Üçüncü Yol 1919

BAŞBAĞLAR KATLİAMI

    Başbağlar, Erzincan’ın Kemaliye İlçesi’ne bağlı yaklaşık 300 haneli kendi halinde küçük bir Anadolu köyüydü. O güne kadar hiç kimse bu kendi halinde köyün kanlı bir terör saldırısının kurbanı olacağını ve terörün karanlık yüzüyle yakından tanışacağını akıllarından dahi geçiremezdi.

    1993 yılının 5 Temmuz akşamı, PKK Terör örgütüne mensup bir terörist grubu köyü bastı. Köyün kadınları dere kenarına toplanıp, evler yağmalanırken, Akşam namazı’ndan yeni çıkan erkekler ise, köy meydanına toplandı. Teröristler, yaklaşık 1.5 saat örgüt propagandası yaptıktan sonra erkekleri kurşuna dizdi. Ardından vahşetlerini daha da arttırarak, yağmaladıkları evleri ateşe verdiler. Evlerde saklanarak  hain kurşunlardan kurtulmaya çalışan köylüler, o yangında can verdiler. Türkiye toplamda 33 vatandaşını, bu hain, adi ve vahşi katliamda kaybetti. Teröristlerin, hiç kimseye zararları olmayan bu kendi halindeki köyü seçmelerindeki en önemli sebep ise terörün karakteristiğinde gizliydi.

   Terör örgütlerinin en önemli ve ayırt edici özelliği, saldırılarında sivil hedef seçmeleridir. Yani sivil halka zarar vermeyi, onları katletmeyi meşru görmeleri ve bir “eylem metodu” olarak benimsemeleridir. İşte tam da bu sebeple, PKK Terör Örgütü; sivil bir hedefe yani kendi halindeki bir Anadolu köyü olan Başbağlar’a saldırmayı ve bu ölçekte bir katliama imza atmayı “örgütsel anlamda başarılı bir eylem ” olarak nitelendirmiştir.

   İşte bu vahşi katliamın yani Başbağlar Katliamının üzerinden tam 27 yıl geçti bugün…

   Bu 27 yıllık süreçte şahit olduklarımız ise çeşitli çevrelerin terörizme ve eli kanlı teröristlere nasıl destek olduğu, onları nasıl kahramanlaştırdığı ve terör faaliyetlerini haklı gösteren nasıl sözler söylediği idi. Terörü, “haklı savaş”, teröristleri “özgürlük savaşçısı” diye ananlar ortaya çıktı bu ülkede. Her laflarında barış’tan özgürlük’ten dem vuranlar, Başbağlar’ın adını anmaz, o katledilen masum köylüleri hatırlamaz oldu. Hatta Hain terör örgütü, Madımak Katliamından hemen sonra gerçekleştirdiği bu katliamla, toplumdaki kutuplaşmayı ve mezhep çatışmasını tetiklemek istemiş, katliam sonrasında da bu amacına yönelik propaganda yaparak algı yaratmaya çalışmıştır. “Madımak’a misilleme” tezini de hain terör örgütünün bu algı operasyonu ve propagandası kapsamında değerlendirmek gerekmektedir. Bu iki katliam, kuklaları farklı olsa da aynı elin emriyle aynı hedef doğrultusunda gerçekleştirilmiştir.

     Emperyalizmin himayesindeki ve desteğindeki PKK terörü, kendisine emperyalizm tarafından verilmiş görevi sürdürerek, hala bu ülkenin insanlarını bizden koparmaktan, onları katletmekten vazgeçmiyor. Geçmişte Başbağlar gibi bir çok köyün maruz kaldığı bu tip köy basmalar, katliamlar, sivillerin hayatlarını kaybettikleri canice saldırılar terörün kanlı ellerini bir kez daha görmemizi sağlıyor. Başbağlar’ın toplumsal belleğimizde açtığı yara ve yarattığı travma 27 yıl sonra bile hala taze. Gününümüzde hala terör örgütlerine ve militanlarına karşı “hümanistlik” yakıştırması yapan, kendine “entellektüel”, “sosyalist”, “sol” veya “liberal” etiketlerini yapıştırmış bir çok kesim, terörü övmeyi adeta görev olarak gördüler. Teröre övgüler düzen, terör örgütü PKK ve onun diğer yapılanmalarına alkış tutan, terör destekçilerinin yaptıklarına susmakla, yarım ağızla kınamakla yetinenlerle doldu Türkiye. Habur’dan elini kolunu sallaya sallaya ülkeye giren teröristlere alkış tutulduğunu, çadır mahkemelerinde teröristlerin nasıl aklanmaya  çalışıldığını dehşet içerisinde izledik.  Bugün de Toplumsal belleğimize ve yüreğimize kazınmış acıları unutturmaya çalışanlar hiç olmadıkları kadar pervasızlar…

    Oysa acıları, kalplerinde içselleştirememiş hiçbir varlık insanlıktan söz edemez. Bu yüzdendir ki, bu ülkede kimsenin ama hiç kimsenin Başbağlar’ın acısını yüreğinde hissetmeden “barış” kelimesini ağzına almaya hakkı yoktur.

Katliamda hayatını kaybeden vatandaşlarımızı saygıyla anıyoruz. Ruhları şad olsun.

KAYNAKÇA:

1-) “Başbağlar Katliamı ne zaman oldu? İşte Başbağlar Katliamı’nın tarihi” – Hürriyet – 05.07.2020 – https://www.hurriyet.com.tr/gundem/basbaglar-katliami-ne-zaman-oldu-iste-basbaglar-katliaminin-tarihi-41557515

2-) “O katliamda neler oldu” – Oda TV – 05.07.2017 – https://odatv4.com/basbaglar-katliamini-kim-yapti-0507171200.html

Üçüncü Yol 1919

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

  • Çok doğru saptamalar. Başbağlar-Madımak ayrımı turnusol kâğıdı işlevi görüyor.

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed

%d blogcu bunu beğendi: