Üçüncü Yol 1919

Cumhuriyet Devrimi

Bir şeyin kalitesi, niteliğine bağlıdır. Ve yine o şeyi özgün ve ayrıcalıklı kılan niteliğidir.

Bugün bayram olarak kutladığımız bu büyük devrimi de diğer cumhuriyetlerden ayıran, özgün ve ayrıcalıklı kılan, ‘niteliğidir’.

İçerisinden laikliği, liyakati, hukuku, ulus devlet ve ulusal kimlik kavramlarını aldığınızda bu çimento çürür ve bina çöker.

Sonra ne mi olur? Enkazın altında İran gibi, Çin gibi, Bangladeş gibi ya da 3. sınıf dünya ülkelerinde olduğu gibi niteliksiz ve “sadece adı cumhuriyet olan bir şey” yaratmış olursunuz.

Cumhuriyet, Türk ulusu için salt siyasal bir rejim olmanın ötesinde; binbir çileyle sınanarak elde edilmiş bir gerçeği yansıtıyor.

Cumhuriyet her şeyden önce yurttaşlık demektir. Akıl demektir, bilim demektir, laiklik demektir, liyakat demektir, sosyal adalet demektir, refah demektir, aydınlanma demektir, üretme demektir.

Cumhuriyeti ve onu gerçek anlamda Cumhuriyet yapan tüm niteliklere sahip çıktığımız nice bayramlarımız olsun.

Cumhuriyet Devrimi kutlu olsun!

Burak Ketmen

29.10.2020

Üçüncü Yol 1919

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

  • Cumhuriyetimizi diğer cumhuriyet rejimlerinden ayıran nitelik farkının çok ama çok vurgulanmasının gerektiği bir dönemdeyiz.
    Maalesef bir çok cumhuriyet sevdalısı, Atatürk sevdalısı da bunu atlıyor. Çok önemli bir konuyu iyi vurgulamışsınız. Elinize sağlık.

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed

%d blogcu bunu beğendi: