Üçüncü Yol 1919

Üniversitelerde Teröre Hayır

21 Şubat 2016.

Bundan bir sene önce Ege Üniversitesi’nde çıkan kavgada hayatını kaybetmişti Fırat Çakıroğlu. Fırat Çakıroğlu’nun ölüm yıldönümünde olayın sadece bir kişinin ölümü ya da bir kişinin kahramanlaştırılmasına indirgenmesi, sorunların beslendiği kaynakları doğru tespit etmemizin ve doğal olarak da bu bataklığı kurutmamızın önünde büyük bir engel teşkil eder.

Bu vesileyle bazı hususları belirtmekte fayda var:

Terör örgütü sempatizanlığı karşıt “görüş” değildir. Çünkü terörizm siyasi bir düşünce değildir. Eğer illa ki bir tanımlama yapılacaksa terör sempatizanlığı “görüş karşıtlığı” değil “insanlık karşıtlığı”dır.

Bugün duvarlarından akademisyenlerine kadar üniversitelerin işgal içinde olması, en azından geldiği son nokta ile ülkenin çözülmesini hedefleyen “the süreç”in sonucudur.

Malum süreçte şehirler nasıl silah ve benzeri mühimmat deposu haline getirildiyse üniversiteler de terör örgütü sempatizanı akademisyenlerin ve propagandaların yığınağı haline getirildi.

Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir devletin hoşgörü ile yaklaşmayacağı terör propagandasının ülkemizde “üniversitelerde özerklik” paravanının içine sokulmaya çalışılarak meşrulaştırılmasının da kabul edilmesi söz konusu olamaz. Çünkü terör, her şeyden önce insanların en hayati ihtiyacı olan yaşama hakkını hedef almaktadır.

Fakat bunların yüksek sesle dile getirildiği ve altının ısrarla çizildiği yerde vurgulanması gereken başka bir husus da -hangi görüşten olursa olsun- üniversitelerde kendi adaletini –üstelik şiddetle- tahsis etmeye çalışan tüm faaliyetlerin “terör” kapsamında değerlendirilip karşısında durulmasının da en temel insanlık görevi olduğudur.

Hiçbir kötünün -ona karşı da olsa- başka bir kötüyü iyi yapmayacağı gibi hiçbir yanlış da başka bir yanlışı doğru yapmaz.

Üniversitelerin bölücü-ayrılıkçı narko terör örgütlerinin sahasına dönmesine karşıyız.

Çünkü terörün her türlüsüne her alanda her durumda karşıyız.

Çağdaş BAYRAKTAR
Üçüncü Yol Genel Yayın Yönetmeni

Çağdaş Bayraktar

Yorum Ekle

Bir Cevap Yazın

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed