Üçüncü Yol 1919

KADIKÖY’DEN YÜKSELEN SESE KULAK VERMELİ!

YSK ne derse desin, referandum sonucunun ne olduğu da ne olmadığı da ortada.

AKP’nin toplumu kutuplaştırarak hayatta kalma stratejisi, diğer yandan da bir kesimin daha örgütlü ve bilinçli bir tavır takınmasını da hayati kılıyor.

Bu kapsamda diyebiliriz ki kurucu değerler etrafında oluşturulacak bir çekim merkezi, YSK’nin bile ancak %49’a indirebildiği cephenin en az %35‘ini bir noktada birleştirebilir.

Her zaman dediğimiz bir gerçeği yineliyoruz yeniden:

Sahte muhalefet yıkılmadan iktidar yıkılmaz.

Referandum sürecinde toplumsal muhalefetin çok daha diri olması, muhalefet parti genel merkezlerinin “kontrollü” yapısını iyiden iyiye su yüzüne çıkardı.

16 Nisan günü vatan kaygısı duyan herkes kimin meydanda kimin kayıplarda olduğunu gördü.

Kimlerle bu mücadelenin yürüyüp yürümeyeceğini de.

Bu sürecin en büyük yansımalarından birisi de CHP içinde yaşanıyor.

AKP siyasi projesinin başarılı olmasının olmazsa olmazı olarak CHP yönetimini dizayn edenler de bu dizaynın ideolojik destekçileri de aynı kişi ile bu işi yürütemeyeceklerinin farkında.

Parti seçmeninden genel merkeze doğru gelen dip dalgasını başka tarafa çekmeye çalışanlar, özünden saptırmak isteyenler de son bir hevesle gece gündüz çalışıyorlar…

Zemin kaygan, kişi başına soru işareti düşüyor ortamda…

CHP’nin özüne dönme ihtimali bile emperyalistlerin uykusunu kaçırmakta. Tabi onların uzantılarının da.

Ya birileri yeni birisini mevcut kişiyi göreve “indirdikleri” gibi CHP’nin başına indirecek, seçmenlere de bu kişiyi kendilerinden birisi gibi algılatarak…

Ya da tarihsel haklılıklarının farkında olan Atatürkçü, Kemalist, cumhuriyetçi, milliyetçi, devrimci CHP seçmeni partisine sahip çıkıp işgale de işgalcilere de dur diyecek.

Bu kapsamda dışarıdan bunları yazmak kadar içeriden bu mücadeleye nefer olmak da hayati önemli…

***

Bu sayfalardan birçok kişiyi eleştirdik, somut belgeler doğrultusunda yapılmaya çalışanları ifşa etmeye çalıştık.

Bunu yaptıkça en başta bize karşı çıkan birçok vatansever maalesef haklı olduğumuzu gördü. Maalesef diyoruz çünkü böyle bir konuda haksız çıkmak haklı çıkmaktan çok daha fazla Türkiye’mizin yararına olurdu.

Bununla beraber birçok kişi de “Herkes mi kötü? Hiç mi doğru insan yok?” dedi haklı olarak…

Bize parlatılan ve dayatılan hemen hemen herkesin soru işareti taşıdığı yanıtını verirken kefil olacağımız kişileri de destekleyeceğimizi belirttik.

Burada kişilerden kasıt, bir düşüncenin izdüşümü olanlardı.. Düşüncenin bizzat kendisi, et kemikle cana gelmiş olanları…

Bu bizim de işimize gelirdi çünkü her şeyi eleştirmek için eleştiren tipler gibi algılanmak istemiyorduk.

CHP’nin ancak özüne dönerek bu hayati mücadeleyi yürütebileceği tarihsel bir gerçeklik olarak karşımızda dururken hislerimize, kaygılarımıza tercüman olan bir ses Kadıköy’den yükseldi…

Hakkı Güğen ve arkadaşlarının öncülüğünü yaptığı KADIKÖYLÜ GENÇ KEMALİSTLER (KGK), 26 Nisan 2017’de bir bildiri yayımladı:

“ŞİMDİ KONUŞMANIN TAM YERİ VE TAM ZAMANI!

Bizler tercihini %80,60 oranında “Hayır”dan yana koymuş, Kadıköy’ün örgütlü, partili gençleri olarak referandum sonrası konuşma hakkını kendisinde görenleriz. Seçim dönemi partimizde; bölgemizdeki demokratik kitle örgütlerinde, bazen de harçlıklarımızdan arttırarak kendi üretimimiz materyallerle gece-gündüz inanarak çabaladığımız 2 ayı geride bıraktık.

Her türlü eşitsizliğe rağmen göğüs göğüse bir parti devleti yapılanmasıyla kıran kırana savaştık. Ve seçim sonuçlarında seçmen iradesinin kayda geçmesindeki usulsüzlüklerle mücadeleyi devam ettirmekle birlikte süreçteki olumsuzluklarla ilgili şimdi konuşmanın tam yeri, tam zamanı olduğunu düşünüyoruz.

İSYAN EDİYORUZ!

Seçim sürecindeki mücadelemizi tamamlayıp, yurttaşlarımızı tıpkı Kurtuluş Mücadelesi’nin 1. Meclisindeki çeşitlilik ve kararlılıkla sandıkta birleştirdikten sonra seçim gecesi gerçekleşen “yavuz hırsızlığın” ev sahibini sindirmesine isyan ediyoruz!

Evvela partimizin kökü ve ruhu kavranmalı!

16 Nisan seçimi sonrası gerçekleşen cılız, sinmiş, umutları da sindiren “kontrollü” tepkiler bu partinin köküne de ruhuna da yakışmamaktadır. CHP’nin kökünde apoletlerini sökerek “Sine-i Millet” diyen Mustafa Kemal vardır, ruhunda ise emperyalist devletlerin yanında saraya da meydan okuyan bir millet iradesi vardır. Bu günde başvuru yapacak mahkeme aramaktan daha büyük şeyler yapmalıdır.

“Hayır bir cephe hareketiydi, neden sadece CHP’yi eleştiriyorsunuz?”

Çünkü hayır cephesi bir donanmaysa, Cumhuriyet Halk Partisi fedakâr ve cefakâr örgütüyle bu mücadelenin Amiral gemisidir ve Amiral gemisi olmadan hiçbir deniz savaşı kazanılmaz.

SİNE-İ MİLLET DEĞİLSE BİLE SİNE-İ CHP!

Bizler Sivas Kongresi’nde “Paşam farz-ı misal manda fikrini siz kabul ederseniz, sizi de reddeder, Mustafa Kemal’i vatan kurtarıcısı değil vatan batırıcısı olarak adlandırır ve lanetleriz.” diyebilen Tıbbıyeli Hikmet’lerin yolundan gidenleriz. Gücümüzü ne makamlardan ne de ranttan alıyoruz, korkacak ve kaybedecek vatanımızın ve partimizin güzel geleceğinden başka hiçbir şeyimiz olmadığı için de gelecek güzel günler için cesurca haykırıyoruz.

Bizler kendini; Solcu, Kemalist olarak adlandıran partili gençler olarak:

Özgürlüğümüzü, demokrasimizi, cumhuriyetimizi ve geleceğimizi tek kişinin iki dudağının arasına bırakmamak için; Mustafa Kemal’in iki büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin onun yolunda payidar kalması için; AKP iktidarını yıkıp halkımızın hak ettiği Kamucu-Halkçı-Adil ve Özgür düzeni kurmak için; Cumhuriyet Halk Partisi’ni bu kokuşmuş atıl işleyişten ve bu pasif sinmiş kadrolardan kurtarıp içine girmekte olduğumuz Kurtuluş Savaşı koşullarına uygun Kuva-yi Milliye ordusuna dönüştürmek için tüm örgütümüzü sesimize kulak vermeye davet ediyoruz.

Yayınladıkları bildirilerle tarafını cesurlardan yana, davası olan insanlardan yana seçen Üsküdar, Beşiktaş, GOP, Beykoz ve Toroslar Gençlik Örgütlerimizi ve 20 Nisan Bildirisi’ni yayımlayan partili dava arkadaşlarımızı içtenlikle selamlıyoruz.

Bundan sonra siyasetimiz yeni bir düzleme giriyor, eski parti içi tartışmalar ve ekipleşmeler bizler için geride kalıyor, parti içi kongreler, kendi adaylıklarımız bizler için amaç değil; Cumhuriyet Halk Partisi’ni özüne doğru, köküne Altıok’a doğru dönüştürmek için araçtır.

Cesurlar,asla teslim olmayanlar ve teslim alınamayanlar bir tarafa; ülke yanarken önce koltuğum,önce belediyedeki işim, önce hemşehrim diyenler bir tarafa!

Ayağa Kalk Cumhuriyet Halk Partisi Örgütü, Mustafa Kemal’in iki büyük emaneti için ayağa kalk!
Bakma “şimdi zamanı değil” diyenlere, yarın, çok geç olmadan ayağa kalk!”

***
Partilerüstü mücadeleye inanan Üçüncü Yol olarak, partisel mücadeleye inanan ve bu doğrultuda aktif mücadele veren herkes, bizim için aynı cephenin farklı siperinde mücadele veren yoldaşlarımızdır; bazı detaylarda farklı düşünsek de bütün olarak aynı kaygı ve düşüncelere, ideolojik netliğe sahip olduğumuz sürece.

Onların mücadelesine omuz vermek de dostluk ilişkilerinin bir sonucu olmasından ziyade Kemalistlere tarihin yüklediği onurlu sorumluluk, hayati zorunluluktur.

Kadıköylü Genç Kemalistler‘e selam olsun!

ÇAĞDAŞ BAYRAKTAR
ÜÇÜNCÜ YOL GENEL YAYIN YÖNETMENİ
29 NİSAN 2017

Çağdaş Bayraktar

Yorum Ekle

Bir Cevap Yazın

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed