Üçüncü Yol 1919

PASSO RANT, PASSO FİŞ!

Passolig’in son duruşması Ankara 16. Tüketici Mahkemesinde 2 Mart 2016 Çarşamba günü görüldü. Duruşmaya davacı Taraf-Der Başkanı Kemal Ulusoy ve dava müdahili Yıldız Oğuz ile Taraf-Der vekillerinin yanı sıra, TFF ve Aktif Bank’ın vekilleri katıldı. Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen birçok taraftar da duruşmayı izledi.

 

Duruşma hakimi öncelikle davacı vekillerine söz verdi.

Bu kapsamda ilk olarak Av. Ertuğrul Cem Cihan konuştu.

Cihan, yasaya göre kişisel verilerin TFF dışında başka bir yerde bulunamayacağını belirterek tüketici hakları mağduriyetinin giderilmesini istedi. Anayasa Mahkemesinin de bu yönde karar verdiğini yargıca ileterek Anayasa Mahkemesinin, “TFF kişisel verileri özel şirketlerle paylaşamaz.” dediğini hatırlatan Cihan, buna rağmen TFF’nin bu yönde bir düzenleme yapmadığını ve Anayasa Mahkemesi kararına aykırı hareket ettiğini iddia etti.

Ayrıca, hala verilerin başka şirketlerle paylaşılmaya devam ettiğini söyleyen Cihan, “Yeni kart alan taraftarların bilgileri de bankaya akmaya devam ediyor. Sporda şiddet kanununda bu uygulamanın yeri yok.” derken kartlarda T.C. kimlik numarası, ad, soyad ve fotoğrafın yeterli olduğunu düşündüklerini ifade ederek “Stada girişlerin elektronik kartla yapılacak olması sorun teşkil etmiyor fakat bundan fazlası anayasaya aykırıdır.” dedi.

Dava Tüketici Mahkemesinde görülüyor olsa bile davanın topluma mal olduğunu dile getiren Cihan, sözlerini “Güzel bir dava oldu. Artık son celsedeyiz. Biz vekil olarak iyi ortalar yaptığımızı düşünüyoruz. Vurursanız gol olacak Sayın Yargıç.” diyerek tamamladı. Bu sözleri mahkemede gülüşmelere yol açtı.

İkinci olarak davacı vekillerinden Av. Cemalettin Gürler söz aldı.

“Passolig’le birlikte ortaya çıkan durum şudur: Gelin benden kart alın yoksa maçlara giremeyeceksiniz.” diyen Gürler, bunun anayasaya aykırı olduğunu söyledi.

İhalenin bu bankaya verilmesinin sebebini de sorgulayan Gürler, Passolig’in Aktif Bank’ı büyütme projesi olduğunu iddia etti.

Passolig uygulamasının sporda şiddete çare olamayacağına dair espirili bir örnek veren Gürler, “Eğer Passolig futbolda şiddeti çözecek olsaydı, kadına şiddet için de çözüm olurdu. Erkeklere, ‘Gelin size elektronik kart verelim. Elektronik kartı olan karısına şiddet uygulamaz’ demekle, stada girişlerde elektronik kart kullanarak sporda şiddeti önlemeye çalışmak aynı şeydir.” diyerek salonda gülüşmelere sebep oldu.

Futbolda uygulanan Passolig uygulamasının neden başka branşlarda uygulanmadığını sorgulayan Gürler, “Diğer branşlarda şiddet yok mu? Neden sadece futbol? Çünkü futbolda daha çok para dönüyor. Çünkü diğer branşlar için turnike kurmaya bile değmez diye düşünüyorlar.” dedi.

İhalenin neden kamu bankalarına, büyük bankalara verilmediğini de sorgulayan Gürler, “Mesela kartları neden PTT gibi yerlerden aldırmıyorlar?” sorusunu mahkemeye yöneltirken “TFF açıkça kolluk kuvveti olmak istiyor. Biliyoruz ki AYM’nin kararını aşan bir karar verirseniz -ihtimaldir- sürüleceksiniz. Fakat sizden bunu bekliyoruz Sayın Yargıç.” diyerek sözlerini tamamladı.

Davacı Taraf-Der’in Başkanı Kemal Ulusoy söz aldı.

Sözlerine “150’ye yakın tribün kapatma veya seyircisiz oynama cezası verildi. Banka kartıyla sporda şiddetin önlenemeyeceği görüldü.” diyerek başlayan Ulusoy, konuşmasını “Karaborsaya önlem olarak da pazarlanan Passolig’le birlikte karaborsa, devlet ya da banka eliyle -isteyerek ya da istemeyerek- meşrulaştırılmış oldu. Karaborsanın önüne geçilemedi.” cümleleriyle noktaladı.

Daha sonra davanın asli müdahili Yıldız Oğuz’a söz verildi.

Oğuz, “Passolig aldıktan sonra gördüm ki kişisel bilgilerim Aktif Bank’la ilişkili kurum ya da kuruluşlarla paylaşılmış. Aktif Bank’tan ve ilişkili kurumlardan tanıtım, reklam, promosyon, kampanya gibi bilgilendirme mesajları geliyor. Bu, kişisel verilerin paylaşıldığının ispatıdır.” dedi.

Hakim son olarak davalı kurumların vekillerine sadece taleplerini sunmalarını isteyerek söz verdi.

Önce TFF Vekili Duygu Yaşar, “Anayasa Mahkemesi Passolig uygulamasının devamına karar vermiştir. Talebimiz bu yöndedir.” dedi.

Daha sonra söz alan Aktif Bank vekili ise “Passolig uygulamasının durdurulmasına yönelik talebin reddini istiyoruz.” dedi.

Yargıç tarafları ve onların taleplerini dinledikten sonra kararı okumaya başladı.

Kararda:

“1- Davacı Taraf-Der ve asli müdahil Yıldız Oğuz’un TFF’ye yönelik davalarının reddine,

2- Asli müdahil Yıldız Oğuz’un davalı Aktif Bank’a yönelik davasının reddine,

3- Davacı Taraf-Der’in davalı Aktif Bank’a yönelik davasının KISMEN KABULÜNE, elektronik bilet uygulamasının yürürlüğe girdiği tarihte yapılmaya başlanan ve mahkememizce konulan tedbir üzerine değişikliğe gidilerek kişisel verilerin gizliliği, temel hukuki sorumluluk kurallarına uygun hale getirilen değişiklikten önce tüketiciler ile davalı banka arasında düzenlenen kart hizmet sözleşmelerindeki “Bu sözleşmeyi imzalayarak bildirmiş olduğunuz kişisel bilgilerin iştiraklerimiz, bağlı olduğunuz kurum/kuruluşlar ile paylaşabileceğini, bankamız veya bu kurum/kuruluşlar tarafından sunulan ürün ve hizmetler ile ilgili tanıtım, reklam, kampanya, promosyon, duyuru ve benzeri faaliyetlerine dahil ticari elektronik iletilerin, e-posta, telefon, cep telefonu, SMS, faks, mektup, basılı evrak ve benzeri yöntemler ile tarafınıza gönderilmesini kabul etmektesiniz.” şeklindeki düzenlemenin, tüketiciler ile internet üzerinden uzaktan iletişim yolu ile düzenlenen kullanıcı koşullarına ilişkin sözleşmelerin 2, 3, 5, 10. maddelerindeki “İletmiş olduğunuz veya site üzerinden bildirdiğiniz tüm bilgi ve içeriklerin doğru ve güvenilir olması sizin sorumluluğunuzdadır. Kullanım koşullarını onaylayarak bildirmiş olduğunuz kişisel bilgilerinizin Aktif Bank’ın iştirakleri, bağlı bulunduğu grup şirketleri ile TFF ilgili program ortakları veya anlaşmalı kuruluşlar ile paylaşılabileceğini, Aktif Bank veya bu kurum ve kuruluşlar tarafından sunulan ürün veya hizmetler ile faaliyetlerine dahil ticari elektronik iletilerin, e-posta, telefon, cep telefonu, SMS, faks, mektup, basılı evrak vb yöntemler ile tarafınıza gönderilmesini kabul etmektesiniz.” , “Aktif Bank, kullanım koşullarında belirlenen haller haricinde kişisel bilgileri üçüncü kişilere açıklamayacaktır. Aktif Bank; kişisel bilgileri kendi bünyesinde müşteri profili belirlemek, müşteri profiline uygun promosyon ve kampanyalar sunmak ve istatiksel çalışmalar yapmak amacı ile kullanabilecektir. Gizlilik şartları ile kullanım koşullarında yer almayan hususlarda, gizlilik politikası hükümleri geçerli olacaktır.” , “Sitenin kullanımı sırasında herhangi bir arıza, hata eksiklik, kesinti, nakilde gecikme, bilgisayar virüsü, hat veya sistem arızası ya da mücbir sebepler sonucu işlemin kesintiye uğramasından, izinsiz olarak kayıtlara girilmesi, değiştirilmesi veya kullanılmasından doğrudan veya dolaylı ortaya çıkan herhangi bir zarardan Aktif Bank ve/veya çalışanları sorumlu değildir.” , “Sitenin üçüncü şahıs kullanıcıları, reklamcıları ve/veya sponsorlarının işlem ve fiillerinden dolayı Aktif Bank doğrudan ve/veya dolaylı olarak hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.” şeklindeki düzenlemelerin 6222 sayılı yasa gereği elektronik kart uygulama gerekleri, Maliye ve İçişleri Bakanlığı ile paylaşımı düzenleyen kısımları hariç hükümsüzlüğüne, bakiye talebin REDDİNE,

dair taraf vekilleri, davacı dernek başkanı, asli müdahilinin yüzlerine karşı kararın tebliğinden itibaren 15 gün içinde Yargıtay yolu açık olmak üzere karar verildi.” dendi ve dava bu şekilde sonuçlandı.

Davacı taraflar; kararlara itiraz için 15 gün içerisinde Yargıtay’a, bireysel olarak Anayasa Mahkemesine, eğer itirazlarına sonuç alamazlarsa son çare olarak da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuracaklarını belirttiler.

Peki bu karar metninden ne anlamalıyız?

Yerel mahkemeye göre -Anayasa Mahkemesinin de belirttiği gibi- TFF, kişisel bilgileri Aktif Bank ve ilgili kuruluşlar gibi üçüncü şahıslarla paylaşamayacak, üçüncü şahıslar da kişisel verileri bünyesinde bulunduramayacak. Hali hazırda kişisel verilere sahip olan tüm üçüncü şahıs kurum/kuruluşların bünyesinden tüm veriler silinecek.

Ayrıca mahkemenin kısmen kabul ettiği kişisel verilerin paylaşımı, pazarlanması ve reklamı gibi hususlarda Aktif Bank’ın Passolig alırken taraftarlara imzalattığı tüm sözleşmeler iptal edilecek.

Ancak fişleme son bulmayacak. Kişisel bilgiler Maliye Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığıyla paylaşılmaya devam edecek.

Passolig’le büyük bir ranta konan Aktif Bank, taraftarlar maça girerken elektronik kartını okutup turnikeden geçtikçe haraç kesmeye devam edecek.

Yani anlayacağımız, bu davadaki tek kazanım kişisel verilerin üçüncü şahıslardan korunması hususudur.

Bunun dışında değişen bir şey yok:

PASSO RANT, PASSO FİŞ!

MEHMET ANIL PARLAK

12795291_10153990623844241_5693997551599179308_n 12801494_10153990625594241_1053236273637519386_n 479704_10153990622709241_5189947212634361057_n

Mehmet Anıl Parlak

Yorum Ekle

Bir Cevap Yazın

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed