Üçüncü Yol 1919

UTANIYORUM ŞULE…

Ankara’da üniversite öğrencisi Şule Çet‘in bir plazanın 20’nci katından düşerek şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmesiyle ilgili iki sanıklı davanın ilk duruşması dün Ankara’da yapıldı.

Duruşmayı izlemeye gelen duyarlı vatandaşlar aracılığıyla sanıkların ve sanık avukatlarının savunmaları ortaya çıktı.

İnsanın öfkelendiği anlar vardır. İnsanın utandığı anlar vardır. Bazen insanın utancı öyle büyür ki utançla kaplanan öfke etkisiz kalır.

Utanıyorum.

İnsan olanın aklından geçmeyecek düşünceleri savunma olarak etrafa saçan bu kişiler adına utanıyorum.

Herhangi bir gerekçe ile tecavüzü dahi meşrulaştırabilenlerden utanıyorum. Erkek olduğum için değil, insan olduğum için utanıyorum ve merak ediyorum: Ders niteliğinde kararlar veren hakimler, sadece başka ülkelerde ve eski Türk filmlerinde mi olur?

Sarf edilen cümleleri duyduğumdan beri bir tepki vermek istiyorum. Ama can kırmaya, incitmeye bu kadar yatkın cümleleri can kırmadan, incitmeden, yara deşmeden nasıl tepki verilir kestiremiyorum.

Öğreniyoruz ki sanık avukatları insanlıkla bağdaşmayacak cümleleri kurarken gülümseyebiliyorlar. Özellikle son 10 yılda “cehaletin mahcubiyeti”nin yerini “cehaletin pişkinliği” alıyor. “Yaptık bir cahillik” cümlesinin yerini gizli öznesi “Kim bize dokunabilir” olan “Yaptık, ne var bunda” alıyor.

Bu gibi kişileri gördükçe insanın “Sizin hiç mi..” diye cümleye giresi geliyor ama devamı gelmiyor.
Çünkü bu beton yürekli bu canlılara ne dense, ne yapılsa boş…

Utanıyorum… Şule’nin hayattayken maruz kaldığı ifade ve davranışlar yetmemiş gibi şimdi de Şule’nin cansız bedeni iğrenç ifadelerle mahkeme salonunda sürükleniyor. Hakim bir sonraki duruşmada buna dur der mi, bilinmiyor…

Bu zihniyeti eleştirirken kullandığımız cümleler bile o zihniyetten kalıntılar barındırabiliyor. Her şeyden önce etrafımızı sarmakla kalmayıp inceden düşüncelerimize sızabilen bu zihinsel bataklığı kurutmalı.

Yoksa bizi içine çekmeye çalışan bataklık, böyle giderse hepimizi yutacak.

Utanıyorum, utanıyoruz Şule…

Senin canına, ruhuna, hayallerine kasteden zihniyet, insan kalarak başa çıkılacak gibi değil. Ama sana söz veriyoruz. Bedeli ne olursa olsun, mücadelene sahip çıkacağız insanca, yangın yerinde ve “Yangın yerinde insan kalarak”.


ÇAĞDAŞ BAYRAKTAR
7 ŞUBAT 2019

Çağdaş Bayraktar

Yorum Ekle

Bir Cevap Yazın

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed