Üçüncü Yol

Üniversitelerde Teröre Hayır

21 Şubat 2016.

Bundan bir sene önce Ege Üniversitesi’nde çıkan kavgada hayatını kaybetmişti Fırat Çakıroğlu. Fırat Çakıroğlu’nun ölüm yıldönümünde olayın sadece bir kişinin ölümü ya da bir kişinin kahramanlaştırılmasına indirgenmesi, sorunların beslendiği kaynakları doğru tespit etmemizin ve doğal olarak da bu bataklığı kurutmamızın önünde büyük bir engel teşkil eder.

Bu vesileyle bazı hususları belirtmekte fayda var:

Terör örgütü sempatizanlığı karşıt “görüş” değildir. Çünkü terörizm siyasi bir düşünce değildir. Eğer illa ki bir tanımlama yapılacaksa terör sempatizanlığı “görüş karşıtlığı” değil “insanlık karşıtlığı”dır.

Bugün duvarlarından akademisyenlerine kadar üniversitelerin işgal içinde olması, en azından geldiği son nokta ile ülkenin çözülmesini hedefleyen “the süreç”in sonucudur.

Malum süreçte şehirler nasıl silah ve benzeri mühimmat deposu haline getirildiyse üniversiteler de terör örgütü sempatizanı akademisyenlerin ve propagandaların yığınağı haline getirildi.

Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir devletin hoşgörü ile yaklaşmayacağı terör propagandasının ülkemizde “üniversitelerde özerklik” paravanının içine sokulmaya çalışılarak meşrulaştırılmasının da kabul edilmesi söz konusu olamaz. Çünkü terör, her şeyden önce insanların en hayati ihtiyacı olan yaşama hakkını hedef almaktadır.

Fakat bunların yüksek sesle dile getirildiği ve altının ısrarla çizildiği yerde vurgulanması gereken başka bir husus da -hangi görüşten olursa olsun- üniversitelerde kendi adaletini –üstelik şiddetle- tahsis etmeye çalışan tüm faaliyetlerin “terör” kapsamında değerlendirilip karşısında durulmasının da en temel insanlık görevi olduğudur.

Hiçbir kötünün -ona karşı da olsa- başka bir kötüyü iyi yapmayacağı gibi hiçbir yanlış da başka bir yanlışı doğru yapmaz.

Üniversitelerin bölücü-ayrılıkçı narko terör örgütlerinin sahasına dönmesine karşıyız.

Çünkü terörün her türlüsüne her alanda her durumda karşıyız.

Çağdaş BAYRAKTAR
Üçüncü Yol Genel Yayın Yönetmeni

Çağdaş Bayraktar

Çağdaş Bayraktar 1986 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini memleketi Mersin'de tamamladı. Çukurova Üniversitesi Ziraat Mühendisliği bölümünü bitirdi. Lisans eğitimi süresince üyelikten başkanlığına kadar Çukurova Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü'nün her kademesinde görev aldı.

Bu dönem içerisinde "Kemalizm"in yerel ve ulusal ölçekte ADK/T'ler nezdinde kurumsallaşması, yaygınlaşması ve bağımsız kalması adına yoğun çaba gösterdi.
Bunun dışında, aynı dönem taraftar topluluğu koordinatörlüğü, Çukurova Üniversitesi Kulüpler Birliği Başkanlığı yaptı. Çukurova Üniversitesi Türk Sanat Müziği Korosunda görev aldı.

2013 yılında kendisi gibi öğrenci olan arkadaşlarıyla birlikte "Vardiya Bizde Adana"nın kurulmasına öncülük etti. Haftalarca süren Sessiz Çığlık eylemlerinde kumpaslara karşı hukuku savundu. Konunun kamuoyunda hak ettiği yeri bulması kapsamında yazılar yazdı.

O dönem birçok yerel gazetede, internet sitelerinde ve Milli Mücadele döneminde kurulan, "Kemalizmin İleri Karakolu" unvanıyla onurlandırılan Yeni Adana gazetesinde yazıları yayınlandı. Ayrıca aynı gazetenin Genç Yeni Adana ekinin kurucu genel yayın yönetmenliği ve başyazarlığını yaptı. 27 sayı yayınlanan Genç Yeni Adana'daki yazarların birçoğunun yazarlığa adım atmasında ve gelişmesinde öncülük etti.

Genç Yeni Adana'daki yazar kadrosunun büyük bölümüyle beraber Üçüncü Yol'u kurdu. Üçüncü Yol tarafından çıkarılan "Türk Ulusunun Egemenliği İçin HAYIR" ve "Yeniden Muasır Medeniyet Seviyesine Ulaşmak İçin TÜRKİYE DENİZCİLEŞMELİDİR" kitap/dergi projelerinin Genel Yayın Yönetmenliğini ve Başyazarlığını yaptı.

Çeşitli dergilerde ve internet haber sitelerinde yazıları yayımlandı. Alibi ve Galeati Yayınevlerinde editörlük yaptı. Halen Deniz Mecmuası dergisinde yazıları yayınlanmaktadır.

Gazetecilik hayatına Eylül 2018’den bu yana Cumhuriyet'te devam eden Bayraktar, yayın kurulu üyesi olduğu Cumhuriyet Kitaplarında Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütmekte. Olaylar ve Görüşler sayfasının koordinatörlüğünü ve sayfa editörlüğünü yapmakta, gazetenin Kitap ekinde de kitap tanıtım yazıları ve söyleşileri yayımlanmakta.

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Siteye e-posta ile abone ol

Bu siteye abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için kayıt olmalısınız.

Diğer 57 aboneye katılın

Takip Et

Bizimle iletişim kurun. İnsanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.