Üçüncü Yol 1919

Ya Artvin Ya Maden! – Yunus KEMAL

Yaklaşık 2 gün kaldım Artvin’de. Ama o 2 gün bile bana Artvin halkının rant uğruna birilerine peşkeş çekilen doğasına nasıl sahip çıktığını gösterdi.

Direniş sadece “Maden istemiyoruz”a indirgenecek kadar basit bir olay değil. Direniş Artvin’in varolma ve gelecek nesillerine yeşil bir Artvin bırakma direnişidir.

Artvin öyle bir şehir ki eğitim oranı yüksek, hırsızlık düşük seviyelerde, kadın cinayeti yok ve TUİK tarafından Türkiye’nin en güvenilir ve yaşanabilir şehri seçildi. Ama gel gör ki 25 yıldır devam eden Cerattepe direnişine hükümet polisiyle jandarmasıyla son vermeye kalktı.

17 Şubat günü Artvin’e giriş yapamadık çünkü binlerce Artvinli yolları trafiğe kapatmış ve valiliğin önünde eylem yapıyordu. Eylemin amacı Cerattepe’deki müdahalenin son bulması. Ancak ortada ne vali ne de başka bir muhattap var. Ancak en çok dikkatimi çeken olay ise AKP’li belediyenin hoparlörlerinden direnişe destek olmak ve halka yardım için anonslar yapılmasıydı.

Cerattepe’ye çıkmak polisin ve askerin kapattığı yollarda kolay olmuyor. Artvin halkı doğasına sahip çıkmak için ormanların arasından, araçların zor geçtiği yollardan Cerattepe’ye ulaşmaya çalışıyor.

17 Şubat polis ve askerin müdahalelerinin en yoğun ve sert olduğu gündü. Polis, halka asker bölgesine geçene kadar müdahale etti sonra ise askere devretti. Asker ise hayatlarında ilk defa biber gazı yiyen, 3 gecedir uyumadan direnen halka yaklaşık olarak 300 biber gazı kapsülü ve binlerce plastik mermi atarak halkı ve barikatları dağıttı. Sonra ise Cengiz Holding’e ait konteyner ve iş makinalarına eşlik ederek onları Cerattepe’ye çıkardı.

17 Şubat akşamı Cerattepe’de elinden geldiğince direnmiş ve valilik önüne gelip “Mustafa Kemal’in askerleriyiz.” vb. sloganlar atarak valiyi istifaya çağıran halk bütün gece valilik önünde oturma eylemi yaparak doğalarının katliamına seyirci kalmıyorlardı. Ve bu eylemler halen Artvin’de devam ediyor.

Yandaş medyada hendek kazıyorlar ve ağaçları kesiyorlar diye haber yapıp Artvin halkını terörist ilan ederek haklı mücadelesine leke sürmek isteyenler eğer rahatınızı bozup Artvin’e gelirseniz orada ağaçları kimin kestiğini ve sadece niyetleri doğayı korumak olan halka hükümet eliyle nasıl terörist muamelesi yapıldığını göreceksiniz ama gene de yazmayacaksınız.

Cerattepe halkı ve Artvin için çok değerli çünkü orada gerçekleşecek maden arama çalışmalarında hem Artvin’in içme suyu hem de doğası katledilecek. Bazıları çıkıp altın madeni kurulsun ve Artvin kazansın diyor ama maden açılırsa Artvin kaybedecek. Ve şu notu da düşmek isterim. Artvin’in turizm geliri madenin gelirinin 2-3 katı olduğu bölge halkı ve çevreciler tarafından söyleniyor.

Artvin’de gece gündüz doğasına, suyuna ve şehrine sahip çıkan halk bana Mustafa Kemal‘in “Milletin bağımsızlığını, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” sözünü hatırlattı.

Buradan son söylemek istediğim:

Cerattepe geçilmez Artvin halkı yenilmez!

Yunus KEMAL

CHP Etimesgut İlçe Başkan Yardımcısı

22 Şubat 2016

Üçüncü Yol 1919

Yorum Ekle

Bir Cevap Yazın

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed