Üçüncü Yol 1919

16 HAZİRAN 2017’YE DÜŞÜLMÜŞ BİRKAÇ NOT:

YUSUF EL-KARADAVİ İÇİN,
BÖYLE BUYURDU GÖRMEZ: PÎRİFÂNİ ÂLİM

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez; Gezi eylemleri sırasında “Erdoğan’ı protesto etmek haramdır.” fetvasıyla gündeme gelen, Türkiye’deki birçok siyasal İslâmcının da yolunun düştüğü El-Ezher Üniversitesi‘nden mezun olan, INTERPOL‘ün yakalanması için hakkında kırmızı bülten çıkarttığı, İhvân-ı Müslimin (Müslüman Kardeşler) örgütünün şeyhi, Dünya Müslüman Alimler Birliği‘nin başkanı Yusuf el-Karadavi‘nin Suudi Arabistan öncülüğündeki Körfez ülkeleri tarafından terör listesine alınmasına isyan etmiş.

“Pirifâni (ihtiyar) bir âlimi” terör listelerine almak kimseye bir şey kazandırmazmış, öyle buyurmuş Mehmet Görmez hazretleri.

Karadavi’nin terör listelerine alınması hele ki onu terör listelerine alan ülkelerin de terör örgütleriyle içli dışlı olduğu düşünülünce elbette bir anlam ifade etmiyor. Karadavi terör listelerine girdi diye ne Dünya’ya ne de Ortadoğu’ya barış gelecek.

Yalnız Mehmet Görmez bundan niye gocunuyor?

Karadavi’nin mensubu bulunduğu Müslüman Kardeşler örgütüne ideolojik yakınlık duyduğu için mi?

Yoksa Karadavi’nin ve Müslüman Kardeşler örgütünün Erdoğan’la ve onun mensubu bulunduğu siyasi gelenekle eskilere dayanan samimi, sıcak ilişkilerini bildiği için mi?

***

NURCULUK – FETHULLAHÇILIK AYRIMI (YERSEN)

Son zamanlarda sosyal medyada sanki Fethullahçılık kötü de Gülen’in de bağrından çıktığı Nurculuk ondan farklıymış, iyi bir yolmuş gibi bir algı oluşturulmaya çalışılıyor.

Nurcu cemaat ve tarikat yapılanmalarının, sermaye gruplarının, yayın organlarının her biri birbirinin lacivertidir.

Elbette Fethullahçı şebeke diğerlerine nazaran çok daha güçlü, çok daha örgütlü ve küresel projelerde de aktör olduğu için Türkiye ve Türk milleti için çok daha tehlikelidir. Ama bu durum diğer nurcu yapılanmaları aklamaz, aralarında zihniyet farkı yoktur.

O yüzden Fethullah Gülen‘e sövgüler yağdırırken zamanında milli varlığa zararlı birtakım cemiyetlerin kurucuları arasında yer almış ve faaliyet göstermiş Said-i Kürdî‘ye ve onun diğer öğrencilerine methiyeler düzmek nesnel tavra ve erdemli duruşa aykırı bir tutum olup akla ziyan bir tavırdır.

***

VALİDESİ BARZANİ’Yİ NE İÇİN DOĞURDU?

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Foreign Policy dergisine verdiği bir mülakatta daha önce 25 Eylül 2017’de referanduma götüreceğini duyurduğu “Kürdistan’ın bağımsızlığı” meselesiyle ilgili cüretkâr açıklamalarda bulunmaya devam etti.

“Ben Kürdistan’ın bağımsızlığı için doğdum. Bütün hayatım Kürdistan’ın bağımsızlığı için geçti. (…) Bağımsız bir Kürdistan’ın bayrağının gölgesinde ölmek istiyorum.”[1] gibi sözler sarfeden Barzani’ye sormak lâzım;

Bağımsızlık vs. diye kurmuş olduğu ham hayaller, görmüş olduğu halüsinasyonlar emperyalistlerin kucağında fazla kalmış olmanın, hatta o kucaklardan hiç inmemiş olmanın yan etkileri midir?

Ayrıca, Barzani “Kürdistan’ın bağımsızlığı” için doğduğunu iddia ediyor ama bir de validesine sormak lâzım, bakalım o ne için doğurmuş Barzani’yi? O zaman anlarız, Barzani’nin Türk ve insanlık düşmanlığı genetik mi, değil mi…

Ali KARAKÜÇÜK
17 Haziran 2017

DİPÇE:

[1] http://odatv.com/ben-bagimsiz-kurdistan-icin-dogdum-1606171200.html

Üçüncü Yol 1919

Yorum Ekle

Bir Cevap Yazın

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed