Üçüncü Yol 1919

O YANGIN HÂLÂ SÖNMEDİ!

Bugün, Aladağ’daki yurt yangının üstünden tam bir sene geçti.

Biz belki de çoktan unutmuştuk bile orada yanan 12 canı.

Ama “Bu yangın sönmez!”[1] demiştik, öyle de oldu…

Aladağ’daki yangın hâlâ sönmedi… Çocuklarını, torunlarını insanlık dışı ihmaller sonucu kaybeden anaların, babaların, dedelerin yüreklerindeki yangın her geçen gün alevleniyor…

29 Kasım 2016’da Adana’nın Aladağ ilçesinde Süleymancıların kız yurdunda çıkan yangında 11’i çocuk, 12 kişi yanarak can vermişti.

Yangın raporuna göre yurtta kullanılan malzemeler yangının hızla yayılmasına neden olmuştu, aynı zamanda raporda yangın kapılarının da yangına dayanıksız PVC‘den yapıldığı belirtilmişti.

Ve yangın raporunda, yurtta 17 Aralık 2015 ve 26 Mayıs 2016’da denetim yapan Aladağ Kaymakamlığının bilgisayar çalışanı Cihan Ünal ve Milli Eğitim Şube Müdürü Davut Gökçeli’nin yangın tatbikatı yapılmadığı halde yangına karşı gerekli önlemler alınmış gibi sahte rapor düzenlediği belirtildi.

Aynı zamanda İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Aktaş hakkında ise yurtta kalan çocukların aileleri “Bizi bu yurda Mehmet Aktaş yönlendirmişti.” diyor.

Peki aradan tam 1 yıl geçtikten sonra bu katillerin akıbetlerinin ne olduğunu biliyor muyuz?

Sırayla yazalım:

Milli eğitim müfettişleri, Mehmet Aktaş hakkında yaptıkları soruşturmayı tamamladı. Ve Aktaş’a yalnızca “kınama cezası” verildi. Mehmet Aktaş, geçtiğimiz aylarda Sarıçam Orhangazi İmam Hatip Ortaokulunda öğretmenliğe atandı. Ve halen görevine devam ediyor. [2]

Aladağ Kaymakamlığının bilgisayar çalışanı Cihan Ünal ve Milli Eğitim Şube Müdürü Davut Gökçeli’ye ise soruşturmanın sonunda “birer günlük maaş kesimi cezası” verildi. [3]

Yurdun yönetim kurulunda bulunan Ramazan Dede ise sağlık sorunlarından dolayı şu an “tutuksuz” yargılanıyor.

12 cana mezar, onlarca aileye ölüm arenası olan yurt ise yıkıldı. Ancak bu faciadan sonra Aladağ’a 2018’in Mart ayında bitecek olan 300 kişilik öğrenci yurdu yapılıyor. Cemaat yurtları onlarca öğrenciye mezar olduktan sonra…

Ve yangının üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen davada hâlâ bir gelişme yaşanmadı…

Yangında çocuklarını kaybeden aileler her gün mezarlıklara gidip çocuklarıyla konuşuyorlar. Onlara sarılamadan, kokularına hasretle…

Yangında, 8. sınıfta okuyan kızı Zeliha’yı kaybeden Sultan Avcı, kızı Zeliha’nın bir an olsun aklından çıkmadığını söylüyor.

Avcı, acısını “Düşünüp düşünüp ağlıyoruz, hiç unutamadık. Suçlular halen duruyor. Davalarla uğraşıyoruz. Zeliha, pamuk gibi bir kızdı. Ama gitti yapacak bir şey yok. Elimizden bir şey gelmiyor. Fotoğraf gibiydi, bakıp dururdun. Gül gibi duruyor çocuğum şimdi. Sürekli rüyama giriyor kızım. Zeliham sürekli ‘Okuyacağım, hemşire olacağım’ diyordu. Yüreklerimiz yanıyor ama ne yapalım?” sözleriyle paylaşıyor.

Yangında üç çocuğunun en büyüğü ve tek kızı olan 8. sınıf öğrencisi Sevim’i kaybeden anne Hayriye Köylü de halen gözlerine uyku girmediğini söylüyor.

Kızının, yurtta hayatını kaybettiğinden bu yana aklından bir an olsun gitmediğini dile getiren Köylü, “Gece gündüz uyuyamıyorum, uyku gelmiyor. İki tane olsaydı biri kaldı derdim, bir kızım vardı o da gitti.” diyerek gözyaşı döküyor.

Yangında 6. sınıfta okuyan 12 yaşındaki kızı Nurgül Pertlek’i kaybeden Şerif Pertlek de aradan 1 yıl geçmesine rağmen olayın acısını ilk günkü gibi yaşadığını, eve girmekte zorlandığını söylüyor.

Beş çocuğunun en küçüğü olan Nurgül’ü sürekli rüyasında gördüğünü ve kendine “Ver çantamı okula gideceğim.” dediğini anlatıyor.

Bu annelerin, babaların acıları yıllar geçse de dinmeyecek. Onlar her gün çocuklarını bekleyecekler, her gün daha fazla özleyecekler.

Ve onların katilleri ise maaşlarından kesilen en fazla 30’ar TL’lik ceza ile kalacak.

İçlerine düşen ateş ile günlerini geçiren ailelerin ve yitip giden 12 canın bedeline en fazla 30 TL bedel biçen bir yargı, umarım ayarını bozduğu kantar ile bir gün tartılır.

Adalet bir gün elbet yerini bulur da elimize kalan bu fotoğraflara vicdanımız daha ne kadar sessiz kalabilir bilemiyorum…

Sena YAŞAR
29 Kasım 2017

Dipnot:
[1] http://ucuncuyol1919.com/2016/11/30/bu-yangin-sonmez/
[2]http://saricamorhangaziiho.meb.k12.tr/…/teskilat_semasi.html
[3] http://www.sozcu.com.tr/…/aladag-yurt-faciasinda-1-yil-aci…/
*Fotoğraflar Posta gazetesinden alınmıştır.

Yorum Ekle

Bir Cevap Yazın

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed