Üçüncü Yol

UTANIYORUM ŞULE…

Ankara’da üniversite öğrencisi Şule Çet‘in bir plazanın 20’nci katından düşerek şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmesiyle ilgili iki sanıklı davanın ilk duruşması dün Ankara’da yapıldı.

Duruşmayı izlemeye gelen duyarlı vatandaşlar aracılığıyla sanıkların ve sanık avukatlarının savunmaları ortaya çıktı.

İnsanın öfkelendiği anlar vardır. İnsanın utandığı anlar vardır. Bazen insanın utancı öyle büyür ki utançla kaplanan öfke etkisiz kalır.

Utanıyorum.

İnsan olanın aklından geçmeyecek düşünceleri savunma olarak etrafa saçan bu kişiler adına utanıyorum.

Herhangi bir gerekçe ile tecavüzü dahi meşrulaştırabilenlerden utanıyorum. Erkek olduğum için değil, insan olduğum için utanıyorum ve merak ediyorum: Ders niteliğinde kararlar veren hakimler, sadece başka ülkelerde ve eski Türk filmlerinde mi olur?

Sarf edilen cümleleri duyduğumdan beri bir tepki vermek istiyorum. Ama can kırmaya, incitmeye bu kadar yatkın cümleleri can kırmadan, incitmeden, yara deşmeden nasıl tepki verilir kestiremiyorum.

Öğreniyoruz ki sanık avukatları insanlıkla bağdaşmayacak cümleleri kurarken gülümseyebiliyorlar. Özellikle son 10 yılda “cehaletin mahcubiyeti”nin yerini “cehaletin pişkinliği” alıyor. “Yaptık bir cahillik” cümlesinin yerini gizli öznesi “Kim bize dokunabilir” olan “Yaptık, ne var bunda” alıyor.

Bu gibi kişileri gördükçe insanın “Sizin hiç mi..” diye cümleye giresi geliyor ama devamı gelmiyor.
Çünkü bu beton yürekli bu canlılara ne dense, ne yapılsa boş…

Utanıyorum… Şule’nin hayattayken maruz kaldığı ifade ve davranışlar yetmemiş gibi şimdi de Şule’nin cansız bedeni iğrenç ifadelerle mahkeme salonunda sürükleniyor. Hakim bir sonraki duruşmada buna dur der mi, bilinmiyor…

Bu zihniyeti eleştirirken kullandığımız cümleler bile o zihniyetten kalıntılar barındırabiliyor. Her şeyden önce etrafımızı sarmakla kalmayıp inceden düşüncelerimize sızabilen bu zihinsel bataklığı kurutmalı.

Yoksa bizi içine çekmeye çalışan bataklık, böyle giderse hepimizi yutacak.

Utanıyorum, utanıyoruz Şule…

Senin canına, ruhuna, hayallerine kasteden zihniyet, insan kalarak başa çıkılacak gibi değil. Ama sana söz veriyoruz. Bedeli ne olursa olsun, mücadelene sahip çıkacağız insanca, yangın yerinde ve “Yangın yerinde insan kalarak”.


ÇAĞDAŞ BAYRAKTAR
7 ŞUBAT 2019

Çağdaş Bayraktar

Çağdaş Bayraktar 1986 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini memleketi Mersin'de tamamladı. Çukurova Üniversitesi Ziraat Mühendisliği bölümünü bitirdi. Lisans eğitimi süresince üyelikten başkanlığına kadar Çukurova Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü'nün her kademesinde görev aldı.

Bu dönem içerisinde "Kemalizm"in yerel ve ulusal ölçekte ADK/T'ler nezdinde kurumsallaşması, yaygınlaşması ve bağımsız kalması adına yoğun çaba gösterdi.
Bunun dışında, aynı dönem taraftar topluluğu koordinatörlüğü, Çukurova Üniversitesi Kulüpler Birliği Başkanlığı yaptı. Çukurova Üniversitesi Türk Sanat Müziği Korosunda görev aldı.

2013 yılında kendisi gibi öğrenci olan arkadaşlarıyla birlikte "Vardiya Bizde Adana"nın kurulmasına öncülük etti. Haftalarca süren Sessiz Çığlık eylemlerinde kumpaslara karşı hukuku savundu. Konunun kamuoyunda hak ettiği yeri bulması kapsamında yazılar yazdı.

O dönem birçok yerel gazetede, internet sitelerinde ve Milli Mücadele döneminde kurulan, "Kemalizmin İleri Karakolu" unvanıyla onurlandırılan Yeni Adana gazetesinde yazıları yayınlandı. Ayrıca aynı gazetenin Genç Yeni Adana ekinin kurucu genel yayın yönetmenliği ve başyazarlığını yaptı. 27 sayı yayınlanan Genç Yeni Adana'daki yazarların birçoğunun yazarlığa adım atmasında ve gelişmesinde öncülük etti.

Genç Yeni Adana'daki yazar kadrosunun büyük bölümüyle beraber Üçüncü Yol'u kurdu. Üçüncü Yol tarafından çıkarılan "Türk Ulusunun Egemenliği İçin HAYIR" ve "Yeniden Muasır Medeniyet Seviyesine Ulaşmak İçin TÜRKİYE DENİZCİLEŞMELİDİR" kitap/dergi projelerinin Genel Yayın Yönetmenliğini ve Başyazarlığını yaptı.

Çeşitli dergilerde ve internet haber sitelerinde yazıları yayımlandı. Alibi ve Galeati Yayınevlerinde editörlük yaptı. Halen Deniz Mecmuası dergisinde yazıları yayınlanmaktadır.

Gazetecilik hayatına Eylül 2018’den bu yana Cumhuriyet'te devam eden Bayraktar, yayın kurulu üyesi olduğu Cumhuriyet Kitaplarında Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütmekte. Olaylar ve Görüşler sayfasının koordinatörlüğünü ve sayfa editörlüğünü yapmakta, gazetenin Kitap ekinde de kitap tanıtım yazıları ve söyleşileri yayımlanmakta.

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Siteye e-posta ile abone ol

Bu siteye abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için kayıt olmalısınız.

Diğer 57 aboneye katılın

Takip Et

Bizimle iletişim kurun. İnsanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.