Üçüncü Yol 1919

Ayarıyla Oynadığın Kantarın Azizliğine Uğramak

Polis, Kanaltürk ve Bugün Televizyonu’na operasyon düzenledi. Bugün TV ve Kanaltürk’ün yayını kesildi…

Yani, Gülen Cemaati ile AKP arasındaki kavga iyice kızıştı. Taraflar arasında bir grubun mağdur edilmesi olayı duygusallaştırmasın, zamanında bir olup bu ülkenin başına çorap örenlerden bahsediyoruz.

Yapılanların hukuksuz olduğundan bahsedildi. Hukuk deyince aklıma Balyoz ve Ergenekon davaları geldi birden…

AKP iktidarının onay ve desteğiyle, bu ülkenin vatansever askerlerini hapse attınız, onların ölümlerine sebep oldunuz. Düzinelerce sahte belge ve CD ürettiniz. O zamanlar aktif algı operasyonu yapan medya kuruluşlarınız gayet özgürdü. Kanallarınız “No Signal” vermiyordu.

AKP iktidarı ile hukuk sisteminin içine sızdınız, içini boşalttınız. Adliye ve Mülkiye’de kadrolaşırken bu yapıları alt üst ettiniz. O yüzden adil yargılanma beklemeyin.                                                                                                                 Sabahın ilk ışıklarıyla Organize Suçlarla Mücadele ekipleri, çevik kuvvet polisi eşliğinde Kanaltürk ve Bugün binasına girmeye çalıştı, kanal çalışanlarına çok sert müdahale etti.

Yapılan baskının çok üzücü ve onur kırıcı bir olay olduğunu ifade eden Bugün Gazetesi muhabiri Cihan Acar, “Çalıştığım kurumdan itilerek, kakılarak çıkarıldım. Elimdeki cep telefonuna ve fotoğraf makinama el koymak istediler. Çektiklerimiz onların adaletsizliği gözler önüne serecekti. Yayınlarımız durdurulmaya çalışılıyor. Haber alma hakkı engellenmeye çalışılıyor. İki gündür buradayız. Dünden beri gözlerimize uyku girmedi. Direnmeye çalıştık. Biber gazı ve çevik kuvvet ekibiyle geldiler. Bizler gazeteciyiz. Elimizden geldiği kadar görevimizi yapmaya çalışacağız. Şu anda benim yazacağım bir gazete veya televizyon yok.” dedi.(1)

Zamanında, istihbarat, Polis Akademisi, Polis Meslek Yüksek Okulu ve Polis Kolejlerinin içine sızdınız. Cumhuriyet değerlerine düşman, cemaatçi bir Türk Polisi tipolojisi oluşturdunuz. O “Türk Polisi” bu ülkenin gazetecilerine, hukukçularına, sanatçılarına, üniversite öğrencilerine de aynı muameleyi uyguladı. O zaman bu durumdan memnundunuz, şimdi aynı şey sizin çalışanlarınıza uygulanıyor. Sadece işini yapan medya emekçileri sizin karanlığınızda boğuluyor.

Cemaatin yayın organı Zaman Gazetesi “Aman Halk durmasın”(2) ismiyle bir haber yayımlamış. “Bu mu yeni Türkiye” diyerek aklına gelen olumsuzlukları yazmış. Eğitimi eleştirmiş mesela…

Işık okullarında, Fethullahçı müritler yetiştirdiğini, sınavlarda haksızlık yaptığını, eğitimde ikilik yarattığını unutmuş. Ancak kendi dershaneleri kapanınca “eğitimdeki hukuksuzluk” aklına gelmiş.

Demek istediğim o ki; Türkiye’de yaşanan her türlü hukuksuzlukta Gülen Cemaati’nin de tuzu vardır.

“Fethullahçılar, Türkiye’de Mevleviler, Bektaşiler, Cerrahiler gibi salt dinsel inancını yaşamaya çalışan bir cemaat değildir. Uluslararası alanda at koşturan, son derece tehlikeli bağlantılarıyla, Türkiye’nin yüz yüze olduğu en tehlikeli tehdit odağıdır. Örgütlenme modeli itibari ile Türkiye’de bir eşi yoktur. Tüm dünyanın pek çok merkezinde uygulanmakta olan terörist ve köktendinci ideolojik yaklaşımların yaptığı gibi, devlete ya da yabancı devletlere karşı silahlı mücadele vererek hedefe varmanın mümkün olmadığını en iyi kavrayan dinsel organize suç örgütü, Fethullahçılardır. Mevcut sistemi yıkmak yerine, takiyeyi ön plana çıkararak, devlet yapısıyla çatışmayacak bir örgütlenmeyle, zaman içinde devletin stratejik kurum ve kuruluşların içine sızmak ve ele geçirmek, bu yasadışı yapılanmanın “ılımlı” görüntüsünün altındaki en önemli neden ve etkendir.”(3)

Olay bu yapılanmayla AKP arasında geçiyor. Yani illa bir taraf olmak zorunda değiliz. “Biz orada yapılanlara tepki gösteriyoruz” diyebilirsiniz, orada çalışan insanların gözaltı şeklini biz de onaylamıyoruz. Zaten bu yazı, “oh çok iyi oldu, biraz da onlar sürünsün” yazısı değildir. Bizim için önemli olan hukuktur. Yargılamalar kime olursa olsun, intikam alırcasına değil, çağdaş hukukun gerektiği gibi olmalıdır. Şunu da göz önünde bulundurmak gerekir ki; hukuksuzluk, cemaat ile AKP ters düştüğünden beri ayaklar altına alınmıyor, tarihi Türkiye’de çok daha eskilere dayanıyor. Cemaat sadece ayarıyla oynadığı kantarın azizliğine uğradı.

Miray Ilgaz Algan

KAYNAKÇA

1) http://www.zaman.com.tr/galeri_demokrasinin-utanc-gununden-kareler_151942_1.html

2) http://www.zaman.com.tr/gundem_aman-halk-duymasin_2324404.html

3) Necip Hablemitoğlu/Köstebek

Yorum Ekle

Bir Cevap Yazın

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Most popular

Most discussed