Üçüncü Yol 1919

“DONANMANIN ALTIN ÇOCUĞU”: ORAMİRAL ÖZDEN ÖRNEK

Oramiral Özden Örnek, yaşamını Türk denizciliğine adamış büyük bir komutan, E. Tümamiral Cem Gürdeniz’in sözleriyle, “Türk donanmasının Altın Çocuğu” idi…

Deniz Kuvvetlerinde sayısız hizmette bulunmuştu. Bu hizmetlerin başında ise MİLGEM Projesi’ndeki ısrarı, inancı ve inadı geliyordu.

MİLGEM Projesi, onun kuvvet komutanlığı zamanında başlamadı. Ancak Örnek, durma noktasına, hatta iptal aşamasına gelen projeyi ısrarı ve inancıyla dirilterek Türk denizciliğine hayat kazandırdı.

***

Mustafa Kemal Atatürk, 1924 yılında “Dış pazardan satın alınan gemilerle donanma yapılmadığını siz de biliyorsunuz. Donanma, sadece kıyıyı koruyacak bir kuvvet değil, bundan daha önemli olarak deniz yollarının güvenliğini sağlayacak bir kuvvettir.” diyerek daha Cumhuriyet’in ilk yıllarında milli donanma ve milli geminin önemine dikkat çekmişti. 

Cumhuriyet donanmasının kuruluşuna tanıklık eden Emekli Amiral Afif Büyüktuğrul ise, “Kendi gemisini üretemeyen deniz kuvvetleri, deniz kuvvetleri değildir.” sözleriyle donanmanın önemini vurgulamıştı.

Cumhuriyet’in kuruluşunda “donanma” yeni devletin asli unsurları arasında görülse de, 1970’lere gelindiğinde bu sorumluluktan adeta çoktan vazgeçilmişti.

70’lı yıllarda artık Türk donanması; ABD yapısı olan, hibe yoluyla veya çok az bir ücret karşılığında ülkemize devredilmiş su üstü gemileri, denizaltılar ve uçaklardan meydana geliyordu.

Hibe yoluyla elde edilen ya da düşük ücret karşılığında donanmanın envanterine katılan bu silahları, Türk donanması istekleri doğrultusunda “kısıtlı” kullanabiliyordu.

Kısıtlı kullanılabilen bir harp silahı ne kadar güvenliydi? En önemlisi de, bir harp silahını hem dışarıdan alıp hem de kısıtlı kullanmak olası bir tehlikede ulusal çıkarlarımızı ne ölçüde koruyabilecekti?

İşte bu nedenlerle, Oramiral Örnek, tarihten gelen sese kulak vererek, MİLGEM Projesi için cansiperâne bir şekilde çalıştı ve projenin hayata geçmesi için mücadele etti. 50’nin üzerinde gemi ve ana sistemin, milli yetenek ve olanaklarla Türk donanmasının envaterine katılma sürecine imza attı.

Cem Gürdeniz, Örnek’in MİLGEM Projesi kapsamındaki çalışmalarını şu sözlerle anlatıyordu:

“İnsanlar olduklarıyla değil, yaptıklarıyla hatırlanır. Bu kural, donanma camiasında da geçerlidir. Genelde katma değeriniz kadar hatırlanırsınız. Bu değer bazen çok yüksektir. Bazen hiçtir. Özden Örnek adı, Cumhuriyet donanmasına başta en büyük evladı ve eseri MİLGEM adıyla kazınmıştır. Özden Örnek, Cumhuriyet donanmasını 21’inci yüzyıla hazırlayan liderdir. Bugünün modern bahriyesinde neyi kazısanız; hangi yeni gemiye ya da uçağa gitseniz; hangi temel doktrin veya stratejinin temeline inseniz karşınıza Özden Örnek çıkar…”

***

Barbaros Hayrettin Paşa’nın “Denizlere hakim olan cihana hakim olur” anlayışına sahip olan Türk donanmasının, kendi ayakları üzerinde bu denli yükselişi, emperyalizmi ve onun artıklarını rahatsız etmiştir. Bu nedenle, Türk Deniz Kuvvetleri, kumpas davalar süresince en çok yıpratılan ve en ağır hasarın verilmeye çalışıldığı kuvvet olmuştur. Kökü dışarıda olan hain Fetullahçı terör örgütü, Türk donanmasının içine dinamit yerleştirmiştir. Türk Deniz Kuvvetlerinin bu kadar açık hedef olması rastgele değil, “omurgaya” yapılan sistematik bir saldırıdır.

Türk denizciliğinin yükselişi için gece gündüz çalışan Özden Örnek de, omurgaya yapılan bu emperyal saldırıdan nasibini almıştır. FETÖ’nün artıkları, Oramiral Örnek’i, tuttuğu günlükler üzerinden alçakça vurmaya çalışmış, “darbe günlükleri” zırvası ve Balyoz kumpasıyla 3,5 yıl Silivri zindanında tutsak ettirmiştir. Türk donanmasına övünçlerle dolu bir geçmiş bırakan Örnek, 2 yıl önce bugün, kumpasların elimizden aldığı kahraman Türk subaylarından biri olmuştur…

Bugün Türk donanması, dünya donanmaları arasında ilk 10’a girebilecek düzeye ve yeterliliğe sahipse; bu, bedelini canıyla ödeyen Oramiral Örnek ve onunla aynı kahramanlığa sahip olan subaylar sayesindedir.

Bugün Türkiye, Doğu Akdeniz ve Ege’de ulusal çıkarlarını kendi ürettiği gemileriyle koruyabiliyorsa, Örnek’in öncülüğünde ilerletilen MİLGEM Projesi’nin katkılarıyladır.

Kumpasçıların yaşamını elinden aldığı Özden Örnek bugün göremese de, MİLGEM Projesi, 2019’un Eylül ayında Türk Deniz Kuvvetleri’ne TCG Kınalıada’yı teslim etmiştir.

Bugün, “Donanmanın Altın Çocuğu” Özden Örnek’in bedenen aramızdan ayrılışının ikinci yılını geride bırakıyoruz… Ruhu şad olsun.

Türk donanmasına bıraktığınız miras MİLGEM, Mavi Vatan’da süzülüyor ve süzülmeye devam edecek Amiralim…

ÜÇÜNCÜ YOL
29.04.2020

Üçüncü Yol 1919

Yorum Ekle

Bir Cevap Yazın

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed