Üçüncü Yol

18 MART: ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ

Çanakkale…
Birinci Cihan Harbi’nin seyrini değiştiren cephe…

*

Barbaros Hayrettin Paşa ile en güçlü dönemini yaşamış ve daha sonra yıllar yılı çürümeye terk edilmiş Türk Donanması, 18 Mart 1915’te İngiliz Donanması’nı Çanakkale Boğazı’na adeta çakmıştı. En güçsüz haliyle bile Nusret Mayın Gemisi’nin deniz altına yerleştirdiği mayınlarla İngilizlerin boğazdan geçip İstanbul’u işgal etmesine ve İtilaf müttefiği olan Çarlık Rusya’sına yardım götürmesine izin vermeyerek hem savaşın kaderini değiştirmiş hem de dünyadaki dengeleri yerinden oynatmıştı.

Denizden Türk donanmasını geçemeyen İngiliz ve Fransız orduları, 25 Nisan 1915’te karadan taarruza başlayarak ilerlemek istemiş fakat bu kez de karşılarına, dünya harp sahnesine bu cephede adını altın harflerle yazdıracak olan Miralay Mustafa Kemal çıkmıştı. 7-8 ay süren kara savaşları sonunda Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal, Türk milletinin yıllardır cephede yitirdiği umudu yeşertmiş ve bağrından çıktığı yüce Türk milletine kendini ilk kez burada ispat etmişti.

Çanakkale ile birlikte başlayan inanç, azim ve direniş ta ki İstiklal Savaşı’na kadar uzanacak ve kıvılcım burada kazanılan zafer sayesinde çakacaktı.

Çanakkale adeta yeni kurulacak olan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin önsözü olacaktı.

*

Bu topraklarda yaşadıkça görüyoruz ki, denizlerdeki hakimiyet ve donanmadaki kuvvet tarihte olduğu gibi bugün de Türk jeopolitiğinin olmazsa olmazı.

Bugün Türkiye (sadece) kara gücünü sürdürebilmek için dahi olsa mutlaka “Denizcileşmek” zorundadır.

105 yıl önce Çanakkale’de kulağımıza fısıldanan mesaj tam olarak budur.

Bu bilinçle, Üçüncü Yol olarak, Çanakkale’de bir devri kapayıp yeni bir devir açan tüm Çanakkale şehitlerine, Çanakkale Deniz Zaferi’nin baş mimarı Müstahkem Mevki Komutanı Cevat Paşa’ya ve Anafartalar Kahramanı Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e şükranlarımızı ve minnetlerimizi sunuyor, aziz ruhları önünde saygıyla eğiliyoruz.

Mehmet Anıl Parlak
18.03.2020

Mehmet Anıl Parlak

23 Eylül 1990’da Mersin’de doğdu. İlköğretimini tamamladıktan sonra lise öğrenimini İngilizce ağırlıklı bir lisede bitirdi. Çukurova Üniversitesi Matematik Bölümünü tamamladıktan sonra pedagojik formasyon alarak öğretmenlik hayatına başladı.

Milli Mücadele döneminde kurulan Yeni Adana Gazetesinin Genç Yeni Adana bölümünde yazıları yayımlandı. 2013 yılında kendisi gibi öğrenci olan arkadaşlarıyla birlikte "Vardiya Bizde Adana"nın kurulmasına öncülük etti. Haftalarca süren Sessiz Çığlık eylemlerinde hukuku savundu. 2014 yılında yayın hayatına başlayan Üçüncü Yol'un kurucularındandır.

Hayattaki en büyük hedefi, ulusuna bağlı nesiller yetiştirmek…

Yorum ekle

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Siteye e-posta ile abone ol

Bu siteye abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için kayıt olmalısınız.

Diğer 57 aboneye katılın

Takip Et

Bizimle iletişim kurun. İnsanlarla tanışmayı ve yeni arkadaşlar edinmeyi çok seviyoruz.