Üçüncü Yol

MÜCADELENİN İLK GÜNÜ: NE YAPMALI?

Karşında demokrat olmayan, denetlenmediğinde her şeyi mübah gören birileri varsa karşısına denetleme unsuru koyarsın. Denetleme mekanizması yaratırsın.

Bunları biz demiştik demek için değil, olanı göstermek sonrasında olacak olana mani olmak için anlatıyoruz.

2014 seçimlerinde Mansur Yavaş kazanmış mıydı?

Kazanmıştı.

Fakat başta Kılıçdaroğlu olmak üzere CHP “GENEL MERKEZİ” (Bunu belirtiyorum ki hedefimin CHP’nin kurucu değerleri ve seçmeni olmadığı daha net anlaşılsın) o süreçte Mansur Yavaş’ın arkasında durdu mu?

Durmadı.

Aksine ne oldu?

Seçim gecesi Gürsel Tekin Amerika’nın Sesi‘ne (başka yer yokmuş gibi) “Seçimlerde sonucu etki edecek kadar fazla hile olmamıştır.” dedi.

Biz de o zaman dedik ki CHP seçimi kazanacak kadar oy alsa bile, AKP buna engel olmaya çalışır, CHP GENEL MERKEZİ de bunu dolaylı ya da açıktan destekler.

Biz o zaman bunu dediğimizde kulak tıkayanlar, görmek istemeyenler, bizleri AKP’nin ekmeğine yağ sürmekle suçlayanlar bir şekilde arkasında durdu bu insanların. En azından rahatsız etmediler CHP GENEL MERKEZİNİ.

Bugün ne oldu peki?

“AKP’nin ekmeğine yağ sürmeyin.” ile “Şimdi sırası değil.” cümleleri zırh oldu, CHP GENEL MERKEZİnin üstüne giydirildi.

Dün ne oldu?

2014 Ankara seçimlerinin genişletişmiş versiyonu yapıldı.

Dün Mansur’un arkasında durmak yerine susanlar yine saatlerce sustu.

Dün Amerika’nın Sesi’ne “Sonuca etki edecek kadar hile yok.” diyenler 16 Nisan’da da Star’a çıkıp “Sivil bürokrasi azalacak.” diyerek hem devam eden sayıma rağmen yenilgiyi kabul etti ve ettirdi hem de sonuçları güzelledi.

2014’te seçmeninin emeğine sahip çıkmayanlar (ya da daha iyimser bakanlar için sahip çıkamayanlar), 2017’de yine aynı şeyi yaptı ve temsilci sıfatıyla hayır cephesinin emeğini siyasi iradeye teslim etti.

Şimdi CHP seçmeni karar verecek daha fazla vebal alıp almamaya. Ve biraz da dinlemeye açık olacak, CHP’nin iyiliğine söylenen şeyleri CHP’ye ve kendisine saldırı algılamak yerine.

Çünkü bu, dezavantaj gibi görülen tarihi fırsatı kaçırmamanın tek yolu.

Burada dezavantaj nedir?

Hileyle kaybedilmiş referandum.

Tarihi fırsat nedir?

Hileli haliyle bile % 48 olan cephenin çok büyük bir bölümünü etrafında toplama şansı.

Tabi kendi olarak, kurucu değerlerinden ödün vermeyerek.

Kan kaybediyoruz ama ölmedik.

Ama bu kanama durmak zorunda.

Bunu da görmek zorundayız.

ÇAĞDAŞ BAYRAKTAR
17 NİSAN 2017

Çağdaş Bayraktar

Çağdaş Bayraktar 1986 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini memleketi Mersin'de tamamladı. Çukurova Üniversitesi Ziraat Mühendisliği bölümünü bitirdi. Lisans eğitimi süresince üyelikten başkanlığına kadar Çukurova Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü'nün her kademesinde görev aldı.

Bu dönem içerisinde "Kemalizm"in yerel ve ulusal ölçekte ADK/T'ler nezdinde kurumsallaşması, yaygınlaşması ve bağımsız kalması adına yoğun çaba gösterdi.
Bunun dışında, aynı dönem taraftar topluluğu koordinatörlüğü, Çukurova Üniversitesi Kulüpler Birliği Başkanlığı yaptı. Çukurova Üniversitesi Türk Sanat Müziği Korosunda görev aldı.

2013 yılında kendisi gibi öğrenci olan arkadaşlarıyla birlikte "Vardiya Bizde Adana"nın kurulmasına öncülük etti. Haftalarca süren Sessiz Çığlık eylemlerinde kumpaslara karşı hukuku savundu. Konunun kamuoyunda hak ettiği yeri bulması kapsamında yazılar yazdı.

O dönem birçok yerel gazetede, internet sitelerinde ve Milli Mücadele döneminde kurulan, "Kemalizmin İleri Karakolu" unvanıyla onurlandırılan Yeni Adana gazetesinde yazıları yayınlandı. Ayrıca aynı gazetenin Genç Yeni Adana ekinin kurucu genel yayın yönetmenliği ve başyazarlığını yaptı. 27 sayı yayınlanan Genç Yeni Adana'daki yazarların birçoğunun yazarlığa adım atmasında ve gelişmesinde öncülük etti.

Genç Yeni Adana'daki yazar kadrosunun büyük bölümüyle beraber Üçüncü Yol'u kurdu. Üçüncü Yol tarafından çıkarılan "Türk Ulusunun Egemenliği İçin HAYIR" ve "Yeniden Muasır Medeniyet Seviyesine Ulaşmak İçin TÜRKİYE DENİZCİLEŞMELİDİR" kitap/dergi projelerinin Genel Yayın Yönetmenliğini ve Başyazarlığını yaptı.

Çeşitli dergilerde ve internet haber sitelerinde yazıları yayımlandı. Alibi ve Galeati Yayınevlerinde editörlük yaptı. Halen Deniz Mecmuası dergisinde yazıları yayınlanmaktadır.

Gazetecilik hayatına Eylül 2018’den bu yana Cumhuriyet'te devam eden Bayraktar, yayın kurulu üyesi olduğu Cumhuriyet Kitaplarında Yayın Koordinatörlüğü görevini yürütmekte. Olaylar ve Görüşler sayfasının koordinatörlüğünü ve sayfa editörlüğünü yapmakta, gazetenin Kitap ekinde de kitap tanıtım yazıları ve söyleşileri yayımlanmakta.

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Siteye e-posta ile abone ol

Bu siteye abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için kayıt olmalısınız.

Diğer 58 aboneye katılın

Takip Et

Bizimle iletişim kurun. İnsanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.