMAN


DİPÇE

[1] http://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/yunanistan-egede-isgal-ettigi-adalarimiza-milislerini-yerlestirdi-1775191/


(NOT: Bu yazı daha önce yazarın kişisel internet sitesinde yayınlanmıştır.)

Yorum Ekle

Bir Cevap Yazın

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed