Üçüncü Yol

TEK KİŞİLİK “MİLLİ EĞİTİM”LER ORDUSU…

Çok değerli bir arkadaşım şunu yazmış az önce:

“Kapitalizmin o baş döndürücü tüketim çılgınlığına kapılıp büyük AVM ve mağazaların yüzlerce liralık alışveriş çeklerinin hediye olarak satın alınmasını talep etmeyen ‘gerçek öğretmenlerimizin’ günü kutlu olsun.”

***

Bir sözümüzü yineleyelim:

Milli Eğitim Bakanlığının tamamen gericiliğin güdümüne girdiği yerde her öğretmen bir “Milli Eğitim”dir artık…

Neredeyse herkesin sevdiği ya da sevmediği şeylerin geçmişinde bir öğretmeni yatar…

Kimisi Matematik sevmez, küstürmüştür çünkü öğretmeni.

Kimisi tarihe düşkündür, çünkü Tarih hocası yaşatmıştır ona bir zamanlar derste bizzat tarihin ta kendisini. (Mesela ben onlardan birisiyim. Hala hatırlarım ilk anlattığım konuyu; 1364 Sırpsındığı Savaşı…)

Bu hem büyük bir sorumluluk hem de büyük bir meziyet…

Ülkenin en zor yıllarındaki duruşları açısından tarih nasıl avukatları ayrı bir yere koyacaksa, bu dönemde öğrencilerine ulusal kimliği, Atatürk’ü, Kemalizmi, anti-emperyalizmi anlatan ve aşılayan öğretmenleri de tarih aynı tarafa yazacak, aynı güzellikte…

Birileri anlamaz, birilerinin de anlamak işine gelmez; Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük düşmanı cehalettir. Ve Mustafa Kemal Atatürk, en çok da cehaletle savaşın başkomutanıdır. Bu sebeple başöğretmendir aynı zamanda. O yüzden Mustafa Kemal’in askeri dendiği zaman akla eğitim orduları gelmelidir her şeyden önce.

Ülkenin farklı farklı yerlerinde, birbirlerinden habersiz ama tek kişilik ordu gibi bu mücadeleyi veren o kadar çok öğretmen var ki tanıdığım, isim isim yazsam birilerini ihmal ederim diye korkar, üzülürüm.

Bu ülkenin kaderi gerçekten sizlerin ellerinde…

İyi ki varsınız…

Türk ulusu, sizler kaç yaşında olursanız olun, bizler kaç yaşında olursak olalım, sizlerin öğrencisidir.

En kutsal mücadele sizlerin mücadelesidir.

Kalemimizin harcı, en çok da sizlerin emeğinden beslenir.

Ellerinizden öperiz.

Ve de bu vesileyle eli kanlı terör örgütünün şehit ettiği tüm öğretmenlerimizin de ruhu şad olsun…

ÇAĞDAŞ BAYRAKTAR 
24 KASIM 2017

Çağdaş Bayraktar

Çağdaş Bayraktar 1986 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini memleketi Mersin'de tamamladı. Çukurova Üniversitesi Ziraat Mühendisliği bölümünü bitirdi. Lisans eğitimi süresince üyelikten başkanlığına kadar Çukurova Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü'nün her kademesinde görev aldı.

Bu dönem içerisinde "Kemalizm"in yerel ve ulusal ölçekte ADK/T'ler nezdinde kurumsallaşması, yaygınlaşması ve bağımsız kalması adına yoğun çaba gösterdi.
Bunun dışında, aynı dönem taraftar topluluğu koordinatörlüğü, Çukurova Üniversitesi Kulüpler Birliği Başkanlığı yaptı. Çukurova Üniversitesi Türk Sanat Müziği Korosunda görev aldı.

2013 yılında kendisi gibi öğrenci olan arkadaşlarıyla birlikte "Vardiya Bizde Adana"nın kurulmasına öncülük etti. Haftalarca süren Sessiz Çığlık eylemlerinde kumpaslara karşı hukuku savundu. Konunun kamuoyunda hak ettiği yeri bulması kapsamında yazılar yazdı.

O dönem birçok yerel gazetede, internet sitelerinde ve Milli Mücadele döneminde kurulan, "Kemalizmin İleri Karakolu" unvanıyla onurlandırılan Yeni Adana gazetesinde yazıları yayınlandı. Ayrıca aynı gazetenin Genç Yeni Adana ekinin kurucu genel yayın yönetmenliği ve başyazarlığını yaptı. 27 sayı yayınlanan Genç Yeni Adana'daki yazarların birçoğunun yazarlığa adım atmasında ve gelişmesinde öncülük etti.

Genç Yeni Adana'daki yazar kadrosunun büyük bölümüyle beraber Üçüncü Yol'u kurdu. Üçüncü Yol tarafından çıkarılan "Türk Ulusunun Egemenliği İçin HAYIR" ve "Yeniden Muasır Medeniyet Seviyesine Ulaşmak İçin TÜRKİYE DENİZCİLEŞMELİDİR" kitap/dergi projelerinin Genel Yayın Yönetmenliğini ve Başyazarlığını yaptı.

Çeşitli dergilerde ve internet haber sitelerinde yazıları yayımlandı. Alibi ve Galeati Yayınevlerinde editörlük yaptı. Halen Deniz Mecmuası dergisinde yazıları yayınlanmaktadır.

Gazetecilik hayatına Eylül 2018’den bu yana Cumhuriyet'te devam eden Bayraktar, yayın kurulu üyesi olduğu Cumhuriyet Kitaplarında Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütmekte. Olaylar ve Görüşler sayfasının koordinatörlüğünü ve sayfa editörlüğünü yapmakta, gazetenin Kitap ekinde de kitap tanıtım yazıları ve söyleşileri yayımlanmakta.

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Siteye e-posta ile abone ol

Bu siteye abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için kayıt olmalısınız.

Diğer 57 aboneye katılın

Takip Et

Bizimle iletişim kurun. İnsanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.