Üçüncü Yol 1919

PUSULASI MUSTAFA KEMAL OLAN AMİRAL: SONER POLAT

Bugün 27 Eylül 2020
Bu tarihten tam 9 yıl önce, kumpas davaları kapsamında deniz, hava ve kara kuvvetlerinden yüzlerce kahraman Türk askeri Silivri mahkemesi tarafından tüm hukuk kuralları hiçe sayılarak tutuklandı.(Özellikle deniz kuvvetleri en çok darbe alan kurumlar arasındaydı)
Daha önce sayısız kırılma noktaları yaşayan Cumhuriyet tarihimiz, bu dönemde belki de en önemli kırılma anlarından birini yaşadı. Bu süreçte Türk Silahlı Kuvvetleri önemli amirallerini kaybederken, Türk halkı belki daha önce isimlerini bile duyma şansı bulamadığı bu kahramanları, son derece acı olaylarla ve tarihte benzeri görülmemiş kumpasların birer mağduru olarak da olsa tanıdı.

Onlardan birisiydi Amiral Soner Polat.
Silah arkadaşları ve halkı için bu karanlık dönemin en büyük kazancıydı.
Sahi kimdi Soner Polat?
Neden ve nasıl ABD’nin “esas çocukları” nın dikkatini çekmiş, nefretini kazanmıştı.
“Deniz Harp Okulu’ndan 1979 yılında mezun oldu. Roma Deniz Ataşesi olarak İtalya’da görev yaptı. Deniz Kuvvetleri Komutanı’nın Özel Sekreteri oldu. Deniz Kuvvetleri İstihbarat Daire Başkanlığı görevinde bulundu. Deniz Harp Akademisi, Silahlı Kuvvetler Akademisi ve NATO Savunma Koleji’nden (Roma) mezun oldu. NATO Savunma Koleji’nden mezun oldu, ama ne NATO’nun görkemine (!) kendini kaptıranlardan oldu, ne de zihnine “Atlantik doktrini” yüklemesi yaptıranlardan. 2005 yılında Tuğamiral, 2009’da Tümamiral oldu. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Başkanlığı’na atandı. Antiemperyalist, Kemalist duruşunun bedeli olarak Balyoz kumpası ile 11 Şubat 2011 tarihinde Hasdal’da tutsak edildi. 2013 yılında YAŞ’ta emekliliğe sevk edildi. Bu sebeple 6 Eylül 2013 tarihinde Hasdal’dan Silivri zulümhanesine nakledildi. Emekli edilmesi üzerine yaptığı açıklamada şunları söyledi:
‘Ben Tümamiral Soner Polat: Türk devletinin kuruluş ilkelerine sözde değil özde, kalben bağlı bir Cumhuriyet Amirali olarak bu salonda ve diğer mahkeme salonlarında suni davalarla esir alınan tüm Atatürkçü, onurlu ve kahraman silah arkadaşlarımla aynı kaderi paylaşmaktan ve aynı havayı teneffüs etmekten son derece mutlu, kıvançlı ve gururluyum.’ “ (1)

Pusulası Mustafa Kemal’di.

O, devlet kültürü ve aklından nasiplenmemiş; emperyalizmin çıkarlarını kendi ülkesine silah olarak dayatan bir asker değildi.
Tam tersine, Atatürk ve devrimlerinden taraftı
Cumhuriyet değerlerine taraftı
Türkiye’nin milli bütünlüğüne ve tam bağımsızlığında taraftı.
Konumlandığı milli duruş ona ağır bedeller ödetti. Cem Aziz Çakmak, Özden Örnek, Muzaffer Tekin olmak üzere, pek çok silah ve kader arkadaşı gibi, Polat da sağlığını zindanlarda bıraktı. Kansere yakalandı. Hastalığına rağmen iki sene savaştı.
Türkiye’nin başka boyut ve düzlemde yaşadığı, farklı bir kurtuluş savaşının devam ettiği konjonktürde yazdı, üretti ve öğretti.

Mavi Vatan


Amiral Cem Gürdeniz’in Türkiye’nin denetiminde olan deniz yetki sahaları için kullandığı “Mavi Vatan” kavramı, bu konuda tek başına bir bilinç sıçramasına neden oldu. Yarımada konumunda olmasına rağmen yıllardır emperyalizm ve onun işbirlikçileri sayesinde karaya hapsolan bir ülkede, “Sularımız da vatandır” düşüncesi yayılmaya başladı.
Soner Polat, Türkiye Cumhuriyeti’ne bu bilinci aşılayan amirallerin başında geldi.Turgutreis Fırkateyni’nin ilk personellerindendi, zekası ve çalışkanlığı sayesinde yavrusu gibi gördüğü Turgutreis’in komutanı oldu.
Önceden yapmış olduğu görevlerin de verdiği altyapıyla, askerlerine reçete ve rota sunabildi. Bahriye’nin zaten var olan fikir üretme yeteneği onun sayesinde canlı tutuldu.
Karadeniz’i, Möntrö’yü, Doğu Akdeniz’i bizim yerimize Batı’nın düşümesine ve çıkar sağlamasına izin vermedi. Dışişleri bürokrasisi bu konuda iyi bir sınav veremezken, Polat, Doğu Akdeniz’deki mücadelenin giderek kızışacağını ve yeni kaynaklar bulundukça daha da sertleşeceğini savunarak Türk ulusunu ve devletini uyardı.

Arkasında Aydınlanma Birikimi Bıraktı

Soner Polat, vatansever bir Türk subayıydı. Ama aynı zamanda fikir adamı, stratejist ve teorisyendi. Bir amiral olmasına rağmen kara savaşını ve terörle mücadeleyi de doğru analiz edebilen ender isimlerden biriydi.
Stratejik aklı, ürettiği jeopolitik tezleri ve köklü tarih bilgisi, ülkemiz üzerinde gerek iç gerek dış cephede en yoğun siyasi, askeri, ekonomik ve hukuki karmaşaların yaşandığı günümüzde, Türk milletine akıl ve cesaretle ışık tuttu.
Son eseri Mavi Vatan İçin Jeopolitik Rota isimli kitabının önsözünde; meslek, görev, filo,kader ve dava arkadaşı Amiral Cem Gürdeniz, Amiral Polat’ı şöyle tarif etmiştir; “Şüphesiz onun en büyük erdemi cesaretidir.”
Yazdıkları sadece bir durum tespiti ya da kronolojik olaylar anlatımı değildi. İddia ve tez ortaya koyardı.
Ordunun Kemalist ruhunu engellemek isteyen hainlerce bedeni esir edilmek istense de, aklının ve ruhunun direnme kapasitesi çok yüksekti.
Ebedi başkomutanın ebedi neferiydi.
Bilinçlere demir attı.
Işıklar içinde uyusun…
Maviler onun olsun…
“Anavatan-yavru vatan-mavi vatan ona minnettardır.”

Ilgaz Galip

KAYNAKÇA
1) Çağdaş Bayraktar/ Soner Polat vatanseverdir! (Cumhuriyet/Olaylar ve Görüşler)

Üçüncü Yol 1919

Yorum Ekle

Bir Cevap Yazın

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed