Üçüncü Yol 1919

KAVURMACI’NIN TUTUKLANMASI DOĞRU!

Peki Neden?

Tutuklamanın verilebilmesi için sanığın veya şüphelinin suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin bulunması gerekiyor. (CMK md.100/1)

Kuvvetli suç şüphesinin anlamı şudur:

Günlük hayat deneyimleri ve eldeki delillere göre şüpheli veya sanığın suçu işlediğinin kesin gibi olmasıdır.

Bu durum elbette tek başına yeterli olmaz. Tutuklama kararının verilebilmesi için bunun yanında bir sebebin daha olması gerekmektedir.

İki durumda daha tutuklama nedeninin olduğu kabul edilir.

Bunlardan birincisi: Şüpheli veya sanığın hareketlerine ilişkindir. (CMK md.100/2)

Şüpheli veya sanığın kaçacak olması, saklanacak olması, delilleri yoketme, gizleme veya değiştirme girişiminde bulunması veya başkaları üzerinde baskı yapmaya kalkması…

Bunlardan ikincisi: Suçun ağırlığına ilişkindir. (CMK md.100/3)

Bu suçlar Ceza Muhakemeleri Kanununun tutuklama koruma tedbiriyle ilgili maddesinde tahdidi olarak sayılan suçlardır.

Kavurmacı‘nın durumunu göz önüne aldığımızda:

* Şahsın suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesi vardır. FETÖ ile iltisakının ve irtibatının bulunduğu aşikardır. (CMK md.100/1)
* İddianame dahilinde bulunan diğer sanıklardan bazılarının kaçak olması, sanık Kavurmacı’nın da saklanma riskinin varlığını ve kaçacak olma riskini göz önüne koymaktadır. Ayrıca bu eylemleri gerçekleştirebilecek maddi imkana sahip olduğu da ortadadır.Kavurmacı’nın darbe girişiminden bir hafta önce bavulunu topladığı gizli tanığın ifadelerinde yer alıyor. Daha bir çok ifade de tutuklama kararının verilmesinin doğru olduğunu ortaya koyuyor. (CMK md.100/2)
* İşlenen suçun ağırlığı ise bir diğer husus.İddianame’de Kavurmacı’nın suçlandığı suç, Ceza Muhakemeleri Kanununun ilgili maddesinde tutuklama sebebi arasında. Örgüt üyeliği.

Bu kadar şüphe, ifade ve FETÖ’yle irtibatını saydıktan sonra Kavurmacı’nın tutuklanmasını doğru bulmamak nasıl bir vicdanın ürünüdür?

Sayın Kılıçdaroğlu’nun yanında avukatları yok mudur? Bu vahim sürecin farkında değiller midir? Gerçekten hiçbir irtibatı ve eylemi olmayan bir kişinin tutuklanmasıyla Kavurmacı’nın tutuklanması arasında nasıl bir bağlantı kurulabilir? Bu tutuklamayı doğru bulmamak ne anlama gelmektedir?

Bunu da bu bilgiler ışığında kamuoyunun vicdanına sunuyorum.

Saygılarımla.

Stj. Av. Çağrı SARIOĞLU
18 Haziran 2017

Üçüncü Yol 1919

Yorum Ekle

Bir Cevap Yazın

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed