Üçüncü Yol

“HAYDİ! EL ELE, GÜZEL BİR GELECEĞE”

Kıraathane, Arapça kökenli sözcüktür. Kıraat, okuma; hane ise ev/yer anlamına gelir. Bu iki sözcük birleştiği zaman da ortaya çıkan kelimenin anlamı “okuma yeri”dir.

Son yıllarda her ne kadar eskisi kadar olmadığı söylense de Türk toplumunun kültüründe kıraathanenin önemli bir yeri vardır. Dedelerimizden, ağabeylerimizden dinlediğimiz anılarda duyarız kıraathane alışkanlığını. Büyüklerimiz, bütün gün tarlada, bankada yani iş yerlerinde çalıştıktan sonra arkadaşları ile sohbet etmek ya da çeşitli oyunlar oynamak için kıraathanelere gittiklerinden bahsederler.

Eskisi kadar olmasa da günümüzde de kıraathane alışkanlığı devam etmektedir. Özellikle daha az nüfusa sahip köy yerlerinde bir araya gelmek için kıraathaneler tercih edilir. Haliyle kıraathaneler, gencine/yaşlısına ulaşmanın en kolay ve keyifli yoludur. Köy yerlerinde ki kıraathanelerde daha az nüfus ve daha fazla samimiyetin etkisiyle yapılan sohbetler diğer kıraathanelere göre daha keyiflidir. Fakat kıraathaneye sadece seçim zamanlarında destek istemek için giden partiler o tadı alamazlar.

Özellikle köy yerlerindeki kıraathanelerin etkisini düşününce, gelecek için bir şeyler yapmak için en önemli yerlerden biri olduğunu görürüz. Urla Kent Konseyi Gençlik Meclisi olarak “güzel bir gelecek oluşturmak” adına bir proje hazırladık. Kıraathanelere sadece oyun oynamaya gitmek için değil, isminin de hakkını verecek şekilde okumaya gidilmesini sağlamaya çalışacak bir proje bu. Sloganımızı ve hedefimizi; “Kıraathaneleri, Kitaphaneye Dönüştürüyoruz” olarak belirleyerek çıktık sahaya. Projemiz için pilot bölge olarak ise İzmir’in Urla ilçesine bağlı Gülbahçe Köyü’nü seçtik. Doğal sıcak suyundan tutun da Türkiye’nin en başarılı/donanımlı üniversitelerinden biri olan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü(İYTE)’ne kadar birçok şeyi içinde barındıran bir köydür Gülbahçe. Burada üniversite de okumak demek tamamı ile olmasa da köyün belli bir kesimiyle sürekli iletişim halinde kalmayı gerektiriyor. Bu, şehir merkezine olan uzaklığın doğal bir sonucudur.

Gençlik Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi arkadaşlarımız da İYTE’de eğitimlerini devam ettiriyorlar. Projemiz için ihtiyacımız olan kıraathaneyi, onların kıraathane sahibiyle ve köy ahalisi ile kurduğu güzel ve sağlıklı iletişime borçluyuz. Kıraathane sahibi Ferruh ağabey eğitime önem veren, “Köyümüzün çocuklarının geleceği için her şeyi yaparım.” diyen bir büyüğümüz. Kıraathanesinde böyle bir projeyi hayata sokmak istediğimizi söylediğimiz zaman hiçbir karşılık beklemeden bizlere mekânının bodrum katını tahsis etti. Kitaphanemiz olacak yerin badanasını, boyasını kendimiz yapmak istememize rağmen elimizi sürdürtmedi.

Tamamen imece şeklinde yapmaya başladığımız projemizin büyük bir aşamasını gerçekleştirdik. Kitaplık, kitap, masa, sandalye, satranç takımı gibi ihtiyaçlarımızı çeşitli şekillerde duyurduk. Bu duyurular çok fazla ilgi gördü, çok güzel geri dönüşler aldık. Geçtiğimiz günlerde de bu eşyaları yerleştirmek için oradaydık. Köy halkından yardıma gelen insanlar ve üniversitede okuyan üyelerimizle yerleştirme kısmını gerçekleştirdik.

“Atatürk Çocukları Kitaphanesi” ismini verdiğimiz yerimizin açılışını, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda, üniversitede okuyan öğrenciler ve köy ahalisi ile birlikte günün anlamına ve adına yakışır bir şekilde coşkuyla gerçekleştirmek istiyoruz. Kitaphanemizi sınav haftasında olmalarına rağmen gönüllü olarak büyük çaba harcayan arkadaşlarımızın emeğiyle açılışa yetiştirmeye çalışıyoruz ve bunu da başardık sayılır.

Kitaphanemiz açıldıktan sonra, gönüllü arkadaşlarımız ile köyde yaşayan çocuklara dersler verip, onlarla eğitici uygulamalar gerçekleştireceğiz. Köy halkıyla, belli zamanlarda sanatsal faaliyetler yapacağız. Kuşaklar arası iletişimin güçlenmesi için de çeşitli etkinlikler gerçekleştireceğiz. Ve önümüzde ki senelerde diğer köylerde de bu projemizi devam ettireceğiz.

Bugün Türkiye’nin dört bir yanında gençler var. Yaklaşık bir ay boyunca, fazla zamanınızı da almayacak şekilde bu projeler gerçekleştirilebilir. Ortalama yaşam süremizi göz önüne aldığımız zaman, bir ayı hatta bir ayın da belli zamanlarını ayırarak yapabileceğimiz bu proje ile sayısız geleceğe mimar olabilirsiniz. Bunun için istemek yeterli olacaktır.

O zaman “HAYDİ! EL ELE, GÜZEL BİR GELECEĞE”

Hasan Raşit İNAN
15 MAYIS 2017

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Siteye e-posta ile abone ol

Bu siteye abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için kayıt olmalısınız.

Diğer 57 aboneye katılın

Takip Et

Bizimle iletişim kurun. İnsanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.